آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۲۷

 • صادرات دو صنعت در چنبره دو تهدید

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: افزایش قیمت ارز در چند ماه گذشته یکی از مهم‌ترین‌ عواملی بود که توجیه‌پذیری صادرات محصولات اصلی معدنی و صنایع معدنی را افزایش داده و باعث شد بیش از گذشته فعالان اقتصادی حوزه‌های فولاد، پتروشیمی و مواد معدنی تلاش کنند تا صادرات خود را در این حوزه‌ها افزایش دهند. به‌عنوان مثال شرکت‌های بزرگ فولادی کشور در پنج ماه اول امسال ۱/ ۳ میلیون تن محصول صادر کرده‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه پارسال در حدود ۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
 • فرصت جدید برای اصلاح مکانیزم قیمت‌گذاری

  محمد‌حسین‌بابالو
  دنیای‌اقتصاد: آزادسازی سقف مجاز قیمت‌ها در بورس‌کالا و نامه جدید وزارت صمت برای مدیریت بازار محصولات پتروشیمی دو داده مهم این بازار در روزهای گذشته بود و به قدری اهمیت داشت که نشستی خبری با حضور مدیران صنعت پتروشیمی برگزار شد. همچنین دیروز در بورس کالا شاهد اولین معاملات محصولات پتروشیمی بدون سقف مجاز رشد قیمت‌ها و رشد جدی بهای گریدهای مختلف پلیمری بودیم اگرچه رشد قیمت‌ها کمتر از حد انتظار بود.
 • بازار فولاد همچنان در ثبات

  گروه بنگاه‌ها: بازار فولاد چنان به استقبال ثبات قیمت‌ها رفته که حتی نوسان نرخ ارز نیز باعث تغییر کلی فضای بازار نشده است. دیروز اغلب تولید‌کنندگان از اعلام قیمت خودداری کرده یا محصولات را با نوسان اعلام نکردند. کمبود تقاضا در بازار و افزایش عرضه فولاد در بورس از دلایل این ثبات قیمت اعلام شده است.
 • بازگشت آرامش به بازار فولاد

  دنیای اقتصاد: سرعت رشد قیمت‌های مربوط به محصولات فولادی در بورس کالا روز گذشته روند رو به کاهشی را پشت سر گذاشت. این به آن معنا است که بازار در حال رسیدن به تعادل قیمتی و خروج هیجانات از بدنه بورس است. دلیل این امر نیز آن‌طور که کارشناسان بازار می‌گویند کاهش تقاضای کاذب و عرضه مناسب محصولات بعد از سیاست‌های دولت در حوزه اصلاح قیمت‌ها و حذف سقف رقابت بوده است.
 • نگاهی به بازار بیلت چین

  پایگاه خبری فولاد ایران: نوسانات بازار صادرات بیلت چین با توجه به ابهامات مربوط به وضعیت کاهش تولید فولاد در زمستان بیشتر شده است. البته قیمت‌ها در سطوح بالایی باقی مانده‌اند. آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی ۵۸۵ دلار در هر تن درب کارخانه شنیده شده که نسبت به هفته قبل کمتر از یک دلار در هر تن افت داشت. ولی در طول هفته نوسانات زیادی را تجربه کرد چون خبرهای مختلفی در مورد برنامه کاهش تولید زمستانی شنیده شد.
 • اعلام نرخ خرید تضمینی گندم به‌زودی

  میزان: رئیس بنیاد توانمند‌‌سازی گندمکاران با بیان اینکه هنوز نرخ خرید تضمینی گندم اعلام نشده، عنوان کرد: رقم پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی هزار و ۵۸۷ تومان است و هنوز هیچ مصوبه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است.
 • رفع مشکلات بخش نورد مقاطع طویل

  گروه بنگاه‌ها: دوره جدید هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران شاهد افزایش حضور نمایندگان واحدهای بخش عمومی است که علاوه بر بالابردن قدرت مذاکره، باعث کمک به همگرایی بیشتر در درون انجمن برای رفع همین تعارضات تجاری بین‌بنگاهی و ایجاد تاثیر مثبت بر مداخلات دولت در سیاست‌گذاری صنعت فولاد خواهد شد.بهادر احرامیان، نایب رئیس جدید انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران که در دوره قبل و دوره جدید انتخابات هیات‌مدیره انجمن، منتخب اعضای انجمن شد از راهبردهایی برای حل مساله نوردکاران و بنگاه‌های خصوصی سخن گفت. وی خواستار همگرایی درون انجمن و رفع تعارضات تجاری بین‌بنگاهی و همچنین یکسان‌سازی شرایط رقابت بین‌بنگاهی در زنجیره فولاد شد.
 • سرمایه‌گذاری مجارستان در پتروشیمی

  به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی پلاستیک نیوز یوروپ، گروه ام او ال (MOL)، غول انرژی مجارستان، به تازگی قراردادی به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو را برای مهندسی، تدارکات و ساخت (EPC) یک مجموعه بزرگ تولید پلی اتر پلی ال (polyether polyol) در مجارستان، به شرکت تیسن کروپ واگذار کرد.بنا بر اعلام شرکت MOL این مجموعه که قرار است در شهر Tiszaújváros، واقع در شمال مجارستان، به بهره‌برداری برسد؛ از ظرفیت تولیدی معادل ۲۰۰ هزار تن در سال برخوردار است.پیش‌بینی می‌شود تاسیسات یادشده مطابق جدول زمان‌بندی تا نیمه دوم سال ۲۰۲۱ میلادی عملیاتی شود. کار میدانی و عملیات ساخت‌و‌ساز اولیه قرار است در سه ماه چهارم امسال آغاز شود.در اکتبر سال گذشته میلادی، شرکت ام‌اوال اعلام کرد که در نظر دارد یک پروژه بزرگ پلی ال را به‌عنوان بخشی از راهبرد ۲۰۳۰ (۲۰۳۰ strategy) خود اجرایی کند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر