آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۵۳

 • تغییر مسیر چین در حوزه سنگ‌آهن

  دنیای اقتصاد: اعمال نظر و تصمیمات سیاسی در حوزه سنگ‌آهن جهانی، بازار این محصول را با اتفاقات متفاوتی از آنچه کارشناسان این حوزه پیش‌بینی کرده بودند مواجه کرده است؛ به‌طوری‌که نشانه‌ها و اهرم‌های سیاسی و قدرتی که از این طریق اعمال شده به خصوص در سال‌های اخیر قوی‌تر از قدرت تجاری ظاهر شده است.
 • رویارویی «روی» در برابر چالش عرضه

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای‌اقتصاد: بازارهای جهانی روز گذشته نیز با افت قابل توجهی در قیمت‌ها روبه‌رو‌ شدند و اغلب محصولات در این گروه با کاهش قیمت کار خود را به پایان رساندند. به این ترتیب باید گفت روند کاهنده‌ای که همه بازارهای کالایی را در جهان درگیر خود ساخته و از طلا و نفت گرفته تا اکثریت قریب به اتفاق فلزات پایه به دام آن افتاده‌اند همچنان ادامه دارد. نگاهی به شاخص دلار جهانی نیز نشان می‌دهد این عامل در نزدیکی رقم ۹۵ واحد قرار گرفته که اگر از این سطح نیز بگذرد لااقل در یک محدوده ۵ ساله رکوردی بی‌نظیر محسوب می‌شود. باید گفت رشد شاخص دلار در هفته‌های گذشته تاثیر قابل انتظاری بر بازارهای کالایی نداشته با این حال در انتهای هفته گذشته و در اولین روز کاری هفته جاری میلادی به نظر می‌رسد بازارهای کالایی بار دیگر به رابطه معکوس دلار و محصولات فلزی روی آورده‌اند. این در حالی است که قیمت نفت و ارزش طلا نیز در بازارهای جهانی به شدت در‌حال کاهش هستند و این مساله از اصلاح رابطه همیشگی بین بازارهای کالایی و ارزش دلار حکایت دارد. به این ترتیب باید گفت بازار به‌صورتی همگون در حال توازن است که البته این توازن در جهت کاهش قیمت‌ها است.
 • راه‌اندازی یک مجتمع جدید پتروشیمی در چین

  نیپنا: نخستین خط تولید پاراکسیلین شرکت هنگلی چین در ماه نوامبر راه‌اندازی می‌شود.
 • آغاز به‌کار بزرگ‌ترین‌ ریفرمر فولادی

  گروه بنگاه‌ها: بزرگ‌ترین‌ ریفرمر فولادی منطقه با کاتالیست‌های شرکت نفت و گاز سرو شروع به فعالیت کرد. به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز سرو، بزرگ‌ترین‌ ریفرمر فولادی کشور و منطقه در مجتمع توسعه آهن و فولاد گل‌گهر آغاز به فعالیت کرد.
 • ثبات نسبی قیمت فولاد از سوی خصوصی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز دوشنبه ۲۸ خرداد ماه، اغلب ذوبی‌ها شمش فولادی خود را بدون تغییر قیمت در بازار غیر‌رسمی عرضه کردند. در این روز، فقط شمش داکتیل و چدن خاکستری فولاد کیمیا شاهد رشد قیمت از سوی کارخانه بود.
 • افزایش ۳۸ درصدی سرمایه شرکت بورس کالای ایران

  گروه بنگاه‌ها: در مجمع عمومی فوق‌العاده بورس کالای ایران با افزایش سرمایه شرکت از محل سود انباشته و اندوخته احتیاطی از مبلغ ۹۰۰ میلیارد ریال به یک هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال (معادل ۳۸ درصد رشد) موافقت شد.به گزارش «دنیای‌اقتصاد»‌‌ در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت بورس کالای ایران که با حضور بیش از ۵۰ درصدی سهامداران برگزار شد، پس از ارائه گزارش هیات‌مدیره برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶ و تشریح اهم اقدامات و عملیات توسعه‌ای بورس توسط حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران، گزارش صورت‌های مالی شرکت توسط حسابرس مستقل و بازرس قانونی، ارائه و اعلام شد.
 • صنعت روی نیازمند فناوری‌های نوین است

  زهرا مجتهد
  گروه بنگاه‌ها: صنعت روی با تکیه برفناوری و نوآوری می‌تواند سهم خوبی از رشد اقتصادی برای کشور داشته باشد.امیر رحیمی، مدیرعامل شرکت کالسیمین ضمن بیان مطلب فوق گفت: در یک بازار رقابتی، هر بنگاه اقتصادی برای افزایش رقابت‌پذیری و رسیدن به توسعه پایدار، ناگزیر به افزایش بهره‌وری از طریق نوآوری و بهبود فرآیندهاست.
 • وقفه در روند افزایش قیمت‌ها در بازار فولاد

  گرچه هنوز تمایل به رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی وجود داشته ولی به نظر می‌رسد که این روند رشد قیمتی با محدودیت‌های جدیدی روبه‌رو شده تا جایی که روال افزایش قیمت‌ها، جای خود را به یک آرامش قیمتی نسبی داده که شواهد آن در چین بیش از همه مشهود است. این در حالی است که قیمت‌های مخابره شده از این بازار با فراز و فرودهای محدودی همراه بوده ولی در کل می‌توان تداوم تمایل شکننده به رشد قیمت‌ها را در خلال نوسان نرخ حدس زد ولی این روند عمومی ضعیف است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر