آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۹۷

 • تهدیدهای صادراتی برای پتروشیمی

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: نگاهی به آمارهای سازمان توسعه تجارت نشان می‌دهد از سال ۹۵ به بعد حجم و ارزش صادرات محصولات پتروشیمی روند کاهشی به خود گرفته است؛ هرچند در سال‌های قبل از آن نیز افت و خیزها وجود داشت. در این ارتباط نگاهی به وقایع ارزی و تولیدی در سال‌های قبل برای تحلیل این موضوع اهمیت دارد. در سال‌های اخیر چند عامل مهم را در بخش‌های مختلف اقتصادی شاهد بودیم؛ رشد بی‌رویه نقدینگی، رکود بالا در اغلب صنایع، کاهش سطح تقاضای کل در جامعه، کاهش سطح تورم جز در سال ۹۷، افزایش شدید و جهشی نرخ ارز در سال گذشته، کمبود مواد اولیه، میل به صادرات، دستورالعمل‌های محدودیت صادراتی، افزایش سطح دلالی و سفته بازی و ایجاد تقاضای کاذب، تحولات سمت عرضه در داخل و... همگی از جمله مواردی هستند که در این سال‌ها روی بازار داخلی و صادراتی محصولات مختلف پتروشیمی اثر گذاشته‌اند که تمام این موارد به تغییر شرایط صادرات این محصولات منتهی شده است.
 • سهم ۲۲ درصدی معادن از درآمدهای غیرنفتی

  گروه بنگاه‌ها: پارسال بیش از ۹ میلیارد دلار صادرات از بخش معدن و صنایع معدنی انجام شد که سهم بیش از ۲۲ درصدی در صادرات غیرنفتی داشت. به گزارش «دنیای اقتصاد»، خداداد غریب‌پور رئیس سازمان توسعه معادن در گردهمایی هم‌اندیشی و هم‌افزایی پژوهش و توسعه فناوری گفت: افزایش ارتباط بین صنعت و دانشگاه زمینه اشتغال پایدار را فراهم می‌کند، بر این مبنا تاکنون در ایمیدرو از ۶۱۸ پایان‌نامه دانشگاهی حمایت کرده‌ایم.
 • سرایت تداوم رشد قیمت شمش به پایان هفته

  گروه بنگاه‌ها: برای پنجمین روز متوالی در هفته جاری، نرخ شمش فولاد با افزایش در بازار غیررسمی عرضه شد. در این روز، شمش فولاد خصوصی‌ها رشد نرخی بین ۲۰ تا ۷۵ تومان را در هر کیلو تجربه کردند.
 • بورس ابزار مورد نیاز رونق تولید است

  ایرنا: رئیس اتاق تعاون ایران با بیان اینکه بازار سرمایه از جمله بورس کالا یکی از ابزارهای موردنیاز بخش تولید محسوب می‌شود، گفت: این بورس در حوزه تامین مواد اولیه تولید می‌تواند نقش ویژه‌ای را بر عهده داشته باشد.
 • ورود اسکاتلندی‌ها به صنعت پتروشیمی خاورمیانه

  ساخت یک مرکز تحقیقات پتروشیمی در کلاس جهانی درحاشیه جنوبی خلیج فارس از سوی اسکاتلندی‌ها به زودی آغاز می‌شود. به گزارش نیپنا به نقل از پایگاه اینترنتی ورلد اویل (worldoil)، شرکت مهندسی وود (Wood) اسکاتلند به تازگی قراردادی را با غول پتروشیمی عربستان سعودی، سابک، برای ارائه خدمات طراحی مهندسی با هدف ساخت یک مرکز تحقیقات پتروشیمی در عربستان امضا کرد. بر مبنای این قرارداد، وود متعهد به ارائه خدمات طراحی مهندسی پایه و جزئی برای تاسیسات فناوری‌محور ۶۵ هزار متر مربعی جدید سابک در منطقه صنعتی جبیل عربستان سعودی در ساحل شرقی این کشور است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر