آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۲۴

 • اختصاص حقوق دولتی به زیرساخت‌های معدنی

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها: رسیدن به اهداف برنامه ۱۴۰۴ در بخش تولید فولاد نیاز به توجه جدی در توسعه زیر‌ساخت‌های آن و تامین مواد اولیه دارد که همان سنگ‌آهن است و بدون توجه به توسعه معادن سنگ‌آهن رسیدن به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی در فولاد امکان پذیر نخواهد بود. این موضوع در گردهمایی روز گذشته فعالان عرصه معدن و صنایع معدنی در حوزه سنگ‌آهن، به‌عنوان یک ضرورت مورد بررسی قرار گرفت. جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این مراسم با اعلام خبر کشف ذخایر جدید گفت: به جز ۲ میلیارد تن ذخایر سنگ‌آهن کشف شده در یزد در عمق زیاد، به تازگی حدود ۲ میلیارد تن ذخایر سنگ‌آهن با عیارهای مناسب در عمق‌های متعارف کشف شده که به زودی اخبار آن اعلام خواهد شد.
 • نوسانات قیمتی در نبود معاملات فولاد

  دنیای اقتصاد: با آنکه انتظار می‌رفت با ورود به ماه دوم سال خریدها در بازار آهن افزایش یابد اما به نظر می‌رسد هنوز معاملات بسیار سطحی و تغییرات قیمت در بازار در غیاب مشتری و تنها بر اساس تغییرات قیمت ارز اتفاق می‌افتد.
 • بومی‌سازی ۱۰ هزار قطعه در چادرملو

  زهرا مجتهد
  گروه بنگاه‌ها: بیش از ۱۰ هزار قطعه در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو بومی‌سازی شد. محمدابراهیم یلتقیان دبیر کمیته بومی‌سازی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اعلام کرد: در چند سال اخیر با هدف حمایت از تولید‌کنندگان داخلی و قطع وابستگی به خارج، تا‌کنون بالغ بر ۱۰ هزار و ۷۴۵ قطعه صنعتی در دو مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو بومی‌سازی شده است. وی افزود: واحدهای تحقیق و توسعه مستقر در مجتمع‌های معدنی و صنعتی شرکت چادرملو، با برقراری ارتباط تنگاتنگ با مراکز تحقیقاتی، پژوهشی، دانشگاهی، صنعتگران و مبتکران کشور و حمایت از ایده‌ها، نوآوری‌ها و اتکا به ظرفیت‌های داخلی دستاوردهای قابل توجهی کسب کرده است.
 • ممنوعیت خروج پیاز زعفران از کشور همچنان برقرار است

  وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر استمرار ممنوعیت خروج پیاز زعفران از کشور اعلام کرد: افزایش عملکرد در هکتار، توسعه کشت و همچنین برندسازی توسعه بازارهای صادراتی این محصول در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد. به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، این وزارتخانه در واکنش به ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر پیشی گرفتن افغانستان از ایران در تولید زعفران، با رد این ادعا بر ممنوعیت خروج پیاز زعفران از کشور همچنان تاکید کرد. ممنوعیت خروج پیاز زعفران از ایران به منظور حفظ ذخایر ژنتیک کشور است و موضوع قاچاق احتمالی این محصول از طریق معاونت‌های امور باغبانی و توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی این وزارتخانه،ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نیروی انتظامی، مرزبانی کشور و سایر دستگاه‌ها و مراجع ذی‌ربط به‌طور مستمر پیگیری می‌شود.
 • رشد ۱۳۰ درصدی تولید در سال ۹۶

  گروه بنگاه‌ها: در سال ۹۶ مجتمع پتاس خور و بیابانک موفق شد با وجود مشکلات فراوان فرآیندی از معدن تا کارخانه با یک رشد ۱۳۰درصدی تولید، ظرفیت خود را از ۵۸۰۰ تن در سال ۹۵ به بیش از ۱۵ هزار تن در پایان سال ۹۶ برساند. به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، علی علوی نایینی؛ مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک با بیان این مطلب گفت: اولویت برنامه‌های تولیدی پتاس به ظرفیت رساندن کارخانه تا ۵۰ هزار تن پتاس در سال است و این در حالی است که ظرفیت فعلی تنها حدود ۳۰ درصد ظرفیت اسمی کارخانه پتاس بوده و برای رسیدن به ظرفیت ۵۰ هزار تن در سال، یک برنامه سه ساله طراحی شده که طی آن باید بر موانع تامین شورابه، گلوگاه‌های فرآیند تولید پتاس از کارنالیت و از همه مهم‌تر استحصال کارنالیت از شورابه در استخرهای تبخیر خورشیدی فائق آییم. علوی خاطر‌نشان کرد: در سال ۹۶ توانستیم با به کارگیری طرح‌های استخراجی جدید، با ترکیب حفر چاه و کانال برای استخراج، لایروبی مدون کانال‌ها، مدیریت پمپاژ و همچنین آغاز طرح‌های توسعه‌ای با درصد اطمینان بالایی معضل عدم تامین شورابه اولیه را حل کنیم.
 • رشد صد تومانی نرخ شمش فولاد

  گروه بنگاه‌ها: با رشد بیش از ۱۵۰ تومانی نرخ شمش فولاد در بورس کالا قیمت‌ها در بازار آهن نیز صعودی شد.دیروز نرخ شمش از سوی فولاد‌سازان حدود صد تومان رشد را در هر کیلو تجربه کرد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر