آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۱۲

 • رمزگشایی از رونق زیرپوستی پلیمری‌ها

  محمدحسین بابالو
  دنیای‌اقتصاد: مدتی است که رکودی نسبی در بازار محصولات پتروشیمی با محوریت پلیمرها خودنمایی می‌کند که در آمار معاملات هم به وضوح قابل رهگیری است. این شرایط در وضعیتی نمود بیشتری داشت که در ۷ هفته اخیر، ۴ هفته حجم عرضه‌ها بیشتر از تقاضا بود که خود از ضعف جدی خرید مواد اولیه حکایت دارد.
 • نقشه جدید دولت برای شفافیت بازار

  دنیای اقتصاد: بازارهای کالایی همیشه مطمئن‌ترین، شفاف‌ترین، سهل‌ترین و سریع‌ترین کانال‌های دستیابی و تامین مواد اولیه در اقتصادهای توسعه یافته دنیا محسوب می‌شوند و این در حالی است که بعد از گذشت بیش از یک دهه از راه‌اندازی بورس کالا در ایران مسیرهای دسترسی صنایع به این بازارها بعضا با دست اندازهایی روبه‌رو است. در این رابطه فعالان صنایع پایین‌دستی معتقدند با آنکه بورس کالا بهترین مسیر برای دستیابی به مواد اولیه مورد‌نیاز آنها است اما لازم است تا اصلاحاتی در این مسیر صورت بگیرد تا در مواقع حساس مشکلات موجود در این مسیر برطرف شوند. به عقیده آنها محصولات در بازارهای رسمی در قیاس با بازارهای غیررسمی از مزیت‌های زیادی برخوردارند که از آن جمله می‌توان به ارزان بودن ماده اولیه در مقایسه با بازار، شفاف بودن مسیر مبادله محصول، معین بودن خریدار و فروشنده، روشن شدن میزان تقاضا در بازار، امکان استفاده از ابزارهای مختلف در این بازار، تامین مالی شرکت‌های تولیدی و... اشاره کرد با این حال مشاهده وضعیت کمبود مواد اولیه در دو دوره در یک دهه گذشته نشان می‌دهد مشکلاتی هم در این مسیر وجود دارد که این بازار نتوانسته متناسب با انتظارات عمل کند.
 • صادرات آهن اسفنجی آزاد شد

  صادرات آهن اسفنجی توسط تولیدکنندگان یا نمایندگان رسمی آنها آزاد شد. طبق ابلاغ گمرک جمهوری اسلامی ایران به کلیه گمرکات، ضوابط تکمیلی صادرات آهن اسفنجی که پیش از این ممنوع بود ابلاغ شده است.
 • کاهش ۲۴ درصدی موجودی سرب انبارهای بورس فلزات لندن

  در سال ۲۰۱۸ موجودی انبارهای سرب بورس فلزات لندن، کاهش ۲۴ درصدی را تجربه کرد و به کمترین میزان پس از سال ۲۰۰۸ رسید؛ هرچند این روند کاهشی نتوانست عاملی جهت افزایش قیمت شود.به گزارش «کالاخبر» میانگین ماهانه قیمت و موجودی شمش سرب در انبارهای بورس فلزات لندن از ماه ژانویه ۲۰۱۷ تا دسامبر ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که طی ۲ سال اخیر میانگین موجودی شمش سرب در انبارهای بورس فلزات لندن در مجموع روند کاهشی داشته است.میانگین موجودی شمش روی انبارهای بورس فلزات لندن در اولین ماه از سال ۲۰۱۷ (ژانویه) برابر ۱۹۳ هزار و ۴۱۵ تن بود.
 • پتروشیمی، صنعتی مولد در اقتصاد ایران

  صنعت پتروشیمی ایران نقشی تاثیرگذار دراقتصاد و صنعت ایران دارد و همواره تکیه‌گاهی اثر‌بخش در تمام ابعاد به‌شمار می‌رود.
 • رشد ۱۲ درصدی تولید کاتد مس

  گزارش ۹ ماهه تولید شرکت ملی مس ایران حاکی از رشد ۱۸ و ۱۲ درصدی آند و کاتد مس نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. این شرکت در مجموع ۲۲۸هزار تن مس محتوی معدنی تولید کرده است که در مقایسه با برنامه ۲۱۹ تنی از رشد ۴ درصدی برخوردار بوده است.به گزارش «کالاخبر» به نقل از ایمیدرو، شرکت ملی صنایع مس تا پایان آذرماه سال جاری با تولید ۱۷۹هزار تن کاتد مس ۸۳ درصد از برنامه تولید کاتد در سال جاری را محقق کرده است.در این مدت ذوب خاتون‌آباد ۸۲هزار و ۶۳تن‌آند تولید کرده است که نسبت به برنامه تعیین‌شده برای این واحد رشد ۳۸ درصدی داشته است.کاتد تولیدی پالایشگاه خاتون‌آباد نسبت به برنامه ۲۷ درصد و کاتد تولیدی لیچینگ میدوک ۲۳ درصد رشد داشته‌ است. همچنین کاتد تولیدی پالایشگاه سرچشمه نیز از رشد ۵ درصدی برخوردار بوده است.در زمینه تولید آند و کاتد، برنامه تولید تا پایان آذرماه به ترتیب ۸۸ و ۸۳ درصد تحقق پیدا کرده است.
 • افت قیمت بنزن در بازار ایالات متحده با آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی

  کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند قیمت بنزن در ماه‌های آغازین سال جدید میلادی به دنبال مازاد عرضه روندی نزولی را تجربه کند.
 • وجود پتانسیل‌های غنی سنگ‌آهن، کروم و مس در پهنه آباده- جازموریان

  گروه بنگاه‌ها: مدیر اکتشاف ایمیدرو گفت: پهنه‌آباده- جازموریان پتانسیل‌های بسیار مطلوبی از سه عنصر معدنی (سنگ‌آهن، کروم و مس) دارد.به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، علی اصغر‌زاده در حاشیه جلسه هماهنگی اعضای هیات‌های اجرایی پهنه آباده- جازموریان گفت: ابتدای امسال، پهنه آباده جازموریان - که فاز شناسایی آن به مساحت ۴۵ هزار کیلومتر‌مربع انجام و برخی پتانسیل‌های مواد معدنی شامل سنگ‌آهن، کرومیت و مس شناسایی شده بود- در قالب ۱۵ بلوک دسته‌بندی شد و با توجه به علاقه‌مندی و درخواست‌های مکرر بخش خصوصی، از طریق فراخوان عمومی به مشارکت با بخش خصوصی گذاشته شد.
 • مشکل تولیدکنندگان لوله‌های بدون درز با واردات بی‌رویه

  گروه بنگاه‌ها: یک تولید‌کننده لوله‌های بدون درز گفت: به‌رغم آنکه توان تولید این نوع محصول (لوله‌های بدون درز) از سایز ۲/ ۱ اینچ تا ۶ اینچ در این مجموعه فراهم است اما همچنان واردات این نوع لوله حیات ما را تهدید می‌کند.
 • وضعیت مطلوب عرضه پروپیلن در بازار آسیا در نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی

  وضعیت عرضه پروپیلن در بازار آسیا، در نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی، شرایط مطلوبی خواهد داشت.
 • تولید کلزا؛ مهم‌ترین دستاورد در حوزه دانه‌های روغنی

  مجری طرح دانه‌های روغنی، تولید کلزا در داخل کشور را به‌عنوان یک محصول مهم استراتژیک، بزرگ‌ترین دستاورد بعد از انقلاب دانست. علیرضا مهاجر در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت تولید دانه‌های روغنی در ۴۰ سال اخیر اظهار کرد: طی سال‌های بعد از انقلاب، افزایش مصرف گوشت و مرغ و رشد جمعیت موجب شد تا نیاز به مصرف دانه‌های روغنی در کشور بالا رود.
 • فولاد رشد قیمت داشت

  گروه بنگاه‌ها: دیروز شمش فولاد کیمیا افزایش قیمت ۱۰تومانی و میلگرد جهان فولاد سیرجان نیز رشد نرخ ۴۵۹ ریالی را در هر کیلو تجربه کردند. سایر فولادی‌ها، تولیدات خود را بدون نوسان قیمت در بازار غیر‌رسمی عرضه کردند.

بیشتر

بیشتر