آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۷۶

 • نشانه‌های ضدرکود در بازار انرژی

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: رشد ۱۶۶ درصدی ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس انرژی مهم‌ترین‌ کارنامه عملیاتی در این بازار در سال ۹۷ به شمار می‌رود؛ آن هم در وضعیتی که با افزایش حجم معاملات در این بازار، شاهد هستیم که رکود در این بازار رسمی هنوز رخنه نکرده است. با توجه به بسترهای موجود در این بازار رسمی تداوم موفقیت‌های آن برای سال جاری دور از ذهن نیست یعنی می‌توان گفت که بورس انرژی از رکود احتمالی برای سال جاری عبور خواهد کرد.
 • شروع آرام بازار آهن

  گروه بنگاه‌ها: نخستین روز کاری سال ۱۳۹۸ بدون نوسان قیمت فولاد آغاز شد. در این روز اغلب تولید‌کنندگان در نرخ‌های پیشنهادی فروش یا تغییری اعمال نکرده یا معاملات را با نرخ‌های توافقی پیشنهاد دادند.
 • نیاز اقتصاد به بهره‌گیری از ابزارهای پوشش ریسک بازار سرمایه

  مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: نوسانات سال ۹۷ موجب شد که نیاز اقتصاد به ابزارهای پوشش ریسک بازار سرمایه از جمله ابزارهای مشتقه بیش از گذشته احساس شود.حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس‌کالای ایران در گفت‌وگو با بورس نیوز با بیان اینکه در سال‌های اخیر تاکید مسوولان اقتصادی کشور بر توسعه بازار سرمایه بوده است، گفت: در سال گذشته بخشی ازنقدینگی موجود در جامعه به سمت بازار سرمایه جذب شد که امیدواریم در سال ۹۸ نیز این بازار بتواند در زمینه تامین مالی صنایع و جذب نقدینگی نقش خود را به خوبی ایفا کند. وی اظهار کرد: بورس کالا به‌‌رغم همه نوسانات به وجود آمده در سال ۹۷، نشان داد که می‌تواند زیرساخت مناسبی برای انجام معاملات کالایی در کشور باشد و شفافیت را به ارمغان آورد.سلطانی‌نژاد با بیان اینکه در سال گذشته شاهد ایجاد ابزارهای جدید و رشد مطلوب ارزش معاملات بورس کالا بودیم، گفت: برخی معتقدند این رشد ناشی از نوسانات نرخ ارز یا تورم بوده در حالی که ورود کالاهای جدید یا افزایش حجم معاملات نیز در این زمینه تاثیرگذار بوده است.

بیشتر

بیشتر