آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۹۲

 • کاهش قیمت‌های پایه با تخفیف ارزی

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: کاهش قیمت‌های پایه در بورس کالا تاثیر مستقیمی بر بازار آزاد پلیمرها گذاشت و به‌رغم رشد نرخ در ساعات ابتدایی روز گذشته، با اعلام قیمت‌های پایه جدید بازار به‌شدت کاهشی شد. این داده نشان می‌دهد که اهالی بازار بیش از سایرین نگران ضعف تقاضا هستند و شاید از رخدادهای زیرپوستی در بازار نیز مطلع‌ باشند. این مطلب به این معناست که در صورت افزایش حجم عرضه‌ها در بورس کالا رقابت‌های جدیدی برای افزایش حجم فروش یا حتی حفظ مشتری پیشین صورت خواهد گرفت که خروجی آنها اغلب رقابت منفی و افت قیمت‌ها خواهد بود. معاملات امروز و فرداست که آینده بازار را برای کوتاه‌مدت تا میان‌مدت تعیین خواهد کرد آن‌هم‌ در شرایطی که روزشماری برای پایان اورهال بسیاری از واحدهای پتروشیمی آغاز شده است. دورنمای معاملات را می‌توان رشد حجم عرضه‌ها قلمداد کرد، اگرچه در ضعف قیمت‌های پایه جذابیت عرضه نیز کاهش خواهد یافت.
 • طرح‌های معدنی موازنه‌گر در زنجیره فولاد

  دنیای اقتصاد: گزارش «پایش طرح‌های زنجیره فولاد کشور» مرتبط با ۶ ماه منتهی به پایان شهریور ۹۷ که توسط ایمیدرو تهیه و به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارائه شده، نشان می‌دهد که به‌رغم ضرورت توازن در زنجیره فولاد کشور در افق ۱۴۰۴ اما در بخش‌های آهن اسفنجی ۸ میلیون تن، گندله ۲ میلیون تن، کنسانتره سنگ‌آهن ۱/ ۷ میلیون تن و سنگ‌آهن ۳۲ میلیون تن کمبود وجود خواهد داشت. بر این اساس لازم است طرح‌هایی که قابلیت اجرایی شدن را داشته برای برطرف کردن کسری به طرح‌های قابل تحقق در هر حلقه از زنجیره اضافه شوند.
 • فاز جدید توسعه مسکن از کانال بورس

  دنیای اقتصاد: ایجاد یک بازار رسمی همچون بورس کالای ایران، این توانمندی را در ذات خود نهفته دارد که برای کالاهای مختلف بستری معاملاتی فراهم کرده و حتی با تعریف ابزارهای مالی، زمینه تسهیل معاملات و تامین مالی را رقم بزند. در حوزه مسکن نیز وضعیت همین‌گونه است و می‌توان به کمک بورس کالا به حمایت از بازار مسکن و حتی تامین مالی و احداث بیشتر واحدهای مسکونی پرداخت. نکته‌ای که در ادبیات دکتر شاپور محمدی هم به آن اشاره شده است.
 • نقشه راه آتی فولاد کاویان در زنجیره فولاد

  دنیای اقتصاد: انتشار خبری مبنی بر عرضه بلوکی سهام فولاد کاویان که قرار است ۲۴ آذر‌ماه سال جاری از طریق بازار پایه فرابورس کشور صورت بگیرد بهانه‌ای شد تا در گفت‌وگو با علی‌اصغر گنجیان، مدیر‌عامل این شرکت به بررسی ابعاد عرضه این سهام و عملکرد شرکت فولاد کاویان بپردازیم. گنجیان در این گفت‌وگو با اشاره به ظرفیت‌ها و مزیت‌های رقابتی تولید فولاد کشور و ابزارهایی که در اختیار فعالان این صنعت به خصوص در فولاد کاویان قرار دارد نقش این شرکت را در صنعت فولاد کشور تشریح کرده است که در ادامه مشروح این گفت‌وگو منتشر می‌شود.
 • بورس کالا موجب بهبود کیفیت تولید زعفران در کشور شده است

  یک کارشناس صنعت زعفران گفت: ورود زعفران به بورس کالا موجب شده تا کشاورزان با کاشت و برداشت با کیفیت‌تر زعفران، سود بیشتری را از این جهت نصیب خود کنند که این موضوع در مجموع موجب بهبود شرایط کاشت و برداشت زعفران در کشور شده است.
 • افزایش توجه به بومی‌سازی در فولاد هرمزگان

  گروه بنگاه‌ها: فولاد هرمزگان با ایجاد یک بخش مستقل در ساختار رسمی شرکت، توجه به بومی‌سازی را بیش از گذشته افزایش داده است. فرزاد ارزانی مدیر عامل فولاد هرمزگان در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با اعلام این مطلب گفت: بومی‌سازی فی نفسه اقدام بسیار موثری است، اما در شرایط تحریم از تاثیرگذاری بیشتری برخوردار است.
 • چین بازار فولاد را با کاهش روبه‌رو‌ می‌سازد؟

  مرکز فولاد ایران : بازار فولاد همچنان روند نزولی خود را ادامه می‌دهد. همچنان خریدها در بازارهای مختلف فولادی پایین است و همین موضوع باعث شده تا قیمت‌ها نیز روند کاهشی خود را ادامه دهد. در این میان مشکلات مربوط به سرمای هوا در چین و قوانین مرتبط با محیط زیست و آلودگی هوا باعث شده تا تقاضا برای سایر اقلام زنجیره نیز کاهش یابد. انتظار می‌رود تولید به‌زودی کاهش یابد و همین امر شاید بتواند بازار را با توازن روبه‌رو‌ سازد.
 • کاهش قیمت فولاد به‌دنبال رکود مبادلات

  گروه بنگاه‌ها: رکود مبادلات در بازار فولاد موجب کاهش قیمت‌ها شد. فعالان این صنعت دلیل رکود مبادلات فولاد را کاهش تقاضا و انتظار برای به ثبات رسیدن قیمت‌ها اعلام کرده و معتقدند شرایط بازار ناپایدار است و اغلب از خرید‌های غیر‌ضروری سرباز می‌زنند و از همین رو رکود مبادلات تشدید شده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر