آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۴۳

 • ضدمحرک‌های معامله نفت در بورس

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: معاملات نفت‌خام از بستر بورس انرژی یکی از راه‌های تامین منافع ملی کشور در شرایط تحریم است؛ اگرچه زیر و بم این وضعیت را در گزارش‌های گوناگونی مورد بحث قرار داده‌ایم. هم‌اکنون شرایط بین‌المللی به‌گونه‌ای است که امکان موفقیت صادرات از بستر بورس انرژی به‌صورت نامحسوسی تقویت شده است؛ آن هم در شرایطی که صادرات از این مسیر منافع چند کشور را برآورده می‌سازد. در کنار این واقعیت باز هم به سرعت‌گیر‌های معاملاتی از بستر بازار سرمایه پرداخته‌ایم تا بتوان بیشترین چابکی عملیاتی را به‌دست آورد. شنیده‌های بسیاری در کنار معاملات نفت‌خام در بورس انرژی بر سر زبان‌هاست که جمع‌بندی همین موارد و در میان گذاشتن آنها با مخاطبان و مدیران بازار سرمایه می‌تواند به میان‌بر جدیدی برای تقویت سازوکار معاملاتی بدل شود و در آینده تلاش خواهیم کرد در گفت‌وگو با مدیران این حوزه به این موارد هم بپردازیم. سرعت‌گیرهای معاملاتی نقایصی است که در صورت وجود هم به بازار سرمایه و هم به منافع ملی آسیب می‌زند؛ یعنی امن‌نگه‌داشتن یک بخش از بازار از تکانه‌ها و ریسک‌های احتمالی به معنی حمایت از بازار سرمایه و منافع ملی نخواهد بود.
 • چشم‌انداز مثبت بازار آتی و صندوق سرمایه‌گذاری کالایی در بورس کالا

  مدیرعامل بورس‌کالای ایران با اشاره به روند رو به رشد توسعه معاملات اوراق بهادار مرتبط با کالاها در بورس کالای ایران گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده پیشرفت‌های بسیار خوبی در بازار آتی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی در بورس کالا حاصل شود.
 • بازار آهن در آستانه کاهش قیمت

  گروه بنگاه‌ها: با افت قیمت‌های پایه محصولات فولادی در بورس کالا به‌نظر می‌رسد بازار آهن در هفته جاری در آستانه کاهش قیمت باشد. کارشناسان معتقدند عرضه محصولات فولادی در بورس کالا طی هفته جاری می‌تواند روند قیمت‌ها را در این هفته مشخص کند.
 • آمادگی برای عملیاتی کردن نقشه راه توسعه صنعت مس

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت ملی مس ایران در پیامی آمادگی این مجموعه را برای عملیاتی کردن نقشه راه صنعت مس ایران اعلام کرد. به گزارش روابط‌عمومی شرکت ملی مس ایران، دکتر «اردشیر سعدمحمدی» در پیامی به مناسبت روز «ملی صنعت و معدن» با تبریک این رویداد مهم، از تلاش و زحمات تمامی مدیران، کارکنان و سربازان جبهه تولید در حوزه صنعت و معدن به‌ویژه صنعت مس کشور تقدیر کرد.
 • تولید ۵/ ۸ میلیون تن فولادخام در گروه مبارکه

  گروه بنگاه‌ها: به‌ منظور تامین نیاز بازار داخل، طبق برنامه قرار است در گروه فولاد مبارکه (شرکت فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و مجتمع فولاد سبا) بیش از ۸ میلیون و ۵۰۰هزار تن فولاد خام تولید شود که در این مسیر راهبردی، سهم فولاد مبارکه ۵میلیون و۶۰۰ هزار تن، سهم فولاد هرمزگان یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن و سهم مجتمع فولاد سبا هم یک‌میلیون و ۴۲۰ هزار تن است. به گزارش روابط‌عمومی فولاد‌مبارکه، حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل گروه فولاد مبارکه در آستانه روز صنعت و معدن با اعلام این مطلب گفت: به گفته وی، در بخش تولید کلاف گرم مقرر است در فولاد مبارکه ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تن و در مجتمع فولاد سبا نیز یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار تن کلاف گرم تولید شود. ضمن اینکه تولید یک‌میلیون و ۵۸۶ هزار تن کلاف خام نیز در دستور کار است.

بیشتر

بیشتر