آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۷۲

 • ۳ نقطه آسیب‌پذیر بخش پتروشیمی

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: مرکز تحقیقاتی غیردولتی STRATI جمهوری آذربایجان در گزارشی با اشاره به اینکه تحریم‌های بخش‌های مختلف اقتصادی ایران از ابتدای انقلاب تاکنون همواره یکی از موانع عمده توسعه بخش انرژی بوده است، می‌نویسد: با این حال ایران توانسته ظرفیت‌های تولید محصولات پتروشیمی را با شتابی قابل توجه رشد دهد که این موضوع کمبود تولید نفت را که در چهل سال گذشته به کشور تحمیل شد جبران کرده هرچند بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر تحریم‌ها نبودند ظرفیت تولید پتروشیمی در ایران می‌توانست دو برابر ارقام کنونی آن باشد.
 • فرمول ارزی برای بازار فولاد

  سارا جنگروی
  دنیای اقتصاد: بازار فولاد در یک سال گذشته چه نوسان نرخ‌ و با چه کیفیتی را پشت سر گذاشت؟‌ رجوع به نمودار نشان می‌دهد فولاد از قیمت ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان در سال ۹۷ نوسان کرده است. این روند به معنی آن است که نوسانی نزدیک به ۱۰۰ درصد در این بازار تجربه شده است؛ اما در بازار ارز اگر قیمت ابتدای سال جاری را که نزدیک به ۵ هزار تومان بود، در نظر بگیریم، این رقم تا ۱۸ هزار تومان نیز نوسان کرده که نشان‌دهنده تحرک سه و نیم برابری آن است، به‌صورت دقیق‌تر بازار به نسبت قیمت دلار تعادل بیشتری داشته، چراکه اتفاق‌های مهم در ابتدا در بازار ارز و پس از آن در بازار فولاد خودنمایی کرده است. به عبارتی در نهایت جریان غالب قیمتی و روندهای افزایشی و کاهشی نرخ محصولات فولادی ابتدا به ساکن از بازار ارز تاثیر پذیرفته اما نه با آن شتاب و شدت بازار دلار و همچنین با یک فاز وقفه زمانی. با این حال در ابتدا بهتر است یک سوال اساسی مطرح شود؛ اینکه اساسا بازار فولاد از بازار ارز آزاد تاثیر می‌گیرد یا خیر؟ برای پاسخگویی به این سوال باید ذات بازار و بازه‌های زمانی مورد بررسی را در نظر بگیریم، مثلا در یک دوره زمانی، ایران واردکننده فولاد بود.
 • پاشنه آشیل صنعت فولاد

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها: سال ۱۳۹۷ صنعت فولاد فراز و فرود‌های زیادی را تجربه کرد. از تعیین نرخ در بازار ارز تا اجبار به فروش محصولات فولادی در بورس کالا با قیمت‌های مصوب ارزی و به قیمت‌های پایین‌تر از بازار آزاد و اعمال محدودیت در صادرات و علاوه بر همه این اتفاق‌ها بازگشت تحریم‌ها و محدود شدن مراودات تجاری وسخت شدن یا حتی عدم نقل‌وانتقال پول، لغو قرارداد‌ها از سوی شرکت‌های خارجی و خروج آنها از اغلب پروژه‌ها در ایران. در سالی که گذشت اغلب فعالان صنعت فولاد از شرایط ناراضی بودند و بسیاری نیز اعمال محدودیت‌ها از سوی دولت را خود‌تحریمی دانسته و بهبود شرایط را منوط به خروج دولت از بازار و تک نرخی اعلام کردن ارز عنوان کردند.
 • معامله بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال محصول در بورس کالای ایران

  در هفته منتهی به ۲۳ اسفند ماه، ۶۲۴ هزار و ۷۲۱ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد داد‌و‌ستد قرار گرفت.
 • رشد کیفیت ذرت با اجرای طرح قیمت تضمینی در بورس کالا

  کالاخبر: کرمانشاه یکی از استان‌هایی بود که امسال نیز سیاست قیمت تضمینی ذرت به جای خرید تضمینی دولت در آن اجرا شد که در این زمینه مدیرکل پشتیبانی امور دام استان کرمانشاه از موفقیت‌آمیز بودن طرح مذکور خبر می‌دهد. مدیر کل پشتیبانی امور دام استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه اجرای سیاست قیمت تضمینی ذرت به کمک بورس کالا و جایگزینی آن با سیاست خرید تضمینی مزایای زیادی برای بخش کشاورزی دارد، گفت: از طریق این سیاست، کشاورزان می‌توانند محصول خود را به‌صورت مستقیم در بورس کالا بفروشند و می‌توان گفت عرضه در این بازار راهی برای دفاع از منافع کشاورزان در مقابل سودجویان است.اسماعیل پرویزی‌فر افزود: حذف فعالیت‌های دلالی و واسطه‌ای مخرب در حوزه کشاورزی به کمک عرضه محصول در بورس کالا نیز از دیگر مزیت‌های طرح قیمت تضمینی ذرت به شمار می‌رود.
 • تداوم آرامش در بازار پتروشیمی بورس کالا

  حجم معاملات پلیمرها و محصولات شیمیایی در هفته گذشته در بورس کالا اندکی کاهش داشت ولی این معاملات هنوز هم از روزهای خوب این بازارها حکایت دارد.
 • توسعه پتروشیمی باوجود تحریم‌ها شتاب گرفته است

  نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: توسعه و جهش صنعت پتروشیمی کشور طی یک‌سال گذشته و باوجود برخی مشکلات از جمله تحریم‌ها قابل‌توجه است.
 • مجتمع بزرگ تولید پلی‌پروپیلن روسیه در آستانه بهره‌برداری

  نیپنا: مجتمع ۵۰۰ هزار تنی تولید پلی‌پروپیلن شرکت سیبور روسیه در آستانه بهره‌برداری قرار گرفت. به گزارش پایگاه اینترنتی پلاستیک نیوز یوروپ؛ بر اساس اعلام شرکت پتروشیمی سیبور، مجتمع ۵۰۰ هزار تنی تولید پلی‌پروپیلن (PP) این شرکت در مجموعه پتروشیمی ZapSibNeftekhim سیبور، در آستانه بهره‌برداری قرار دارد.شرکت سیبور در بیانیه‌ای در تاریخ ۱۳ مارس امسال گفت: مجتمع کانورژن عمیق هیدروکربن (deep hydrocarbon conversion) جدید در حال حاضر ۸/ ۹۹ درصد تکمیل شده است. اکنون سیستم‌ها مورد ارزیابی و آزمون‌های عملیاتی قرار دارند. همچنین ساز و کارهای ایمنی نیز برای به‌دست آوردن اطمینان در مورد کارکرد آنها، مورد بررسی قرار می‌گیرند.
 • شرایط آخرین عرضه سال ۹۷ نفت‌خام در بورس انرژی اعلام شد

  هفتمین عرضه نفت خام در رینگ بین‌المللی بورس انرژی منتشر شد که طبق آن نفت خام ٢٧ اسفند ماه، این بار با تغییراتی عرضه خواهد شد. به گزارش «ایسنا» هم‌اکنون اطلاعیه عرضه هم در تارنمای بورس انرژی درج شده است. شرایط عرضه در این دوره همان‌طور که پیش از این اعلام شد، با تغییراتی همراه است.
 • دلالان، عامل اصلی التهاب بازار شکر

  مجری طرح چغندرقند و نیشکر کشور با بیان اینکه در تولید شکر مورد‌نیاز کشور کمبودی نداریم، گفت: واسطه‌گران و دلالان عامل اصلی گرانی شکر هستند. علیرضا یزدانی در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: بارندگی‌های امسال موجب اندکی تاخیر در برداشت چغندر بهاره شد، با این وجود، علاوه بر ذخایر استراتژیک، انبارها هم شکر داشتند. وی اظهار کرد: کمبودی در تولید و ذخایر شکر نداریم و این ذخایر برای سال آینده نیز کافی است. مجری طرح چغندر قند و نیشکر کشور با تاکید بر اینکه نیازی به واردات نداریم، اضافه کرد: حتی اگر کمبودی در این زمینه احساس شود دولت برای تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها اقدام به واردات می‌کند. وی تصریح کرد: البته به دلیل خشکسالی‌ها و کمبود منابع آبی اندکی امسال سطح زیرکشت چغندرقند و نیشکر کاهش یافته، اما افزایش عملکرد در واحد سطح را داریم؛ بنابراین خلل در عرضه محصول به بازار هیچ ارتباطی با این موضوع ندارد.
 • گام بلند هلند در راستای حرکت به سوی بازیافت پلاستیک

  شرکت‌های هلندی متعهد شدند تا سال ۲۰۲۵، بازیافت پلاستیک خود را تا سقف ۷۰ درصد افزایش و مصرف پلاستیک را تا ۲۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی کاهش دهند.
 • ثبات قیمت فولاد از سوی خصوصی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: در مبادلات روز شنبه ۲۵ اسفند‌ماه جاری شمش و مقاطع فولاد از سوی تولید‌کنندگان بخش خصوصی بدون نوسان نرخ در بازار غیر‌رسمی عرضه شد.

بیشتر

بیشتر