آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۹۰

 • تلاقی سیگنال‌های متناقض

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد : روزهای نامتوازن بازار پلیمرها یک هفته دیگر هم ادامه یافت و به‌رغم افزایش محدود حجم معاملات، ولی باز‌هم حجم داد‌و‌ستد این گروه کالایی در بورس کالا رشد قابل توجهی نداشت تا جایی که می‌توان گفت «روزهای سخت و کاهش حجم معاملات پلیمرها در بورس» هنوز هم ادامه دارد. به دلیل رشد قیمت‌های پایه در کنار افزایش مقطعی حجم عرضه و تقویت حجم تقاضا طی هفته گذشته، شاهد آن بودیم که «شاخص قیمتی پلیمرهای دنیای اقتصاد» در هفته گذشته افزایش یافت که خود سیگنال مهمی برای احتمال افزایش نرخ در بازار داخلی است ولی تاکنون ضعف تقاضای موثر و استفاده از موجودی انبارهای پیشین، اجازه رشد نرخ گسترده‌ای را به این بازار داخلی نداده است.
 • بازارهای ۲۰۱۹ در شرایط عدم اطمینان

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: نگاهی به گزارش هفته گذشته شرکت گلنکور که یک شرکت بزرگ معدنی و فلزی در سوئیس است نشان می‌دهد که شاخص نااطمینانی سیاست اقتصادی در جهان روند رو به رشدی را در پیش گرفته است که این شاخص نگرانی‌ها از آینده اقتصاد دنیا، روابط تجاری کشورهای جهان، وضعیت آتی بازارها و پیش‌بینی وقوع یک رکود را در جهان هشدار می‌دهد. این شاخص که تا فوریه ۲۰۱۸ روند رو به کاهشی را پشت سر گذاشته بود با سیاست‌های اقتصادی تهاجمی ترامپ بار دیگر مسیر صعودی در پیش گرفته است که نشان می‌دهد تصمیماتی که رئیس‌جمهور آمریکا در حوزه اقتصاد گرفته روی نااطمینانی در فضای اقتصادی جهان بسیار موثر بوده است.
 • ٥ مزیت اجرای سیاست قیمت تضمینی ذرت در بورس کالا

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید که اجرای سیاست قیمت تضمینی محصولات کشاورزی از جمله ذرت در بورس کالا حداقل ٥ مزیت بزرگ همچون کاهش بار مالی دولت، رسیدن سریع تر کشاورزان به پولشان، رشد کیفیت محصولات، کاهش فعالیت واسطه‌ها و شفافیت در مبادلات را دارد.
 • اعلام رضایت کشاورزان از عرضه زعفران در بورس کالا

  عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: براساس اطلاعات رسیده به کمیسیون کشاورزی مجلس، زعفرانکاران از عرضه محصول خود در بورس کالا ابراز رضایت کرده‌اند به‌طوری که امسال بیش از سال‌های قبل از تولید و فروش محصولشان سود کسب کرده‌اند.
 • بهبود بازار سنگ‌آهن در چین

  پایگاه خبری فولاد ایران: آخرین قیمت سنگ‌آهن وارداتی در چین با توجه به افزایش خرید‌ها و امید به رشد تقاضای فولاد بهبود داشته است.
 • لزوم افزایش توجه به بومی‌سازی در صنعت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: ساخت تجهیزات و استفاده از تکنیک بومی‌سازی برای کاهش بهای تمام‌شده، سرفصلی است که می‌تواند به لحاظ اقتصادی به صنعت فولاد کشور کمک کند.
 • پذیرش انبارهای جدید، به رونق بیشتر دادوستد زعفران در بورس کالا می‌انجامد

  یک کارشناس اقتصادی گفت: پذیرش انبارهای جدید زعفران، موجب دسترسی بیشتر کشاورزان به بورس کالا شده و خریداران بیشتری نیز جذب این بازار می‌‌شوند. ضمن اینکه این موضوع به کمرنگ شدن نقش و حضور دلالان در بازار زعفران می‌انجامد.
 • پیش‌بینی چشم‌انداز منفی برای صنایع شیمیایی آلمان در سال ۲۰۱۹ میلادی

  نیپنا: گروه تجاری وی‌سی‌آی از چشم‌انداز کمتر خوشبینانه برای صنایع شیمیایی آلمان در سال ۲۰۱۹ میلادی خبر داد.
 • فولادسازان آماده حمایت‌های مالی و دانشی از تامین‌کنندگان داخلی

  گروه بنگاه‌ها: مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه طی سال‌های اخیر عملکردهای مطلوبی در زمینه بومی‌سازی قطعات و تجهیزات ثبت کرد.
 • حمایت NPC از سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی

  مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی (NPC)گفت: دولت تمایل دارد که بخش خصوصی سهم بیشتری در سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی بر عهده گیرد.
 • کاهش صادرات محصولات فولادی چین

  مرکز خدمات فولاد ایران: خبرها حاکی از آن است که در ۱۱ماه گذشته چین ۹۱/ ۶۳ میلیون تن محصولات فولادی صادر کرده که ۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت داشته است. به گزارش «ایفنا» تلاش‌های دولت چین برای کاهش مازاد ظرفیت و کنترل آلودگی هوا موجب شد صادرات فولاد این کشور نیز کاهش یابد. همچنین در نوامبر گذشته صادرات فولاد چین ۵درصد افت ماهانه داشته و ۲۵/ ۵ میلیون تن شد.
 • افت ۷ درصدی قیمت ورق گرم چین در یک ماه

  مرکز خدمات فولاد ایران: قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی چین در ماه نوامبر ۷درصد افت داشته است. به گزارش «ایفنا» اوایل اکتبر قیمت ورق گرم صادراتی چین ۵۶۵ دلار در هر تن فوب بود که کاهش یافت و اوایل نوامبر به ۵۳۰ دلار رسید که به دلیل رکود تقاضا و عدم فعالیت بازار صادرات بود. البته قیمت در ماه نوامبر ۲‌درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت داشته است.

بیشتر

بیشتر