آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۴۷

 • حرکت بازار روی خط ثبات

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: کاهش جدی شتاب رشد قیمت‌ها در بازار داخلی پلیمرها در کنار ورود بسیاری از گریدها به فاز کاهش نرخ را می‌توان یکی از داده‌های مهم در این بازار در روزهای اخیر دانست. قیمت‌های پایه جدید این هفته نیز که شرکت ملی پتروشیمی در روزهای یکشنبه اعلام می‌کند هم نوسان محدودی داشته؛ اگرچه میل به رشد قیمت‌ها را می‌توان تا حدودی مورد توجه قرار داد. به نظر می‌رسد هفته جذابی در بازار پلیمرها را شاهد باشیم، زیرا پتانسیل رشد عرضه‌ها و افزایش حجم معاملات به نسبت هفته نیمه تعطیل گذشته وجود داشته و می‌توان به ورود عرضه و تقاضای جدید به بازار خوش‌بین بود.
 • انقلاب شیل در صنعت پتروشیمی آمریکا

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: جهان با سرعتی عجیب در حال حرکت به سمت روش‌ها و تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای است که قادر به ارتقای بهره‌وری و کارآیی در تولید و کاهش هزینه‌هاست. کارشناسان حوزه پتروشیمی در این رابطه می‌گویند استفاده از برخی روش‌های تولید یا تغییر مسیر مواد اولیه تولید در صنایع پتروشیمی از خوراک مایع به سمت گاز و بعد از آن استفاده از گاز و نفت شیل که آمریکا استارت آن را زده همگی نشان می‌دهد که تولید محصولات پلیمری و شیمیایی در جهان سمت و سوی جدیدی یافته است. در این بین، البته هنوز برخی کشورهای مطرح در این حوزه ازجمله چین به دنبال استفاده از زغال‌سنگ برای تولید محصولات مختلف این صنعت هستند اما باید گفت این روش در آینده جای خود را به استفاده از سوخت‌های پاک خواهد داد چراکه زغال‌سنگ به‌عنوان یکی از منابع آلوده‌کننده در جهان به تدریج از دور خارج خواهد شد.
 • رشد ۲۷ درصدی تولید فولاد خام ایران

  گروه بنگاه‌ها: در چهارماه اول سال میلادی۲۰۱۸، فولاد مبارکه با تولید ۲ میلیون و ۲۷۶ هزار تن، فولاد هرمزگان با تولید ۵۰۵ هزار تن و مجتمع فولاد سبا با تولید ۳۸۸ هزار تن، به ترتیب رشد ۱۲ و ۶ و ۷۰ درصدی را به ثبت رساندند.به گزارش انجمن جهانی فولاد (World Steel Association)، در مدت مذکور، ایران ۸ میلیون و ۱۲۷ هزار تن فولاد خام تولید کرد که در مقایسه با تولید سال گذشته (۶ میلیون و ۳۶۹ هزار تن) ۶/ ۲۷ درصد رشد نشان می‌دهد.
 • استفاده از داده‌های بورس کالا برای تنظیم بازار

  ایلنا: پس از نام‌گذاری امسال با عنوان حمایت از کالای ایرانی، دیدگاه‌های مختلفی درخصوص چگونگی اتخاذ بهترین تصمیمات در راستای حمایت از تولید و کالای ایرانی مطرح شد که بررسی این دیدگاه‌ها بیانگر آن است که عموم اقتصاددانان و کارشناسان بر این موضوع تاکید دارند که در کنار هر گونه حمایت، دستورالعمل و یارانه به بخش تولید، نباید اصول بازار و منطق حاکم بر بازارها را نادیده گرفت. به عبارت دیگر حمایت از تولید نباید بهانه‌ای برای بازگشت به اقتصاد دستوری شود چراکه استفاده از دستور و قانون برای اصلاح، حاصلی جز رواج بی قانونی و رانت نخواهد داشت. از این رو همه عوامل حمایتی، باید در جاده اقتصاد بازار و تکیه بر مکانیزم عرضه و تقاضا و کشف عادلانه قیمت‌ها قرار گیرد.
 • حذف متقاضیان غیر‌واقعی محصولات در بورس کالا

  مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران گفت: بنا داریم از مصرف کالای عرضه شده بورس کالا در صنایع پایین‌دست مطمئن شویم به‌طوری‌که با زیر نظر گرفتن عملکرد شرکت‌ها، کدها و تقاضاهای غیر‌واقعی را با همکاری وزارت صنعت و سازمان حمایت حذف خواهیم کرد.
 • وجه تضمین قراردادهای آتی زعفران افزایش یافت

  سنا: بورس کالای ایران در اطلاعیه‌ای از افزایش وجه تضمین در قراردادهای آتی زعفران نگین از روز آتی خبر داد.در این اطلاعیه آمده است: مطابق بند ۴۴ ماده ۱ دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای آتی، مشتریان دارای موقعیت تعهدی باز در قراردادهای آتی زعفران نگین موظف شدند تا پایان جلسه معاملاتی روز یکشنبه مورخ ۲۰/ ۰۳/ ۱۳۹۷ مبلغ ۲۰۰ هزار ریال به ازای هر قرارداد آتی به‌عنوان وجه تضمین اضافی علاوه بر مقادیر فعلی وجوه تضمین، در حساب عملیاتی خود تامین کند. بر این اساس، پس از پایان جلسه معاملاتی روز یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، مبلغ وجه تضمین برابر با ۷۰۰ هزار ریال وجه تضمین اولیه به همراه وجه تضمین اضافی ۲۰۰ هزار ریال، در مجموع مبلغ ۹۰۰ هزار ریال تعیین شده است.
 • رشد ۴۰ درصدی تولید کنسانتره در گل‌گهر

  گروه بنگاه‌ها: شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در دو ماه نخست سال جاری از فروش محصولات خود، معادل ۱۰ هزار و ۶۵۰ میلیارد و ۷۰۴ میلیون ریال درآمد شناسایی کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» گل‌گهر در فروردین و اردیبهشت ماه امسال معادل دو میلیون و ۸۳۳ هزار و ۶۶۲ تن کنسانتره سنگ‌آهن تولید کرد که از این میزان، ۱۲۷ هزار تن به کنسانتره صادراتی اختصاص داشت. این در حالی است که «کگل» نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۴۰ درصد رشد در تولید کنسانتره همراه است. این مجموعه در همین مدت بیش از دو میلیون و ۱۲۵ هزار تن گندله و ۲۳ هزار تن گندله ریزدانه تولید کرد. شرکت اعلام کرد که مبالغ فروش داخلی بر اساس نرخ شمش فولاد خوزستان در سه ماه چهارم سال ۱۳۹۶ محاسبه شده است و پس از دریافت نرخ شمش فولاد خوزستان در سه ماه اول سال ۹۷ مبلغ فروش داخلی محاسبه و گزارش خواهد شد.
 • رشد ۸ درصدی تولید سنگ‌آهن در چادرملو

  گروه بنگاه‌ها: بیش از ۱۴۰ هزار تن شمش فولادی طی دو ماه نخست سال جاری در کارخانه فولاد چادرملو در اردکان یزد تولید شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» این در حالی است که این واحد تولیدی سال گذشته آغاز به‌کار کرده و در نخستین سال بهره‌برداری توانسته ۴۰۰ هزارتن شمش فولادی تولید و به بازارهای مصرف عرضه کند. همچنین در ۲ ماه اول امسال معادل یک میلیون و ۵۲۶ هزارتن سنگ‌آهن در مجتمع معدنی چادرملو تولید شد که نسبت به برنامه پیش‌بینی شده از ۸درصد رشد برخوردار بوده است. این گزارش می‌افزاید: در همین مدت میزان تولید گندله آهن در مجتمع صنعتی چادرملو از مرز ۶۹۳ هزارتن گذشت که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۶ بیش از ۵۴ هزار تن افزایش داشته است. این شرکت در دو ماه اخیر معادل ۸ هزار و ۶۵۵ میلیارد و ۵۶۸ میلیون ریال از فروش محصولات خود درآمد شناسایی کرد.
 • ترمز رشد قیمت کشیده شد

  گروه بنگاه‌ها: رشد قیمت فولاد متوقف شد. معاملات دیروز با ثبات نسبی قیمت فولاد دنبال شد. در این روز اغلب تولید‌کنندگان تغییری در نرخ‌های پیشنهادی فروش ندادند.

بیشتر

بیشتر