آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۲۸

 • سیگنال مدیریتی برای خروج پتروشیمی‌ها از بورس؟

  دنیای اقتصاد: بحث خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا اگرچه سال‌هاست که مطرح می‌شود و هر بار با مقاومت بدنه کارشناسی و منتقدان دلسوز و مدیران ورزیده قرار می‌گیرد، با این حال با چهره و رنگ و لعاب جدید دیگر بار مطرح می‌شود. سال‌ها عرف بر این بوده که سناریوی خروج با ادبیاتی همچون آزادی ‌عمل پتروشیمی‌ها برای عرضه در بورس کالا یا خارج از آن ارائه شده یا با پیش کشیدن قراردادهای خارج از بورس بین تولیدکننده بالادستی و مصرف‌کننده نهایی اصطلاحا به امنیت تولید دائمی متوسل شده و با تکیه بر این ادبیات تلاش شده تا محصولات پتروشیمی از بورس کالا دور بمانند. این در حالی است که خود مطرح‌کنندگان این موضوعات نیز در عمل ذات انعقاد قراردادهای بلندمدت در بورس کالا را هم برنمی‌تابند؛ گویا الزاما این شیوه معاملاتی باید خارج از بورس کالا صورت پذیرد.
 • ورود رسمی نفت به بورس انرژی

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: در روزهایی که بورس انرژی کشور رکورد تاریخی ارزش معاملات ماهانه خود را در ماه جاری پشت سر گذاشته، به گفته مدیرعامل بورس انرژی، عرضه نفت خام به‌صورت ارزی در این بازار نیز قطعی شد. این دو اتفاق همزمان را باید به وضعیت و جایگاه مهم بورس انرژی در آینده حوزه انرژی کشور نسبت داد که نشان می‌دهد این بازار به‌صورت واقعی از آب و گل بیرون آمده و به موقعیت مورد انتظار خود نزدیک‌تر شده است. به نظر می‌رسد شهریور ماه برای بورس انرژی خوش‌یمن است چون سال گذشته هم خبرهای مهمی در این ماه مخابره شد ولی به تمامی اجرایی نشدند.
 • تاثیرات برداشته شدن محدودیت در سقف رقابت محصولات پتروشیمی

  با توجه به نظر ستاد اقتصادی دولت محدودیت در سقف رقابت محصولات پتروشیمی برداشته شد و قیمت پایه محصولات پتروشیمی در بورس بر اساس «میانگین چهار هفته‌ای» گذاشته می‌شود؛ تصمیمی که تاثیر مثبت یا منفی آن در گروی نحوه اجرای آن است. کارشناسان بر این باورند چنانچه الزامات آن رعایت شود باعث سالم‌سازی بازار می‌شود، درغیر این صورت احتمال تخریب بازار نیز وجود دارد.
 • خرید تضمینی ۹ میلیون و ۴۴۴ هزارتن گندم

  یک‌مقام مسوول گفت: تاکنون ۹ میلیون و ۴۴۴ هزارتن گندم به ارزش بیش از ۱۲۵ هزار میلیارد ریال خریداری شده است‌. مومن نیافر، مدیر‌کل داخلی بازرگانی دولتی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: براساس آخرین آمار تاکنون ۹ میلیون و ۴۴۴ هزارتن گندم از گندمکاران خریداری شده که ارزش آن بیش از ۱۲۵ هزار میلیارد ریال بوده است.
 • افزایش ۱۹ درصدی تولید سنگ‌آهن فرآوری شده

  میزان تولید دانه‌بندی و کنسانتره سنگ‌آهن شرکت‌های بزرگ معدنی در پنج ماه نخست ۹۷ با رشد ۱۹ درصدی افزایش یافت. به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران؛ تولیدکنندگان بزرگ سنگ‌آهن کشور از ابتدای فروردین تا پایان مرداد، ۱۸ میلیون و ۴۲۸ هزار و ۸۹۳ تن کنسانتره سنگ‌آهن تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۱۵ میلیون و ۵۴۴ هزار و ۹۹۵ تن بود که حاکی از افزایش ۱۹ درصدی تولید این محصول است.
 • استقبال رئیس کمیسیون صنایع مجلس از آزادسازی عرضه پتروشیمی در بورس

  رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با توجه به اینکه رقابت بهترین ابزار برای قیمت‌گذاری است در رابطه با محصولات پتروشیمی هم بهتر است سقف رقابت این محصولات در بورس آزاد باشد تا سود با رقابت مشخص شود.
 • کنسرسیوم چینی به دنبال ساخت پتروپالایشگاه در کانادا

  چینی‌ها به دنبال ساخت تاسیسات پترو پالایشگاهی به ارزش ۸میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در استان آلبرتا کانادا هستند.به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی caixinglobal، غول نفتی و صنایع شیمیایی چین، شرکت دولتی سینوپک، در نظر دارد با همکاری کنسرسیومی برنامه ساخت یک مجتمع پتروشیمی بزرگ را در استان سرشار از قطران آلبرتا در مرکز کانادا پیش ببرد.بنا بر اعلام موسسه خدمات مشاوره‌ای استنتک، سینوپک و شرکت دولتی ساخت‌و‌ساز چین (CSCEC) قرار است با مشارکت گروه‌هایی مانند مرکز انرژی آلبرتا که جمعیت بومی این استان را نمایندگی می‌کنند؛ یک تاسیسات پترو پالایشگاهی به ارزش ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار (معادل ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو) را در استان آلبرتا کانادا احداث کند.ساختار مالکیتی مجتمع یادشده هنوز نهایی نشده و این مجتمع در انتظار دریافت تاییدیه‌های قانونی است. اما در صورت رسیدن به بهره‌برداری، تاسیسات جدید از قابلیت پالایش نزدیک به ۱۶۷ هزار بشکه بیتومن که نوعی نفت خام گرید پایین است، برخوردار خواهد بود.
 • ورود مجلس به اصلاح قوانین بورس کالا

  بورس کالای ایران به‌عنوان یک نهاد ناظر و پل ارتباطی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده کالاها، باید از اقتدار و اختیار بالایی در کشور برخوردار باشد و به همین دلیل باید برخی قوانین موجود برای قدرتمند کردن این بازار شفاف، اصلاح و بازنگری شود تا همه فعالان اقتصادی و بنگاه‌های تولیدی مقید به عرضه کالای تولیدی خود در بورس باشند.
 • قیمت‌های منطقی فولاد پس از بازگشایی سقف رقابت

  نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد، درخصوص آزادسازی سقف رقابت برای معامله محصولات فولادی در بورس کالا بیان کرد: پس از آزاد‌سازی سقف رقابت تا‌کنون، قیمت‌های کشف شده در بورس کالا منطقی بوده و سطح رقابت عادی است؛ بنابراین، تجربه نشان داده که با استفاده از مکانیزم بورس کالا، قیمت‌ها به تدریج به حالت تعادل می‌‎رسد و شرایط نرمال خود را پیدا می‌کند. به گزارش «ایلنا» بهادر احرامیان افزود: با نزدیک شدن قیمت‌ها در بورس کالا به قیمت‌های واقعی، تقاضاهای کاذب از بین رفته و به زودی شاهد تعادل کامل عرضه و تقاضا خواهیم بود.
 • تعادل بازار با بازگشت دولت از قیمت‌گذاری

  دو عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقدند که باید زمینه حضور همه فعالان صنایع و کل زنجیره تولید در بورس کالا فراهم شود تا شاهد شفافیت آماری در بازار کالای کشور به خصوص در حوزه فولاد و پتروشیمی باشیم. به گزارش خبرگزاری تسنیم، رضا انصاری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به شرایط اقتصادی کشور به خصوص در حوزه بازار کالای کشور اشاره کرد و گفت: در طول سال‌های اخیر بارها تبعات اعمال روش‌هایی همچون سرکوب قیمت‌ها به بهانه حمایت از مصرف‌کننده را تجربه کرده‌ایم که پس از مدتی از مسیر اشتباه رفته بازگشته و در لاین مکانیزم بازار قرار گرفته‌ایم.
 • اعلام زمان‌بندی عرضه محصولات فولادی در بورس کالا

  تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران هفته آینده میزبان عرضه‌های پرحجم انواع محصولات فولادسازان کشور خواهد بود. به گزارش کالاخبر بورس کالای ایران پیرو هماهنگی با معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و در راستای ساماندهی عرضه محصولات فولادی و تعادل بخشیدن به بازار تقاضای این محصولات، زمان بندی عرضه انواع گروه‌های فولاد را طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد. براساس این اطلاعیه مقرر شده طی روزهای شنبه شمش (بیلت) فولاد، روزهای یکشنبه آهن اسفنجی، روزهای دوشنبه انواع ورق و سه شنبه‌ها تیرآهن و میلگرد در بورس کالا عرضه شود. همچنین به دنبال صدور این اطلاعیه از سوی بورس کالای ایران، فولادسازان به منظور تعادل بخشیدن به بازار تقاضا و پاسخگویی به نیاز خریداران در نظر دارند هفته آینده حجم سنگینی از انواع محصولات تولیدی‌شان را در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا عرضه کنند.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر