آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۶۶

 • بازخورد مثبت صنایع پایین‌دستی پتروشیمی

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: اجرایی شدن دستورالعمل صادراتی به منظور الزام به صادرات به کشورهای همسایه همچون عراق و افغانستان تنها از مسیر تولیدکننده اصلی موجب شده تا یک جریان مثبت و امیدوار‌کننده در بازار پلیمرها و برای فعالان صنایع پایین‌دستی مشاهده شود که با افت نرخ و آرامش بازار خودنمایی کرده است. این رویکرد جدید اگرچه یک فرصت مهم برای صنایع تکمیلی محصولات پتروشیمی تلقی می‌شود ولی در کنار این فرصت تهدیدهایی نیز متصور خواهد بود که می‌تواند تاثیرگذاری این اقدام را کاهش دهد. به‌عنوان مثال بیم و امید از حجم عرضه‌ها در بورس کالا یکی از این موارد است؛ یعنی اگر به هر دلیل تولیدکننده تمایل کمتری به فروش بر پایه محاسبه دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومان داشته باشد و همچنین خود تنها صادرکننده این کالا محسوب شود، ناخودآگاه جذابیت عرضه در بورس کالا کاهش یافته که باز‌هم با برتری تقاضا بر عرضه‌ها شاهد رشد نرخ در بازار داخلی خواهیم بود.
 • توقف صادرات معدنی با تصمیم جدید دولت

  دنیای اقتصاد: تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت ایجاد محدودیت‌هایی برای صادرات سنگ‌آهن و سایر مواد اولیه چرخه زنجیره فولاد، انتقادات جدی از سوی تولیدکنندگان و فعالان بخش خصوصی را در دو روز گذشته در پی داشته است. بر‌اساس این ابلاغیه که از سوی وزارت صنعت به گمرکات کشور ارسال شده است، تمامی محصولات معدنی و پتروشیمی علاوه بر اینکه باید ارز حاصل از صادرات خود را با قیمت دولتی در سامانه نیما به فروش برسانند صادرات آنها نیز باید فقط از سوی تولید‌کننده (یا نماینده رسمی) صورت بگیرد به علاوه اینکه اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز برای صادرات محصول ضرورت دارد.
 • تغییر در وجه تضمین بازار آتی زعفران بورس کالا

  مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالا از تعیین وجه تضمین اضافی در قراردادهای آتی زعفران نگین از روز چهارشنبه این هفته خبر داده است.به گزارش خبرگزاری فارس؛ مطابق این اطلاعیه، بر اساس بند ۴۴ ماده یک دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای آتی، مشتریان دارای موقعیت تعهدی باز در قراردادهای آتی زعفران نگین موظف هستند، تا پایان جلسه معاملاتی روز چهارشنبه ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۷ مبلغ ۴۰ هزار تومان به ازای هر قرارداد آتی را به‌عنوان وجه تضمین اضافی علاوه بر مقادیر فعلی وجوه تضمین در حساب عملیاتی خود تامین کنند.
 • بخش معادن خواستار ارز ۴۲۰۰ تومانی

  دبیر انجمن تولیدکنندگان زغال‌سنگ ایران گفت: با مشاهده لیست اعلامی بانک مرکزی از شرکت‌های دریافت‌کننده ارز متوجه شدیم واردات بخارشوی، چای، نخود و لوبیا به واردات لکوموتیو که یکی از الزامات معادن زغال‌سنگ است اولویت دارد.
 • توسعه صنعت پتروشیمی سدی در برابر خام‌فروشی

  صنعت پتروشیمی کشور با تولید و صادرات محصولات متنوع سدی در برابر خام‌فروشی ایجاد کرده است.
 • فولاد خراسان واحد نمونه صنعتی کشور شد

  گروه بنگاه‌ها: مجتمع فولاد خراسان به‌عنوان واحد نمونه صنعتی کشور در سال ۱۳۹۶، تندیس واحد نمونه را از معاون اول رئیس‌جمهوری دریافت کرد.به گزارش «دنیای‌اقتصاد» فولاد خراسان در همایش تجلیل از شرکت‌ها و تولیدکنندگان نمونه کشور که با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، برخی نمایندگان مجلس و فعالان بخش خصوصی در محل سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد، به‌عنوان واحد نمونه صنعتی کشور تقدیر شد.بنا بر این گزارش، مجتمع فولاد خراسان از واحدهای پیشرو کشور در حوزه‌های تولید، کیفیت، فروش، صادرات، اشتغال‌زایی، شاخص‌های مالی و اقتصادی است که دو پروژه عظیم کارخانه‌های فولادسازی شماره ۲ و گندله‌سازی را با سرمایه‌گذاری بالغ بر یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی یک هزار و ۲۰۰ نفر به‌طور مستقیم در کمتر از یک سال به‌ثمر رسانده است.
 • بیم و امید در بازار جهانی فولاد

  بازارهای جهانی محصولات مختلف فولادی در حالت بیم و امید قرار دارد. از یکسو جنگ تجاری بین آمریکا و چین و از سوی دیگر انتشار آمارهای نگران‌کننده‌ای که احتمال تضعیف اقتصاد چین را تقویت می‌کنند دو عاملی هستند که این بازار را در کنترل خود دارند. در این رابطه مرکز فولاد ایران روزانه اقدام به جمع‌آوری و ترجمه خبرهایی از بازار جهانی فولاد می‌کند که در ادامه می‌خوانیم.
 • نگاهی به تولید نیکل و کبالت اندونزی

  در ماه مه اندونزی رشد سالانه بسیار بالایی را در صادرات برخی کامودیتی‌ها‌ به سایر نقاط دنیا تجربه کرد. این رشد از افزایش قیمت برخی فلزات اساسی ناشی شده بود. نیکل، کبالت، زغال‌سنگ، آلومینیوم و مس رشد قیمت نسبی را تا قبل از اواسط ماه آوریل تجربه‌ کردند و این امر نیز بر رشد صادرات اندونزی مؤثر بود؛ هر چند پس از آن قیمت‌ فلزات اساسی با راه افتادن جنگ تجاری رو به افول گذاشت. به گزارش فلزات آنلاین آمارها حاکی از آن است که ارزش صادرات اندونزی در ماه مه ‌سال میلادی جاری به ۱۲/ ۱۶ میلیارد دلار آمریکا رسید که رشد بیش از ۴۷/ ۱۲ درصدی را در مقایسه با ماه آوریل نشان می‌دهد. میزان صادرات اندونزی در ماه آوریل ۴۷/ ۱۴ میلیارد دلار آمریکا بوده است که نسبت به ماه قبل از آن (مارس) رشد ۰۱/ ۹ درصدی داشت.
 • بحران در صنایع نورد آلومینیوم

  گروه بنگاه‌ها: با اختلاف شدید قیمت بین نرخ دلار اعلامی توسط دولت و نرخ‌های بازار آزاد، صنعت آلومینیم کشور با بحران مواجه شده است. حسنعلی رضایی‌مقدم، ‌مدیرعامل گروه کارخانه‌های تولیدی نورد آلومینیوم در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای‌اقتصاد» با اعلام این مطلب گفت: به دلیل اختلاف قیمت ایجاد شده در بازار غیررسمی دلار و نرخ اعلامی از سوی دولت، تقاضا برای دریافت شمش و صادر کردن آن افزایش یافته است. در چنین وضعیتی تولیدکنندگان محصولات نوردی نمی‌توانند ادامه فعالیت دهند.
 • ثبات نسبی قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: برگزاری جلسات مکرر تولید‌کنندگان انواع فولاد به منظور ساماندهی قیمت‌ها و بازار و همچنین ثبات نسبی نرخ ارز و انتظار برای به ثبات رسیدن بازار و مشخص شدن قوانین جدید در خصوص نحوه عرضه تولیدکنندگان در بورس و صادرات فولاد باعث شده تا در این هفته قیمت فولاد از ثبات نسبی برخوردار باشد.

بیشتر

بیشتر