• بودجه کم رنگ عمرانی

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: در حالی که ‌میزان بودجه مصوب عمرانی برای سال‌جاری برابر ۸۸ هزار میلیارد تومان بود، در لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۴۰۰، افزایشی ۱۲/ ۱۸ درصدی برای این بخش از بودجه درنظر گرفته شده و به این ترتیب میزان بودجه عمرانی به ۱۰۴ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. رشد ۱۸ درصدی در میزان بودجه عمرانی پیشنهادی نسبت به میزان مصوب بودجه عمرانی سال گذشته امری نه‌تنها خنثی بلکه منفی تلقی می‌شود که مزیتی در راستای افزایش اشتغال‌زایی و ایجاد رونق در بسیاری از بازارها و شرایط کسب و کار، بازارمواد اولیه و مصالح ساختمانی و صنعتی در بر نخواهد داشت.
 • تکانه‌های مثبت در بازار پتروشیمیایی‌ها

  دنیای‌اقتصاد- طیبه مرادی: داده‌های معاملاتی مواد اولیه پلیمری در بورس کالا حکایت از جرقه‎های تغییر فاز در این بازار دارد. رشد تدریجی حجم معاملات از سه هفته گذشته آغاز شده و در هفته قبل با ۴۰/ ۱۹ درصد رشد هفتگی، به میزان ۵۶ هزار تن در بازار فیزیکی به ثبت رسید. دلایل رشد حجم معاملات را می‌توان از چند مسیر رهگیری کرد. مسیر اول را می‌توان مدیریت صحیح معاملات بازار دانست که سرانجام آن ایجاد تغییرات بنیادین در بستر دادوستدهای مواد اولیه پلیمری است. اینکه میزان رشد حجم معاملات بیش از رشد تقاضا به ثبت رسیده است گواهی بر این ادعا به شمار می‌رود. زیرا می‌توان گفت تقاضا تنها در گریدهای جذاب مسکوت نمانده به‌طوری که سرایت تقاضای واقعی به کلیت بازار موجب رشد حجم معاملات شده است.
 • نگاه‌های متفاوت به شیوه‌نامه فولاد

  دنیای‌اقتصاد-راضیه احقاقی: درحالی‌که قرار بود شیوه‌نامه فولادی وزارت صنعت، معدن و تجارت از اول آذر ماه اجرایی شود، اما همچنان بحث بر سر مواد مختلف این شیوه‌نامه میان بخش‌های مختلف زنجیره فولاد ادامه دارد. بخش بالادستی زنجیره فولاد و معدنی‌ها؛ ورود به بورس‌کالا و تعیین قیمت در این بازار فارغ از ضرایب دستوری را امری مثبت تلقی می‌کند که می‌تواند به توسعه متوازن در زنجیره منجر شود؛ اما بخش میانی زنجیره الزام عرضه کل محصول تولیدی در بورس‌کالا در عین کاهش قیمت پایه را به زیان واحدها دانسته و شائبه توزیع رانت را مطرح می‌کند.
 • پاس گل کالایی به تولید

  دنیای‌اقتصاد– طیبه مرادی: کاهش حجم معاملات مواد اولیه در بورس کالا می‌تواند شاخص پیش‌‌نگر رکود تورمی به‌شمار رود که البته درحال خودنمایی است. کاهش نرخ اشتغال و افت حجم تولید مخصوصا در صنایع تکمیلی و زنجیره ارزش، فرسایش پس‌انداز اشخاص و شرکت‌ها و در نهایت رشد توامان تورم و افزایش نرخ دستمزد مورد انتظار از مواردی است که پتانسیل رخ‌نمایی دارد. این درحالی است که حمایت‌های اعتباری، تسهیل شرایط تولید و کسب‌وکار و رشد بهره‌وری به کمک افزایش تولید داخلی و رشد صادرات می‌تواند دشواری‌های فوق را به گذار آرام از ریسک‌های رکود تورمی بدل سازد که البته برای اقتصاد ایران توجه به بهای مواد اولیه مهم‌ترین اولویت برای صنایع تکمیلی است که خروجی آن را می‌توان در نوسان حجم معاملات در بورس کالا مشاهده کرد.
 • میلگرد رشد قیمت داشت

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز چهارشنبه ۱۲ آذرماه جاری، میلگرد فولادخراسان با افزایش قیمت حدود ۵ هزار ریالی در عرضه‌های بورس کالا عرضه شد. در این روز، شمش فولاد از سوی ذوبی‌ها بدون تغییر نرخ مورد معامله قرار گرفت.
 • تعمیق ابزارهای مالی کشاورزی نیازمند رویکردهای موثر

  دنیای‌اقتصاد: فراهم کردن زیرساخت معاملاتی از طریق افزایش ظرفیت انبارها و بازگشایی انبارهای جدید سبب می‌شود که حجم زیادی از محصولات کشاورزی در انبارهای بورسی پذیرش شده و تحت قوانین رسمی و به‌طور شفاف مورد معامله قرار گیرد. از این رو فضای سفته‌بازی برای محصولات کشاورزی تا حدود زیادی محدود خواهد شد. این مطلب زمینه‌ساز افزایش تعمیق و کارآیی دادوستد محصولات کشاورزی در دو بازار آتی و گواهی سپرده است که با بهره‌گیری از سازوکاری موثر در جهت رشد و توسعه زیرساخت‌های لازم ضروری خواهد بود.
 • چندگانگی ابزارهای طلایی

  دنیای‌اقتصاد-طیبه مرادی: معامله‌گران ابزارهای مالی طلا، روز گذشته را با رفتارهای متناقضی پشت سر گذاشتند. به‌طوری که تا لحظه تنظیم این گزارش گواهی‌ سپرده سکه طلا در حالی با صف خرید همراه شد که نماگر انتظارات تورمی یعنی صندوق‌های طلا از دورنمای متعادل این بازار حکایت داشتند.
 • ارزش معاملات بورس کالا فراتر از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان

  ارزش معاملات بورس کالای ایران از ابتدای سال تا پایان هفته اول آذرماه ۹۹ از مرز ۲۰۰ هزار میلیارد تومان گذشت تا رکورد ارزش سالانه معاملات بورس کالا تنها در ۹ ماهه امسال شکسته شود. پیش از این رکورد بالاترین ارزش معاملات به سال ۹۷ با ۱۷۷ هزار میلیارد تومان اختصاص داشت و سال گذشته نیز ارزش کل معاملات ۱۷۰ هزار میلیارد تومان بود.
 • افزایش ۵۰۰ تومانی نرخ شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: در پی افزایش ۴/ ۹ درصدی قیمت پایه شمش نسبت به هفته گذشته در بورس کالا، خصوصی‌ها نیز شمش تولیدی خود را با رشد نرخ به بازار عرضه کردند. در معاملات روز سه شنبه ۱۱ آذر ماه جاری، شمش فولاد کیمیا با رشد قیمت ۵۰۰ تومان در هر کیلو روبه رو شد.
 • اقبال داخلی به پتروخوراک‌های بورس انرژی

  دنیای‌اقتصاد: بورس انرژی اگرچه مدتی است کم‌خبر ظاهر شده اما آمارهای معاملاتی از روزهای خوب این بازار حکایت دارد. بعد از معاملات بزرگ بنزین در ماه‌های قبل، رخدادهای بورس انرژی با مخابره کمتری همراه شد تا شاید ریسک‌های معاملات بزرگ را پوشش دهد. این در حالی است که بازگشت مدیران بورس انرژی به عرصه رسانه به معنی آن است که مخاطرات احتمالی سر و سامان پیدا کرده و شاید باز هم بتوان به خبرهای بزرگ در این بازار رسمی خوش‌بین بود.
 • افت‌و‌خیز قیمت‌ها در بازار فولاد

  گروه شرکت‌ها: طی هفته جاری شمش فولاد شاهد افت‌وخیز قیمت‌ها در بازار از سوی ذوبی‌ها بود.به‌رغم ثبات نرخ شمش از سوی خصوصی‌ها طی معاملات روز یکشنبه ۹ آذر ماه جاری، اما دیروز افزایش ۱۰۰ تومانی شمش از سوی یکی از ذوبی‌ها اعلام شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر