آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۵۷

 • دو روی سکه بازار

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: بازار مقاطع دو روند متفاوت را در سه ماه گذشته پشت‌سر گذاشته است به‌طوری‌که سرعت تغییرات در بازار میلگرد براساس آمارهای ابتدای اردیبهشت و دیروز در مقایسه با تیرآهن سریع‌تر بوده است. براساس آمارها قیمت میلگرد در روز گذشته در مقایسه با قیمت‌های ابتدای اردیبهشت ماه با افت ۱۰ تا ۱۲ درصدی روبه‌رو بوده است. این درحالی است که یک و نیم تا ۳ درصد افت قیمت در همین دوره زمانی در بازار تیرآهن مشاهده می‌شود. با توجه به فشار بالای ریزش قیمت هر دو نوع مقاطع در ماه‌های اخیر این مساله به معنای آن است که بازار تیرآهن با سرعت بیشتری توانسته خود را در مقایسه با میلگرد اصلاح کند، با این حال هر دو بازار همچنان منفی هستند. در این بین اما کاهش قیمت مقاطع فولادی در مجموع نه در سه ماه اخیر و نه در دوره‌های کاهشی پیش از آن نتوانسته باعث تشویق و ترغیب خریداران به رشد تقاضا و خرید شود.
 • ورود بازار پلیمرها به فاز کاهش

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: بازار محصولات پتروشیمی در بورس‌کالا یا معاملات در بازار آزاد از برخی تغییرات جدید حکایت دارد. روند افزایشی نرخ نه تنها متوقف شده، بلکه وارد یک فاز کاهشی نیز شده است. این وضعیت اگرچه بی‌ارتباط با نوسان قیمت دلار آزاد نیست ولی داده‌های جانبی مهمی را هم نشان می‌دهد. این افت نرخ یعنی ذهنیت اهالی بازار از تداوم رشد قیمت‌ها تغییر کرده است و همین تغییر ذهنیت به معنی عقب‌نشینی خریداران و موکول شدن تقاضا به آینده است.
 • کاهش قیمت آهن دربازار

  گروه بنگاه‌ها: کاهش قیمت آهن در بورس و همچنین افت نرخ ارز باعث شد تا بهای انواع آهن‌آلات در بازار نیز نزولی باشد. روز گذشته قیمت محصولات فولاد خراسان در بورس‌کالا با کاهش مورد مبادله قرار گرفت، در بازار نیز بسیاری از شرکت‌ها قیمت‌های پیشنهادی را با کاهش اعلام کردند. دیروز مجتمع فولاد آلیاژی کیمیا، شرکت ذوب بریس نیز قیمت‌های شمش را با افت پیشنهاد دادند.
 • تعیین نسبت‌های جدید قیمتی زنجیره فولاد

  آزاده حسيني
  گروه بنگاه‌ها : در جلسه مشترک شرکت‌های فولادی و وزارت صنعت،معدن و تجارت نسبت‌های قیمتی زنجیره فولاد و نحوه تامین مواد اولیه واحدهای بزرگ فولادی تعیین شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، این جلسه با حضور معاون صنایع معدنی وزارت صمت و مدیران‌عامل و ارشد شرکت‌های فولادمبارکه، فولادخوزستان، ذوب‌آهن اصفهان، فولادخراسان، معدنی و صنعتی گل‌گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، هلدینگ میدکو، سنگ‌آهن مرکزی، اپال پارسیان و انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شد.
 • احیای یک معدن مس

  گروه بنگاه‌ها: با کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و پیشنهاد مشاوره در طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، معدن مس رمشک در منطقه جنوب کرمان در فاز اول به مرحله اجرا درآمد. به گزارش روابط‌عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، پس از چند جلسه مذاکره و هماهنگی اولیه با کارشناسان طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس و سرمایه‌گذار، با توجه به کمبود زیرساخت‌های لازم نظیر آب و برق جهت فعال‌سازی معدن و ایجاد اشتغال در منطقه کمتر توسعه‌یافته قلعه‌گنج با استفاده از یک مجموعه واحد فرآوری سیار برای تولید کنسانتره مس سولفیدی، هماهنگی لازم انجام شد. براساس این گزارش، تجهیزات این واحد فرآوری درحال ساخت جهت استقرار در معدن برنامه‌ریزی شده است و پیمانکار استخراج معدن نیز از تیرماه سال‌جاری در محل معدن مستقر شده و آغاز به‌کار کرده است تا خوراک ورودی برای کارخانه (پس از راه‌اندازی) مهیا شود. امکان افزایش واحدهای سیار جهت افزایش تولید، پایین بودن سطح سرمایه‌گذاری، سهولت در اجرا و کاهش زمان نصب تجهیزات از نقاط مثبت در عملیاتی شدن این فرآیند است.
 • برگزاری همایش «رونق تولید با احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس»

  گروه بنگاه‌ها: همایش «رونق تولید با احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس» در مرداد سال‌جاری در تهران برگزار خواهد شد. طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در سال ۱۳۹۶ با امضای ۲ تفاهم‌نامه چهارجانبه و به‌صورت مجزا میان وزارت صمت، ایمیدرو، خانه معدن، شرکت میدکو، گل‌گهر و انجمن سنگ‌آهن ایران کار خود را آغاز کرد. در فاز اول، پنج استان کشور به‌عنوان پایلوت انتخاب و عملیات اجرایی آن شروع شد. به‌دلیل موفقیت طرح و استقبال زیاد گروه‌های هدف، طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به‌عنوان یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی در دولت مصوب شد. شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به نمایندگی از ایمیدرو برای اجرای طرح، فعالیت خود را در ۴ حوزه متمرکز کرد. از جمله این حوزه‌ها بسیج کمک‌های دولت برای راه‌اندازی طرح است که براساس آن شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برای کمک به اجرای سریع و هرچه بهتر طرح از صندوق بیمه، طرح زیرساخت‌ها، آموزش و پژوهش، مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات مواد معدنی کشور و سازمان صمت استان‌ها دعوت به همکاری کرد که سازمان‌های مذکور از این طرح استقبال کردند و تاکنون همکاری خوبی داشته‌اند.گفتنی است همایش یک روزه «رونق تولید با احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس» در تاریخ ۸ مرداد سال‌جاری با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در تهران برگزار خواهد شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر