شماره روزنامه ۴۵۲۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۲۲

 • دو رفتار قیمتی پلیمرها

  محمدحسین بابالو
  معاملات روز گذشته پلیمرها در بورس کالا با جذابیت بسیاری همراه شد تا جایی که اغلب عرضه‌ها با رقابت و رشد قیمت‌ها مورد معامله قرار گرفتند و درنهایت روز جذابی در بورس کالا را رقم زدند. رشد قیمت‌ها در بازار داخلی در کنار برخی داده‌های تاثیرگذاری بر بازار پلیمرها همچون نوسان قیمت ارز در بازارهای غیررسمی و افزایش حجم تقاضای موثر در بازار آزاد و رشد تقاضا در بورس کالا از جمله مواردی بود که در روند عمومی معاملات موثر بود.
 • موجودی یک میلیارد تنی قراضه تا ۲۰۳۰

  دنیای اقتصاد: باریس بیکرز، تحلیلگر بازار فولاد در موسسه World Steel در گزارشی چند روز گذشته به بررسی بازار قراضه آهن پرداخته و ابعاد مختلف این بازار را مورد واکاوی قرار داده است. وی در این گزارش تلاش کرده تا موضوع آینده موجودی آهن قراضه را تجزیه و تحلیل کند. برآوردهای بیکرز نشان می‌دهد موجودی جهانی قراضه در سال ۲۰۱۷ رقمی بالغ بر ۷۵۰ میلیون تن بوده که ۶۳۰ میلیون تن آن توسط صنایع ریخته‌گری فولاد جهانی به چرخه تولید بازگشته است.
 • بازار در انتظار واردات؟

  عارفه مشایخی : در حالی که علی لشکری دبیر کل و عضو هیات مدیره جامعه صنعت کفش ایران بر این باور است که عرضه محصول دی اتیل هگزانول قطره چکانی است و برای تعادل بازار داخلی این محصول به‌عنوان یکی از مهم‌ترین‌ مواد اولیه مورد نیاز صنعت کفش کشور، پتروشیمی اراک باید ضمن عرضه‌های منظم و پی در پی، مسوولیت واردات میزان کسری بازار داخلی را بر عهده بگیرد و با وارد کردن این محصول مشکل بازار را حل کند، مهندس رضا محتشمی پور در واکنش به این اظهارات به دنیای اقتصاد گفت: هیچ الزام و قانونی برای پتروشیمی اراک درخصوص واردات وجود ندارد و استفاده از واژه‌هایی همچون واژه قطره چکانی با توجه به این امر که مجتمع پتروشیمی شازند تمام محصول تولیدی خود را عرضه می‌کند، جو را متشنج کرده و راهی به جایی نمی‌برد و نمی‌تواند راهگشا و کارساز باشد.
 • زعفران در اتاق انتظار ورود به بازار آتی

  مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران گفت: با توجه به نیاز فعالان بازار زعفران برای پوشش ریسک و همین طور ابزاری برای تبدیل ایران به مرجع قیمت جهانی، راه‌اندازی قراردادهای آتی زعفران در دستور کار قرار گرفت.به گزارش بورس‌نیوز علیرضا ناصرپور، زمان راه‌اندازی قراردادهای آتی زعفران را اواخر اردیبهشت‌ ماه اعلام کرد و گفت: با توجه به نیاز فعالان بازار زعفران برای پوشش ریسک و همین طور ابزاری برای تبدیل ایران به مرجع قیمت جهانی، راه‌اندازی قراردادهای آتی زعفران در دستور کار قرار گرفت.
 • سنگ‌آهن صعودی شد

  بهای معاملات آتی سنگ آهن چین روز دوشنبه در دومین روز گشایش معاملات بازار این کشور به روی سرمایه‌گذاران خارجی، افزایش یافت.به گزارش «کالاخبر»، بهای معاملات سنگ‌آهن برای تحویل در سپتامبر ۱/ ۱ درصد رشد کرد و به ۷۴/ ۷۴ دلار در هر تن رسید.
 • تمرکز رویکرد توسعه‌ صنعت پتروشیمی بر صنایع پایین‌دست

  عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: صنایع بالادستی پتروشیمی به سرمایه بالایی نیاز دارد اما صنایع پایین‌دست سرمایه‌گذاری پایین‌تر اما اشتغال‌زایی بالاتری دارند و رویکرد توسعه‌ای در این صنعت باید بر صنایع پایین‌دستی متمرکز شود.
 • لزوم استفاده طرح‌های پتروشیمی از روش‌های متنوع برای تامین مالی

  طرح‌های پتروشیمی افزون بر جذب سرمایه‌گذاری خارجی باید از روش‌های مختلف تامین مالی از طریق منابع داخلی نیز استفاده کنند.علی‌محمد بساق‌زاده، مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت‌وگو با «نیپنا» درباره راه‌های تامین سرمایه برای طرح‌های نیمه تمام و در حال ساخت پتروشیمی گفت: آینده صنعت پتروشیمی و پروژه‌های در دست اجرا نیازمند سرمایه‌ای حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است که منابع تامین‌کننده آن شامل جهت دهی به مجتمع‌های تولیدی برای اجرای پروژه‌های جدید، تضمین وام یا فاینانس داخلی و خارجی از فروش مجتمع‌های تولیدی، تامین نقدینگی از طریق فروش سهام در بورس، بهره‌مندی از اعتبار مجتمع‌های تولیدی برای تامین منابع در بازار بورس، ایجاد جذابیت برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و در نهایت استفاده از توان سرمایه‌گذاری خارجی به‌صورت مستقیم با ایجاد مالکیت پروژه یا فاینانس است.
 • کلید تضمین خودکفایی گندم در دستان مجلس

  اصلاح تبصره ۶ قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی تنها راهکار جلوگیری از تاخیر مکرر دولت‌ها در اعلام قیمت تضمینی این محصولات از جمله گندم و بی‌اعتنایی به افزایش این قیمت متناسب با نرخ تورم سالانه است.
 • کاهش ریسک نوسانات زعفران با معاملات آتی بورس

  راه‌اندازی قرارداد آتی زعفران، امکان برنامه‌ریزی برای آینده را فراهم می‌کند؛ علاوه بر این افرادی که می‌خواهند ریسک خود را پوشش دهند می‌توانند وارد این بازار شده و با قیمت قطعی برای آینده خرید کرده و در نتیجه ریسک خود را به حداقل برسانند.
 • بازار آهن در انتظار عرضه فولاد خوزستان

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه جاری، اغلب فعالان شمش تولیدی خود را بدون نوسان نرخ در بازار عرضه کردند. در این روز فقط شمش فولاد کیمیا کاهش ۲۰ تومانی را در هر کیلو تجربه کرد. بازار آهن در انتظار عرضه‌های فولاد خوزستان در روز چهارشنبه هفته جاری است.

بیشتر

بیشتر