آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۱۱

 • نقشه راه قیمت‌های تعادلی در بازارهای پایه

  حمزه بهادیوند‌چگینی
  دنیای اقتصاد: در گزارش گذشته به بررسی دلایل نرسیدن بازارهای کالایی در ایران به تعادل واقعی پرداخته و این نکته را بررسی کردیم که مداخلات دولتی و همچنین سفته‌بازان چه نقشی را می‌توانند در این موضوع ایفا کنند. در آن گزارش با اشاره به اینکه این دو عامل در طول دهه‌های گذشته باعث شده تا نیروهای متوازن‌کننده بازار کارکرد خود را از دست بدهند و هیجانات کاذب به تقاضای کاذب در بازارها تبدیل شوند، نتیجه این امر آن است که تخمین درستی از میزان تقاضای واقعی در بازارها وجود ندارد و در پوشش تقاضای واقعی مقادیر زیادی تقاضای غیرواقعی نیز از کانال‌های رسمی وارد بازار شده و این امر در لحظات ملتهب بازار شرایط را سخت‌تر می‌کند همانند تجربه اخیر بازارهای فولادی و پتروشیمی.
 • پوست‌اندازی پتروشیمی‌ها در دوره جدید

  مریم خورشیدی: صنایع پتروشیمی در حالی با دور جدید تحریم‌ها روبه‌رو‌ شده‌اند که به عقیده کارشناسان این بار برخلاف دور قبلی - یعنی اوایل دهه ۹۰ که در آن علاوه بر از دست دادن بازار ۲ تا ۵/ ۲ میلیارد دلاری اروپا، با چالش‌هایی از جمله دشواری در انتقال پول حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به داخل کشور، تحریم‌های کشتیرانی و بیمه روبه‌رو‌ بودند- این بار تحریم‌های جدید حاصل اجماع بین‌المللی نیستند. از طرف دیگر باید گفت انعطاف و توانمندی صنعت پتروشیمی می‌تواند کمک کند تا صنعت با آسیب کمتری از این شرایط عبور کند. بی‌تردید ارتقای توانمندی‌های داخلی در حوزه پتروشیمی و صنایع زیرمجموعه می‌تواند بستر افزایش توان حضور و حفظ بازارهای بین‌المللی را تقویت کند و آنچه مسلم است، ضرورت ایجاد شرایط مساعد داخلی برای تداوم تولید و ارتقای توان صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی پتروشیمی است که صنایع وابسته بسیاری را نیز تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. به عبارتی با توجه به شرایط تحریمی پیش‌رو نیاز به پوست‌اندازی در حوزه‌های مختلف داخلی در صنعت پتروشیمی احساس می‌شود.
 • تولید فولاد خام کشور ۱۰ درصد افزایش یافت

  بررسی آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید بیش از ۱۳ میلیون و ۱۰ هزار تن فولاد خام در دوره زمانی ۷ماهه (از آغاز امسال تا پایان مهر) و رشد ۸/ ۹ درصدی آن در همسنجی با پارسال است.به گزارش «ایرنا» در مدت یاد‌شده ۱۱ میلیون و ۴۲۸ هزار تن محصولات فولادی، ۱۳۷ هزار و ۶۰۰ تن کاتد مس و ۲۱۱ هزار و ۷۰۰ تن شمش آلومینیوم تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال به ترتیب ۸/ ۳ درصد، ۱/ ۷۶ درصد و ۳ درصد رشد داشته است.برپایه این گزارش از آغاز امسال تا پایان مهرماه تولید آلومینا با کاهش نیم‌درصدی در مقایسه با ۷ماهه پارسال به ۱۳۹ هزار و ۶۰۰ تن رسید. همچنین تولید سنگ آهن با رشد ۸/ ۸ درصدی به ۲۱ میلیون و ۱۱۶ هزار تن و کنسانتره زغال‌سنگ با رشد ۸/ ۱۰ درصدی به ۸۷۳ هزار و ۳۰۰ تن افزایش یافت. بر پایه آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در ۷ماهه امسال بیش از ۳۲ میلیون و ۱۹۰ هزار تن سیمان در کشور تولید شد که در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته ۳درصد کاهش داشته است.
 • توسعه معادن به ۵ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری ریلی نیاز دارد

  گروه بنگاه‌ها: برای توسعه معدن در افق ۱۴۰۴، نیازمند ۵ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری برای احداث ۱۳ هزار کیلومتر زیرساخت حمل‌ونقل‌ ریلی جدید هستیم، در حال حاضر مجموع زیرساخت‌های ریلی کشور فقط ۱۲ هزار کیلومتر است.به گزارش «دنیای اقتصاد» اردشیر سعدمحمدی، معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، با اعلام این مطلب در چهارمین جلسه شورای سیاست‌گذاری خانه معدن ایران گفت: لازم است تیمی برای مشخص شدن نیازهای حمل‌و‌نقل جاده‌ای، ریلی و دریایی در کنار مشخص شدن آمارها و اولویت‌ها برای ۱۰ تا ۱۵ سال آینده تشکیل شود.
 • دولت بدون مشورت تصمیم می‌گیرد

  حسن حسینقلی، نایب رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران نیز در این جلسه گفت: مسوولان در اتاق‌های در بسته هستند و بدون نظرات بخش خصوصی تصمیم‌گیری می‌کنند و این موضوع منجر به ایجاد مشکلات بسیار برای بخش معدن است.
 • باید حمل‌ونقل‌ از جاده به ریل منتقل شود

  محمد سعیدنژاد، مدیرعامل سابق سازمان بنادر و دریانوردی نیز در چهارمین شورای سیاست‌گذاری خانه معدن ایران گفت: در حوزه حمل‌و‌نقل طرح توسعه راه‌آهن همواره در نظر گرفته می‌شود.وی اعلام کرد: هم‌اکنون حدود ۶۰درصد بار ایران مواد معدنی است.مدیرعامل سابق سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: خط دوم سنگان به بافق باید احداث شود و در این زمینه باید بخش خصوصی هم به کمک بیاید. زیرا توسعه معدن و حمل‌و‌نقل در کنار یکدیگر به نتیجه مثبت خواهد رسید.به گفته وی، بخش ناوگان حمل‌و‌نقل راه‌آهن خصوصی شده است و شرکت‌های حمل‌و‌نقل زیادی در آن وجود دارد.سعیدنژاد افزود: لازم است خطوط فرعی حمل‌و‌نقل به معادن و صنایع کوچک وصل شود. در واقع مهم‌ترین موضوع این است که حمل‌و‌نقل از جاده به ریل منتقل شود و این‌گونه هم هزینه سوخت و هم سوانح رانندگی در کشور کاهش یابد.به اعتقاد مدیرعامل سابق سازمان بنادر و دریانوردی، توسعه خطوط ریلی برای معادن بزرگ مثل سنگان سرمایه‌گذاری بالایی نیاز ندارد.
 • افزایش عرضه جهانی سنگ آهن در سال ۲۰۱۹

  فولاد ایران: گزارش‌های اخیر مای استیل حاکی از آن است که عرضه جهانی سنگ‌آهن سال ۲۰۱۹ افزایش خواهد یافت. از این افزایش عرضه پیش‌بینی شده، ۹/ ۱۸ میلیون تن از برزیل و ۹/ ۲ میلیون تن از استرالیا خواهد بود. همچنین تولید سنگ‌آهن چین نیز ۴ میلیون تن رشد خواهد داشت. برآورد شده تولید سنگ‌آهن هند نیز سال آینده ۱۰ میلیون تن افزایش ‌یابد. این در حالی است که سال ۲۰۱۸ نیز طبق برآورد‌ها تولید جهانی سنگ‌آهن ۹/ ۳ میلیون تن کاهش یافته، چرا‌که تولید سنگ‌آهن خلوص پایین کمتر شده و اختلاف قیمت میان سنگ‌آهن خلوص بالا و خلوص پایین بیشتر شد.
 • کمبود نقدینگی مشکل جدی تولیدکنندگان پایین دست فولاد

  گروه بنگاه‌ها: اقدام بورس کالای ایران در جلوگیری از خام‌فروشی، به تولیدکنندگان صنایع پایین دستی برای دسترسی آسان به محصولات مورد‌نیاز کمک بزرگی می‌کند.احسان حسین‌زاده مدیریت توسعه و ارتباطات شرکت صنعت ورق آرین پاژ با بیان این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: بورس کالای ایران به شفافیت معاملات محصولات فولادی کمک کرده و دولت باید با ادامه حمایت و پشتیبانی از بورس، زمینه اجرای ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید را فراهم کند.
 • نگاهی به عملکرد صنعت فولاد چین در سال ۲۰۱۸

  امسال بازار فولاد چین از نظر قیمت‌ و میزان تولید وضعیت مطلوبی داشته و افزایش قیمت‌ها کارخانه‌ها را تشویق کرد تولید را بالاتر ببرند و حاشیه سود بیشتری کسب کنند. البته در سه ماه پایانی سال جو بازار ضعیف شد و قیمت‌ها افت داشته و حاشیه سود کارخانه‌ها نزولی شد. به گزارش «کالاخبر» به نقل ازفولاد ایران، تعرفه‌های آمریکا و کاهش تولید زمستانه برای کنترل آلودکی هوا و مازاد ظرفیت تولید نگرانی‌های اصلی صنعت فولاد چین در سال ۲۰۱۸ بوده‌اند.
 • افزایش ۸/ ۲ درصدی تولید معادن مس جهان

  میزان تولید معادن مس شرکت‌های جهان، طی ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی، ۸/ ۲ درصد افزایش یافت.
 • عرضه یک میلیون و ۷۰۰ هزارتن گندم در بورس کالا

  مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: یک میلیون و ۷۰۰ هزارتن گندم از ابتدای سال تاکنون در بورس کالا عرضه شده که به اندازه کل عرضه سال گذشته بوده است. به گزارش کالاخبر به نقل از «ایلنا» یزدان سیف معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در نشست خبری دیروز در رابطه با عرضه گندم در بورس کالا گفت: یک میلیون و ۷۰۰ هزارتن گندم از ابتدای سال تاکنون در بورس کالا عرضه شده که به اندازه کل عرضه سال گذشته بوده است. سیف افزود: قیمت گندم ۱۰ درصد در بورس افزایش داشته اما این افزایش بالا نیست. از یکم دی ماه نیز گندم به کارخانه‌ها عرضه شده و در سامانه تامین شده است؛ از ابتدای ماه تا کنون ۱۲۰ هزارتن گندم به کارخانه‌ها ارسال شده است. وی در پایان گفت: افرادی که سال گذشته با مخلوط کردن ماسه و گندم قصد در بی‌کیفیت نشان دادن گندم داخلی داشتند و به دنبال سودجویی از این امر بودند به دستگاه قضایی معرفی شدند و در مجموع برای این سه فرد ۸۱ سال زندان درنظر گرفته شد تا کسی جرات ادامه این کار را نداشته باشد.
 • شمش رشد و مقاطع فولادی کاهش نرخ داشت

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز دوشنبه دهم دی‌ماه جاری، ذوبی‌ها شمش تولیدی خود را با افزایش قیمت در بازار غیر‌رسمی عرضه کردند. در این روز، مقاطع کاهش قیمت را در بازار تجربه کرد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر