آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۷۷

 • تقویت شائبه بازارسازی محصولات پتروشیمی

  محمدحسین بابالو
  دنیای‌اقتصاد: اولین جرقه‌های رشد قیمتی در بازار آزاد پلیمرها در دو روز گذشته موجب شد تا احتمال تغییر فاز بازار پس از مدت‌ها مطرح شود.
 • موتورهای محرک مصرف سرانه فولاد

  دنیای اقتصاد: آمارهای World steel که اخیرا توسط روزنامه فایننشال تایمز هم منتشر شده است، نشان می‌دهد که مصرف فولاد ایران برای هر فرد در سال ۲۰۱۶، به میزان ۶/ ۲۳۸ کیلوگرم بوده که این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۹/ ۲۴۵ و در سال ۲۰۱۸ به ۷/ ۲۵۶ کیلوگرم رسیده است و پیش‌بینی رقم سرانه فولاد برای هر نفر برای سال ۲۰۱۹ هم رقم ۹/ ۲۶۶ کیلوگرم است. اما کارشناسان داخلی آمار دیگری را ارائه کرده و بر این باورند که مصرف سرانه فولاد ایران در سال ۲۰۱۸ به ۲۰۱ کیلوگرم رسیده است و با توجه به جمعیت کشور و میزان مصرف سالانه کشور به نظر می‌رسد این رقم منطقی‌تر باشد. با این اوصاف و با عنایت به شرایط رکودی در اقتصاد کشور باید گفت کاهش مصرف سرانه در پی رکود حاکم بر بخش‌های مهم عمرانی از بخش مسکن گرفته تا توسعه زیرساخت‌ها همگی کاهش مصرف سرانه کشور را تایید می‌کنند. در این رابطه تحلیلگران و فعالان بازار فولاد داخلی بر این باورند که برای افزایش مصرف داخلی فولاد باید از محرک‌هایی برای تهییج تقاضای این محصول استفاده کرد؛ به این معنا که سیاست‌گذار با استفاده از ابزارهای سیاست‌گذاری شرایط را به گونه‌ای فراهم کند که تقاضا در بازار تحریک شود.
 • اطمینان عراقی‌ها از کیفیت بالای محصول ایرانی از بستر بورس کالا

  سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است یکی از شیوه‌های نوین برای توسعه مناسبات تجاری با عراق، می‌تواند بازار سرمایه و به‌طور مشخص بورس کالای ایران باشد. در بورس کالا امکان عرضه منظم محصولات مورد نیاز عراق آن هم بدون واسطه و با کیفیت تضمین شده وجود دارد که این امر با ایجاد سازوکار و وجود تابلوی بورس ایران در عراق، قابلیت پیاده‌سازی دارد.
 • تجلیل از شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان صادر‌کننده نمونه

  گروه بنگاه ها: در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه، با حضور استاندار هرمزگان، معاون وزیر صمت، نمایندگان و مسوولان استانی، از شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان یکی از صادرکنندگان نمونه استان تجلیل شد.
 • عرضه مجدد نفت در بورس نیازی به مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی ندارد

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: شورای عالی هماهنگی اقتصادی حجم عرضه نفت در بورس را تصویب نکرد، بلکه تصویب کرد که سازوکار عملیاتی آن اجرایی شود. در نتیجه، لازم نیست برای عرضه مجدد نفت در بورس، دوباره تصمیمی در این شورا گرفته شود.
 • معاملات مبهم فلزات پایه در روز سه‌شنبه

  دنیای بورس: در معاملات روز گذشته جوی مبهم بر بازار فلزات پایه حاکم شد. تزلزل دلار آمریکا و تداوم نگرانی سرمایه‌گذاران در زمینه جنگ تجاری دو اقتصاد بزرگ جهان از عوامل تاثیرگذار بر معاملات در صبح سه‌شنبه به شمار می‌روند.
 • تولید بیش از یک میلیارد تن آهن‌ اسفنجی به‌روش میدرکس

  راه‌اندازی و احداث واحدهای تولیدی آهن‌اسفنجی در دنیا، سبب پیشرفت و توسعه این محصول در دنیا شده است. وجود زیرساخت‌های لازم جهت تولید، از مهم‌ترین پارامترهای موثر در افزایش میزان تولید به‌شمار می‌رود. به گزارش فلزات آنلاین، اولین کارخانه تولید آهن اسفنجی به روش میدرکس در سال ۱۹۶۹ در پورتلند، ایالات‌متحده آمریکا توسط شرکت فولاد میلز‌اورگان تاسیس شد. شاید آن زمان کمتر کسی فکر می‌کرد که این روش با تمامی مزایا و معایب خود، روزی بتواند عمده تولیدات آهن اسفنجی دنیا را به‌خود اختصاص دهد و موجبات پیشرفت و توسعه این صنعت را فراهم سازد.
 • تغییر فاز در بازار

  مرکز خدمات فولاد ایران: با فرا رسیدن شرایط جوی سرد که به مشکلات حوزه زیست محیطی فولاد، فلزات و معادن دامن می‌زند و از طرفی نگرانی‌ها از بروز رکود در بازارهای جهانی، به‌نظر می‌رسد شرایط برای ایجاد یک وقفه در این بازارها فراهم است. بررسی‌ها نشان می‌دهد امسال شرایط نسبت به سال گذشته کمی متفاوت باشد زیرا چین که در سال‌های اخیر مقررات سفت و سختی را علیه فولادسازان به کار می‌گرفت امسال منعطف‌تر عمل کرده است. به عقیده کارشناسان دلیل این موضوع بیشتر وضعیت تجاری بین این کشور و آمریکا بوده که باعث شده دولت از کاهش تولید فولاد جلوگیری کند و با داخلی‌سازی مصرف این صنعت مانع از بروز چالش در این حوزه شود. این در حالی است که در سایر کشورها نیز مشکلاتی مشابه دیده می‌شود. ترکیه نیز به‌عنوان مثال با محدودیت‌های تعرفه‌ای در حوزه فولاد روبه‌رو‌ شده یا فولاد ایران نیز تحریم شده است که در مجموع این عوامل ‌بر بازار جهانی فولاد اثر گذاشته‌اند.
 • صدور مجوز فروش خارج از بورس برای گروه ملی فولاد

  گروه بنگاه‌ها: وزارت صنعت، معدن و تجارت دیروز گروه ملی صنعتی فولاد ایران را از فروش محصولات تولیدی خود در بورس معاف کرد. به گزارش روابط عمومی گروه ملی صنعتی فولاد ایران، از این تاریخ گروه ملی صنعتی فولاد می‌تواند محصولات خود را به‌صورت آزاد به فروش برساند.
 • اعلام نرخ تضمینی؛ به زودی

  معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: از دلایل تاخیر اعلام نرخ تضمینی محصولات کشاورزی بررسی دقیق تر این مساله است تا در حق کشاورزان اجحاف نشود و نرخ‌هایی ابلاغ شود که کشاورزان از آن رضایت بیشتری داشته باشند.
 • رشد ۶ درصدی صادرات زنجیره معدن در هفت ماه ۹۷

  ایرنا: بررسی عملکرد هفت ماهه تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد زنجیره معدن و صنایع معدنی در این مدت پنج میلیارد و ۸۱۰ میلیون دلار انواع محصولات را صادر کرده که نسبت به پارسال ۶ درصد رشد داشته است. فولاد در مجموع ۴۸ درصد ارزش صادرات زنجیره را تشکیل می‌دهد. عملکرد هفت ماهه نشان از صادرات پنج میلیون و ۸۶۰ هزار تن فولاد به ارزش ۲میلیارد و ۷۸۰ میلیون دلار دارد. برپایه این گزارش، مس با صدور ۴۹۲ میلیون دلار، ۸ درصد صادرات زنجیره را به خود اختصاص داده و سهم سیمان نیز ۶ درصد است. نکته جالب توجه در این آمارها، افزایش نزدیک به ۱۴ برابری صادرات کنسانتره آهن تا پایان مهرماه در مقایسه با مدت مشابه پارسال و کسب درآمد ۲۵۷ میلیون دلاری است. ارزش صادرات زغال‌سنگ و کک نیز در این دوره با رشد ۳۴۶ درصدی در مقایسه با پارسال ۵۹ میلیون و ۲۳۵ هزار دلار به ثبت رسید. براساس این گزارش، در سایر بخش‌ها، روی با کاهش ۲۴ درصدی و سرب با افت ۳۷ درصدی صادرات در مقایسه با هفت ماه پارسال مواجه شده و آلومینیوم نیز شاهد کاهش ۴۰ درصدی ارزش صادرات بود. در عملکرد پنج ماه نخست امسال در بخش معدن و صنایع معدنی، ارزش صادرات به بیش از چهار میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال، رشد ۱۲ درصدی داشت.
 • بازار فولاد در مسیر رکود

  گروه بنگاه‌ها: بازار فولاد روز گذشته با رکود زیادی همراه بود. به گفته فعالان بازار، با رکود فصلی و همچنین عرضه‌های محصولات فولادی در بورس کالا طی روزهای اخیر باید در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها در هفته‌های آتی باشیم.

بیشتر

بیشتر