آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۰۷

 • بازگشت تقاضا از لیست انتظار

  سارا جنگروی
  دنیای اقتصاد: بازار فولاد که چندی پیش ریزش قیمتی را آغاز کرده بود، درحالی در دو هفته اخیر با آرامش و رشد جزئی قیمتی رو‌به‌رو شده که فعالان این بازار و تولیدکنندگان فولاد همچنان به تداوم «افزایش» یا «ثبات قیمتی» در این بازار امیدوار هستند. دو هفته اخیر در بازار فولاد سرآغاز نفس‌های کم‌جان رونق بود، به‌طوری‌که‌ بازه زمانی ۲۴ آذر تا هفته ابتدایی دی ماه را می‌توان سرآغاز رویت سیگنال‌ها و نشانه‌هایی برای رونق در این بازار دانست، چنانچه بازار به‌صورت پراکنده و نه منسجم طی روزهای انتهایی (دو هفته قبل) در مسیر بهبود قرار گرفت. روندی که اگر با رشد واقعی تقاضا همراه می‌شد می‌توانست تداوم پیدا کند؛ اما عدم همراهی واقعی تقاضای موثر یعنی تقاضای مصرف‌کننده نهایی اما و اگرهای جدیدی را به‌وجود می‌آورد؛ حتی اگر فروشندگان به هر طریق ممکن تلاش برای رشد قیمت‌ها را مدنظر قرار دهند.
 • زعفران در بورس کالا به شفافیت قیمتی رسیده است

  رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید بر لزوم بین‌المللی شدن معاملات زعفران در بورس کالای ایران گفت: باید به واسطه عرضه زعفران در بورس کالا، این محصول صادراتی ایران به بالاترین قیمت در بازارهای بین‌المللی به فروش برسد تا پس از سال‌ها سهم کشاورزان از فروش این محصول افزایش یابد.
 • تامین مالی از مسیر بورس کالا به سود صنایع است

  تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از ماموریت‌های ویژه دولتمردان برای بازار سرمایه است که در چند سال اخیر نیز شاهد رشد حجم تامین مالی صنایع از مسیر بازار سرمایه هستیم. به این ترتیب آن دسته از بنگاه‌های اقتصادی بزرگ که نیازمند منابع مالی با حجم بالا برای پیشبرد فعالیت‌های اقتصادی خود هستند و نمی‌توانند به راحتی و با نرخ مناسب از طریق نظام بانکی تامین کنند، با مراجعه به بازار سرمایه می‌توانند منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق ابزارهای مالی اسلامی موجود فراهم کنند.
 • بهبود مبادلات بازار آهن با انعطاف قیمت

  گروه بنگاه‌ها: مبادلات بازار آهن روز گذشته به‌دلیل انعطاف بیشتر عرضه‌کنندگان در قیمت‌های پیشنهادی نسبت به روز‌های قبل با رشد همراه بود. فعالان بازار رشد قیمت‌ها را حبابی دانسته و معتقدند هم‌اکنون قیمت‌ها مناسب‌تر است و تفاوت بین بازار و بورس کالا کم شده است. این در حالی است که همچنان عرضه آهن قراضه با محدودیت مواجه است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر