آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۰۰

 • کوره بورس در انتظار نفت

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: کاهش حجم معاملات و افت جدی حجم عرضه‌ها در بورس انرژی مهم‌ترین داده‌ای است که می‌تواند وضعیت کلی در این بازار رسمی را ترسیم کند. کاهش حجم عرضه‌های صادراتی شاید مهم‌ترین‌ سرعت‌گیر رشد حجم معاملات بوده اگرچه داده‌های مهم و تاثیرگذار بسیاری همچون نوسان قیمت‌ها در بازارهای جهانی هم بر روند کلی معاملات بی‌تاثیر نبوده است.
 • بازگشت واسطه‌ها این بار به حوزه صادرات

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها: محدودیت‌هایی که در چند ماه اخیر در حوزه‌های مختلف برای بازگشت ارز ناشی از صادرات یا به بهانه جلوگیری از خام‌فروشی محصولات مختلف ایجاد شده شرایط صادراتی را برای فعالان اقتصادی حوزه‌های مختلف از جمله حوزه فولاد سخت کرده است.
 • بازار فولاد جهان به استقبال تعطیلات می‌رود

  پایگاه خبری فولاد ایران: بازار جهانی فولاد روزهای باثباتی را پشت سر می‌گذارد. خریدها در بازار پایین است و متناسب با سایر بازارها نقدینگی سرمایه‌گذاران با احتیاط بالایی وارد بازار می‌شود. خریداران منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند و فروشندگان نگران از افت بیشتر قیمت‌ها مایلند محصول خود را وارد بازار کنند. واردات مواد اولیه نیز کاهش یافته است و تمام این موارد باعث شده بازار جهانی فولاد رویکرد محتاطانه‌ای را در پیش بگیرد. از طرفی بازار فولاد چین در شرایط نسبتا سختی به سر می‌برد. دولت محدودیت‌های تولید را از سر گرفته و تولیدکنندگان به دنبال کاهش تقاضای مواد اولیه هستند که این امر بازار را تحت الشعاع خود قرار داده است. کارشناسان معتقدند این وضعیت با توجه به نزدیکی به ژانویه فعلا ادامه دارد و سایر بازارها نیز به دلیل تعطیلات سال نوی میلادی در رکود به سر می‌برند. در عین حال مشخص نیست در سال جدید لااقل تا آغاز فوریه تقاضا وارد بازار فولاد شود در نتیجه باید گفت برای یک دوره میان مدت باید شاهد تداوم این شرایط رکودی باشیم.
 • افزایش تولید «پی‌وی‌سی» روسیه

  پی‌وی‌سی روسیه به دنبال رشد قابل ملاحظه در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی از رشد ۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده است.
 • روند معاملات شمش روی در آخرین روزهای سال ۲۰۱۸

  طی یک ماه گذشته در مجموع موجودی شمش روی در انبارهای بورس فلزات لندن روندی افزایشی داشته است. این افزایش قیمت درحالی رخ داد که ارزش شاخص دلار آمریکا به بیشترین رقم طی یک سال اخیر رسید و همین امر باید قیمت را کاهش می‌داد.
 • افزایش ۲۴ درصدی واردات ذرت دامی و کاهش ۱۷ درصدی واردات کنجاله

  بررسی وضعیت واردات نهاده‌های دامی طی هشت ماه سال جاری نشان می‌دهد تمام اقلام نهاده‌ها با رشد واردات مواجه بوده و تنها واردات کنجاله ۱۷ درصد کاهش داشته است. به گزارش خبرگزاری مهر، بررسی وضعیت واردات نهاده‌های دامی شامل ذرت دامی، جو به استثنای بذر، کنجاله و لوبیای سویا نشان می‌دهد، واردات این محصولات طی هشت ماه سال جاری، تقریبا بدون مشکل و به‌صورت مستمر انجام شده است.
 • افزایش درآمد پتروشیمی‌های شورای همکاری خلیج فارس

  درآمد شرکت‌های پتروشیمی کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس (GCC) در سال ۲۰۱۸ به ۶/ ۷ میلیارد دلار رسید. به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی ترید‌عربیا، بر‌اساس گزارش موسسه Ubhar Capital که در آستانه نمایشگاه عرب پلاست ۲۰۱۹ در دبی منتشر شد؛ درآمد شرکت‌های پتروشیمی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC) در سال ۲۰۱۸ با رشد ۲ درصدی از رقم ۷ میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار در سال گذشته میلادی به ۷ میلیارد و ۵۷۰ میلیون دلار رسید. عرب پلاست یکی از نمایشگاه‌های پیشرو منطقه در صنعت پتروشیمی به شمار می‌رود و قرار است از تاریخ پنجم تا هشتم ژانویه سال ۲۰۱۹، در مرکز بین‌المللی نمایشگاهی و همایش‌های دبی برگزار شود. گزارش یادشده می‌گوید: صنعت پتروشیمی منطقه رشدی پایدار را تجربه می‌کند. در حال حاضر برنامه‌هایی برای یک سرمایه‌گذاری بزرگ به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در بخش صنایع پایین دستی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در دست بررسی قرار دارد. این سرمایه‌گذاری قرار است تا سال ۲۰۲۵ میلادی و با هدف راه‌اندازی پروژه‌های پالایشگاهی و پتروشیمی جدید در این منطقه صورت گیرد.
 • شمش فولاد رشد قیمت داشت

  گروه بنگاه‌ها‌: در معاملات روز سه‌شنبه ۲۷ آذرماه جاری، نرخ شمش فولاد ار سوی برخی از خصوصی‌ها از جمله کیمیا شاهد این افزایش نرخ بود.به گفته فعالان، به کف رسیدن قیمت‌ها موجب افزایش تقاضا در بازار آهن شد که این امررشد نرخ را به همراه داشت.

بیشتر

بیشتر