آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۴۴

 • شکست رکورد ۶۳ ماهه سنگ‌آهن

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: آخرین آمارهای جهانی نشان می‌دهد که بهای سنگ‌آهن پس از عبور از ارقامی نزدیک به ۱۲۰ دلار نه‌تنها به عقب بازنگشته بلکه درحال تثبیت این قیمت‌هاست و حتی گوشه‌چشمی به رشد بیشتر نرخ دارد. به این ترتیب سنگ‌آهن رکورد ۶۳ ماهه خود را که از مارس ۲۰۱۴ شروع شده شکست. این شرایط به این معنی است که سنگ‌آهن در روزهای سخت بازارهای کالایی، یکی از بهترین کارنامه‌های معاملاتی در جهان را نشان می‌دهد و همین داده را می‌توان یک حامی قدرتمند برای بازار فولاد جهانی به شمار آورد.
 • ریزش بهای فولاد در بورس کالا

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها: با تاکید وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر عرضه واحد‌های فولادی در بورس کالا در قبال صادرات،میزان عرضه سبد‌های مختلف شمش و میلگرد از سوی واحد‌های مختلف افزایش یافته و این موضوع باعث کاهش قیمت‌ها در بورس کالا و به تبع آن در بازار شده است.
 • معاملات قراردادهای آتی زیره‌سبز به زودی راه‌اندازی می‌شود

  معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران از راه‌اندازی قریب‌الوقوع معاملات قراردادهای آتی زیره‌سبز در بورس کالای ایران خبر داد. علیرضا ناصرپور با اعلام این خبر در گفت‌وگو با «کالاخبر» اظهار کرد: با توجه به اینکه استراتژی بورس کالای ایران تکمیل زنجیره ابزارهای مالی و اوراق بهادار مبتنی بر دارایی‌های مختلف است و نظر به راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده زیره‌سبز، معاملات قراردادهای آتی این محصول نیز بر مبنای همین استراتژی به زودی در بازار مشتقه راه‌اندازی خواهد شد.
 • بازار آهن در آستانه کاهش قیمت

  گروه بنگاه‌ها: تداوم روند کاهشی قیمت آهن در معاملات بورس کالا باعث شده بازار آهن نیز به تبعیت از آن با افت قیمت‌ها مواجه باشد. اغلب تولیدکنندگان قیمت‌های پیشنهادی خود را با انعطاف بیشتری اعلام کرده و با این وصف به نظر می‌رسد روند نزولی در بازار تداوم داشته باشد.
 • افزایش ظرفیت تولید پلی‌پروپیلن در خاورمیانه تا سال ۲۰۲۳ میلادی

  نیپنا : انتظار می‌رود خاورمیانه تا سال ۲۰۲۳ میلادی به دومین منطقه بزرگ از نظر ظرفیت تولید پلی‌پروپیلن در بازار جهانی این محصول تبدیل شود. به گزارش پایگاه اینترنتی اویل ریویو میدل‌ایست (Oil Review Middle East) انتظار می‌رود خاورمیانه تا سال ۲۰۲۳ میلادی به دومین منطقه بزرگ از نظر ظرفیت تولید پلی‌پروپیلن در بازار جهانی این محصول تبدیل شود. این گزارش می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود ظرفیت تولید این محصول در منطقه خاورمیانه با نرخ رشد متوسط سالانه ۵/ ۹ درصد، از ۹ میلیون و ۲۲۰ هزار تن در سال ۲۰۱۸ میلادی، به ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن تا سال ۲۰۲۳ برسد. بیشترین افزایش ظرفیت تولید پلی‌پروپیلن در ایران با ظرفیتی معادل دو میلیون و ۷۶۰ هزار تن در بازه زمانی یادشده خواهد بود.
 • ثبت رکورد جدید تولید فروکروم جغتای

  گروه بنگاه‌ها: مجتمع فروکروم جغتای در خرداد ۹۸ با تولید ۱۸۱۳تن فروکروم پرکربن به رکورد جدید تولید دست یافت. به گزارش روابط‌عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، این میزان تولید از ابتدای بهره‌برداری بی‌سابقه بوده است. براساس این گزارش رکورد قبلی تولید مجتمع فروکروم جغتای، ۱۷۰۹ تن در اسفند ۹۷ بود. پیش‌بینی می‌شود این مجتمع طی ماه‌های آتی با افزایش تولید به ظرفیت اسمی خود (۲۵ هزار تن) نزدیک شود. مجتمع فروکروم جغتای در استان خراسان رضوی، شهرستان جغتای واقع شده است.
 • انتصاب مدیر جدید مجتمع پتاس خور و بیابانک

  گروه بنگاه‌ها: طی حکمی از سوی مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، امیدرضا محبعلی از کارشناسان باسابقه این شرکت به‌عنوان مدیر جدید مجتمع پتاس خور و بیابانک منصوب شد. پیش از این علی علوی‌نائینی مدیر این مجتمع بود.

بیشتر

بیشتر