آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۴۹

 • التهاب قیمتی در بازار آزاد

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: رشد قیمت‌ها در بازار آزاد پلیمرها باز هم ادامه دارد؛ اگرچه این روند افزایشی را می‌توان در دو روز گذشته با شدت بیشتری مشاهده کرد. این وضعیت نشان می‌دهد که هنوز حجم تقاضا در بازار داخلی بالا است و همچنین نگرانی از رشد بیشتر قیمت‌ها نیز ادامه دارد؛ اگرچه آغاز به کار بازار بعد از یک هفته نیمه تعطیل نیز خود به‌عنوان سیگنالی برای افزایش تقاضا تلقی شده، ولی واقعیت‌ آن است که نرخ‌های موجود به قدری بالاست که پتانسیل رشد بیشتر قیمت‌ها را با ابهام روبه رو می‌سازد ولی در کنار آن التهاب بازار خود به معنی شرایط کافی برای رشد قیمت‌هاست که تاکنون نیز خودنمایی کرده است.
 • تیک آف مس در مسیر مه آلود

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: نگاهی به معاملات مس در بورس کالا و بازار آزاد این محصول نشان می‌دهد با شروع سال جدید و چالش‌هایی که در حوزه ارزی اتفاق افتاد مس از روند یکنواختی که در سال‌های اخیر به آن پایبند بود، خارج شده است. البته این خروج در سمت عرضه با آرامش و در سمت تقاضا با روند جهشی همراه بوده است که همین موضوع باعث شده تا قیمت در بازار به‌شدت افزایش یابد. نمودارهای همراه نشان می‌دهند که میزان تقاضای مس مفتول و کاتد در بورس کالا از فروردین ماه سال‌جاری به بعد با شدت بیشتری شروع به افزایش کرده و همانطور که در تصویر می‌بینید، قیمت نیز با رشد همراه شده است.
 • طرح‌های توسعه‌ای شرکت با مشکل مواجه نمی‌شود

  زهرا مجتهد
  گروه بنگاه‌ها: با اکتشافات جدیدی که در زمینه سنگ آهن انجام داده‌ایم، در تامین ماده اولیه طرح‌های توسعه خود حداقل برای ۳۰ سال آینده مشکلی نخواهیم داشت.
 • گام‌هایی کوتاه برای حمایت از بازار

  دنیای اقتصاد: رشد قیمت‌ها در بازار آزاد موجب شد تا یک روز ملتهب دیگر در معاملات پلیمرها در بورس کالا تجربه شود تا بسیاری از عرضه‌ها با رشد نرخ مورد معامله قرار بگیرد. اگرچه با چهره تمام نمای التهاب در بازار داخلی روبه‌رو هستیم و می‌تواند تاثیرات جدیدی را در بازار داخلی بر جا بگذارد ولی باز هم مدیریت بازار را باید از مسیر بورس کالا تعقیب کرد. این در حالی است که قیمت‌های پایه جدید در بورس کالا تغییر چندانی نداشته ولی باید عنوان داشت که بازار تنها التهاب قیمتی را مورد توجه قرار می‌دهد.
 • رشد دوباره قیمت آهن

  گروه بنگاه‌ها: با رشد قیمت ارز در بازار غیر‌رسمی و هجوم مردم برای خرید کالا قیمت‌ها مجدد با رشد همراه شد. دیروز شرکت‌های فولادسازان جم‌، ذوب بریس‌، فولاد اصفهان در و مجتمع فولاد آلیاژی کیمیا نرخ محصولات را با افزایش پیشنهاد دادند.

بیشتر

بیشتر