آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۱۷

 • خط‌گیری مطلق از بازارهای جهانی

  عارفه مشایخی
  روز گذشته بهای محصولات پلیمری در شرایطی اعلام شد که اکثر گریدها روند قیمتی با‌ثبات را دنبال کردند. این در شرایطی است که روند کلی و حاکم قیمت‌های اعلام‌شده از سوی دفتر صنایع پایین‌دست شرکت ملی پتروشیمی افزایش با مقدار ناچیز است. بیشترین افزایش قیمتی مربوط به استایرن بوتادین رابر تیره و روشن است که به ترتیب افزایشی ۴۰/ ۳ و ۱۸/ ۳ درصدی را به خود اختصاص داده‌اند. این در شرایطی است که گریدهای بطری پلی‌اتیلن‌ها همگی افزایشی ۶/ ۲ درصدی را در پیش گرفتند و روندی افزایشی را دنبال کردند. بیشترین کاهش قیمتی نیز مختص PVC‌ها بود که تمامی گریدهای این محصول با کاهشی ۸۴/ ۱ درصدی همراه شدند. یکی از مهم‌ترین دلایل این کاهش قیمتی، ‌رسیدن بهای این محصولات به سقف قیمت چه در بازارهای جهانی و چه در بازارهای داخلی بود و این مقدار کاهش در تعدیل قیمتی این محصول در بازارهای داخلی نقش بسزایی داشت.
 • خودنمایی محصولات پایه در بازار عراق

  محمدحسین بابالو
  رشد قیمت نفت خام در جهان یکی از تاثیرات مهم خود را بر بازار و اقتصاد عراق بر جای می‌گذارد؛ اگرچه در ماه‌های گذشته شاهد حجم صادرات نفت خام این کشور بودیم. با توجه به انتظار برای افزایش حجم تولید نفت در عراق و چشم‌انداز مثبت حجم تولید در این کشور با کاهش ریسک‌های امنیتی، این کشور یکی از جذاب‌ترین بازارها در جهان را تشکیل خواهد داد که این جذابیت‌ها از دید سایر کشورها نیز مغفول باقی نمانده است.
 • احتمال تمدید معافیت تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم آمریکا

  با نزدیک شدن به مهلت اول ماه مه برای معافیت متحدان آمریکا از تعرفه‌های این کشور برای واردات فولاد و آلومینیوم، این معافیت‌ها احتمالا تمدید خواهد شد.به گزارش «کالاخبر»؛ شبکه «سی‌ان‌‌بی‌سی» به نقل از منابع آگاه نوشت: مدت معافیت هر کشور از تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم بر مبنای پیشرفت حاصل شده در مذاکرات درخصوص این مساله و سایر مسائل تجاری، متفاوت است. به‌عنوان نمونه، کانادا و مکزیک به دلیل پیشرفت در مسائل فولاد و آلومینیوم در مذاکرات نفتا که اواخر هفته جاری از سر گرفته می‌شود، معافیت گرفتند. اما وضعیت مذاکرات آمریکا با برزیل، استرالیا و آرژانتین مشخص نیست.
 • افزایش تقاضا برای شمش سرب در سال ۲۰۱۸

  میزان تولید سرب تصفیه شده در دنیا در دو ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ میلادی، نسبت به همین زمان در سال قبل افزایش پیدا کرد، حتی این افزایش تولید نسبت به دو ماه پایانی سال ۲۰۱۷ نیز وجود داشت، اما از آنجا که میزان افزایش تقاضا از افزایش میزان تولید بالاتر بود، همچنان بازارهای جهانی با کسری این فلز مواجه بودند و همین امر زمینه رشد قیمت جهانی این فلز را فراهم کرده است. به گزارش فلزات آنلاین، براساس گزارش گروه مطالعات بین‌المللی سرب و روی (ILZSG)، میزان تولید معدنی سرب در دو ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ نسبت به همین زمان در سال ۲۰۱۷ افزایش ۸/ ۱۰ درصدی داشت.
 • رشد قیمت فولاد در بازار غیر‌رسمی

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز یکشنبه نهم اردیبهشت‌ماه جاری، شمش فولاد بریس شاهد رشد نرخ از سوی شرکت بود.به گفته فعالان بازار، در صورت عرضه فولادسازان بزرگ در بورس کالا طی هفته آتی، کاهش قیمت شمش دور از انتظار نیست.
 • افزایش ظرفیت تولید متانول آمریکا

  شرکت متانکس به دنبال ساخت سومین مجتمع تولید متانول خود در ایالات متحده است. به گزارش «نیپنا» به نقل از پلاتس، جان فلورن، مدیر عامل شرکت کانادایی متانکس، از برنامه این شرکت برای ساخت سومین تاسیسات تولید متانول خود در ایالات‌متحده خبر داد.این شرکت در گزارش عملکرد مالی خود در سه ماه اول امسال اعلام کرد: در این سه ماه توانستیم گام‌های مثبتی در راستای پیشبرد برنامه احداث پروژه گیزمر ۳ حاصل کنیم. از جمله می‌توان به تهیه زمین مورد نیاز در مجاورت تاسیسات تولید متانول گیزمر ۱ و ۲ اشاره کرد.
 • آغاز عرضه خرمای مضافتی بم در بورس کالا

  خرمای مضافتی بم از روز گذشته در تالار کشاورزی بورس کالای ایران روی میز فروش رفت. مدیرعامل شرکت عرضه‌کننده ضمن اعلام این خبر در گفت‌وگو با «کالاخبر» اظهار کرد: با توجه به نزدیک شدن ماه مبارک رمضان، ۸۵۰۰ تن خرمای مضافتی بم در قالب طرح خرید توافقی از سوی سازمان تعاونی روستایی شهرستان بم در بورس کالا عرضه شده است که روز یکشنبه هزار تن آن روی تابلو رفت.
 • بازار فولاد در شرایط احتیاط

  مرکز فولاد ایران: بازار محصولات فولادی در روزهای اخیر روند نسبتا باثباتی را پشت سر گذاشته است. خریدها با احتیاط صورت می‌گیرد و قیمت‌ها میل به کاهش دارند؛ هرچند در برخی مواقع نیز با صعود روبه‌رو‌ هستند. کارشناسان معتقدند رشد شاخص دلار از یکسو و افزایش بهای نفت از سوی دیگر در کنار برخی رویه‌های بازاری از جمله پایین بودن سطوح تقاضا باعث شده بازار دست به عصا حرکت کند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر