شماره روزنامه ۴۵۷۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۶۶

 • پیشران آتی بازار جهانی نفت

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: بازار جهانی نفت دستخوش نوسانات زیادی قرار گرفته و معادلات جهانی و منطقه‌ای در مورد این بازار با تغییرات عدیده‌ای روبه‌رو‌ شده است. امروز جنس بازار در مقایسه با ۲۰ سال پیش بسیار متفاوت شده و این تفاوت‌ها به دلایلی از جمله افزایش تولید نفت، افزایش عرضه‌ها، تغییر مسیر ایالات متحده آمریکا به سمت صادرات نفت، تولید نفت از ماسه‌های شنی و شیل‌ها، کاهش اثرگذاری اوپک، تحریم‌های ایران در یک دهه قبل، تغییرات سیاسی و نفتی کشورهای مهم تولیدکننده مثل لیبی، ونزوئلا، عراق و...، تغییرات اقتصادی دنیا، بروز بحران جهانی و مواردی از این دست است که شکل بازار جهانی نفت را نیز تغییر داده است.
 • پارادوکس تقاضا در دو بازار

  دنیای اقتصاد: روز گذشته عرضه مجموع تمامی محصولات فولادی با حجم ۱۹۱ هزار تن در شرایطی به ثبت رسید که قیمت‌های نهایی حتی در برخی معاملات مشخص نزدیک و بیش از ۵۰ درصد رقابت را نیز تجربه کرد تا عطش بازار برای خرید این محصولات را در روزهای اخیر نشان دهد. این رقابت ثبت شده در حالی گزارش شد که چند دلیل کلیدی را در رابطه با آن (با توجه به اینکه این معاملات به‌صورت سلف صورت می‌گیرد) می‌توان برشمرد.
 • ثبت دومین اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی

  دنیای اقتصاد: اطلاعیه عرضه نفت خام برای معامله در تاریخ بیستم آبان‌ماه سال جاری در سامانه بورس انرژی به ثبت رسیده است. در این عرضه حجم قابل معامله ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام سبک ایران به ثبت رسیده و قیمت پیشنهادی آن ۷۱ دلار و ۵۹ سنت به شیوه معاملاتی کشف پریمیوم درج شده است. ثبت اطلاعیه عرضه در بورس انرژی دلیل متقنی برای ایجاد پتانسیل معاملاتی به‌صورت رسمی در تاریخ مندرج به شمار می‌رود. این در حالی است که انتظار ثبت عرضه‌ها در هفته جاری وجود داشت ولی به دلایلی همچون تعطیلات پایان هفته و ویژگی‌های فنی عرضه و امکان تحویل فیزیکی محموله‌ها، این عرضه به هفته پس از آن موکول شد.
 • «نکته دردناک» تامین مواد اولیه

  ایرنا: در شرایطی که از آن به‌عنوان جنگ اقتصادی یاد می‌شود رونق تولید و اتکا به توان داخل برای تامین نیازها در درجه نخست اهمیت قرار می‌گیرد؛ موضوعی که تحقق آن دو بعد نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دارد.
 • قیمت جهانی زعفران را بورس کالا تعیین کند

  کالاخبر: عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: باید از ظرفیت‌های بورس کالا در راستای توزیع عادلانه ثروت به‌خصوص در حوزه بازار زعفران استفاده کرد، به‌طوری‌که با عرضه گسترده زعفران کل کشور که بخش بزرگی از زعفران کل دنیاست در بورس کالا، سود واقعی به کشاورزان می‌رسد و قیمت جهانی زعفران نیز در بورس ایران تعیین می‌شود.
 • آغاز همکاری عربستان و روسیه در صنعت پتروشیمی

  نیپنا: سرمایه‌گذاری عربستان سعودی در صنعت پتروشیمی روسیه به‌زودی آغاز خواهد شد.به گزارش پایگاه اینترنتی راشا تودی (RT)، خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، از آمادگی غول پتروشیمی این کشور موسوم به سابیک برای سرمایه‌گذاری با هدف ساخت یک مجتمع فرآوری پتروشیمی (processing plant) در روسیه خبر داد.
 • نوسان قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: روز گذشته با حجم عمده عرضه‌های فولاد در بورس کالا، قیمت‌ها در بازار نیز با نوسان همراه بود. فعالان بازار دلیل نوسان قیمت را عرضه‌های بورس و نوسان نرخ ارز عنوان کردند و معتقد بودند رشد نرخ مواد اولیه سرانجام تاثیر خود را بر بازار محصولات نوردی گذاشته است.
 • پایان فضای مه آلود مبادلات کالایی به کمک بورس کالا

  کالاخبر: عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران و آلمان معتقد است شرکت‌هایی که سهام آنها در بازار سهام و کالاهای تولیدیشان در بورس کالا مورد دادوستد قرار می‌گیرد، از شفافیت بسیار بالایی برخوردارند؛ در همین راستا روند عرضه سایر محصولات در زنجیره‌های مختلف تولید در بورس کالا می‌تواند به بسیاری از هرج و مرج‌های اقتصادی پایان دهد.
 • تقاضای صعودی فلز سرخ تا سال ۲۰۲۷

  گروه تحقیقات بین‌المللی بیزریپورت پیش‌بینی کرده است تقاضا برای مس در جهان از ۶/ ۲۳ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ به ۸/ ۲۹ میلیون تن تا سال ۲۰۲۷ افزایش یابد؛ افزایشی که بالا رفتن قیمت فلز سرخ در بازار جهانی را نیز به دنبال دارد.

بیشتر

بیشتر