آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۹۸

 • بی‌اعتنایی بازار به رشد قیمت پایه

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: افزایش قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا با اهرم رشد قیمت دلار شاید خبری بود که مدت‌ها بازار انتظار آن را می‌کشید.
 • فرار سرمایه از بازار فولاد

  دنیای اقتصاد: مشکلات متعددی که بازار فولاد در هفته‌ها و ماه‌های گذشته با آنها دست به گریبان بوده مانند یک روند خاموش در ابتدا شروع به رشد کرد و درحال‌حاضر با نشان دادن افت قیمت‌های متعدد و شیب تند کاهش قیمت در این بازار به یک رکود دامنگیر تبدیل شده است، رکودی که به تعبیر بخش زیادی از فعالان این بازار اکنون به «فرار سرمایه» از بازار فولاد منجر شده است.
 • فرصت‌های طلایی «طلای سرخ» برای توسعه صادرات

  اعضای شورای ملی زعفران در نشستی مشترک با نمایندگان کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، از دغدغه‌های خود درخصوص آینده کشت و تولید زعفران و سرنوشت بازارهای صادراتی این محصول گفتند.رئیس شورای ملی زعفران ایران در ابتدای این نشست نقبی به آمارهای موجود در این بخش زد و گفت: ایران با دارا بودن ۱۰۸ هزار هکتار سطح زیر کشت و تولید بیش از ۳۷۵ تن زعفران در سال، بزرگ‌ترین تولیدکننده این محصول در جهان به شمار می‌آید.محسن احتشام ادامه داد: از این میان، خراسان رضوی با دارا بودن ۸۴ هزار هکتار سطح زیر کشت و تولید بیش از ۲۹۰ تن زعفران و همچنین خراسان جنوبی با سطح زیر کشت ۱۵هزار و ۷۰۰ هکتاری و تولید ۵۴ تن، مقام‌های اول و دوم تولید کشور را به نام خود ثبت کرده‌اند. مجموع سهم ۲۰ استان دیگر نیز ۸ هزار و ۳۰۰ هکتار با تولید ۳۲ تن است. از مجموع زعفران تولیدی حدود ۲۰ درصد در بازارهای داخلی مصرف و ۸۰ درصد باقیمانده جنبه صادراتی دارد.وی به آمارهای بخش صادرات اشاره داشت و گفت: در ۷ ماه اول سال جاری ۱۲۱ هزار و ۱۴۵ کیلوگرم زعفران به ارزش ۱۷۱ میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۶ (۸۶هزار و ۹۲ کیلوگرم به ارزش۱۱۹ میلیون دلار) از نظر وزنی ۷/ ۴۰درصد و از نظر ارزشی ۵/ ۴۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. اما اقتصاد زعفران جمعا برای حدود ۱۲۰ هزار نفر در بخش‌های کاشت، داشت، برداشت و فرآوری اشتغال ایجاد کرده که اگر مجموع اعضای خانواده آنها را که اغلب در این بخش مشارکت دارند به این آمار بیفزاییم به جمعیتی ۶۰۰ هزار نفری می‌رسیم.
 • تنگنای تامین نقدینگی مورد نیاز فولاد سازان

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها: دستور‌العمل‌های موقتی و بدون کارشناسی باعث شده تا رکود در بازار فولاد تشدید و تامین نقدینگی واحد‌های فولادی با مشکل مواجه شود.
 • انتخاب مجتمع خراسان جنوبی به‌عنوان واحد نمونه معدنی

  گروه بنگاه‌ها: در آیین تجلیل از صادرکنندگان و فعالان اقتصادی استان خراسان جنوبی که با حضور مشاور معاون وزیر و مسوول هماهنگی امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، استاندار خراسان جنوبی، نمایندگان مجلس و دیگر مسوولان استانی برگزار شد، مجتمع معدنی خراسان جنوبی به‌عنوان واحد نمونه معدنی استان انتخاب شد.به گزارش روابط‌عمومی‌ شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، ۶ محدوده معدنی فعال در خراسان جنوبی شامل طلای هیرد، طلای خونیک، سنگ‌آهن حنار، سنگ تزئینی مرمر (آراگونیت) طبس، سرب و روی ازبکوه و پلی متال عشق‌آباد است.بر پایه این گزارش در پایان این همایش از ۱۲ صادرکننده برگزیده و شایسته استانی، ۵ صنعتگر، ۵ معدنکار و ۵ نفر از اصناف نمونه با اهدای لوح و تندیس تجلیل شد.
 • تولید یک ابزار هوشمندپرکاربرد در صنعت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: «فولاد ابزار هوشمند لبه‌یاب»، مورد استفاده در فرآیندهای فرزکاری دقیق، با حمایت فولاد هرمزگان، توسط متخصصان داخلی کشور ساخته و رونمایی شد.
 • نبود تقاضا در بازار آهن

  گروه بنگاه‌ها: در پی محدودیت صادرات فولاد و عدم تقاضای فصلی، بازار آهن در رکود شدیدی فرو رفته به گونه‌ای که مبادلات در این بازار به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. در این روز، اغلب تولید‌کنندگان از اعلام قیمت خودداری کردند، فقط در این مدت شمش فولاد کیمیا رشد ۴۰ تومانی را تجربه کرد.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر