آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۰۷

 • تقویت حضور خارجی‌ها در بازار انرژی

  محمدحسین بابالو
  رشد ۸۲ درصدی ارزش معاملات بورس انرژی در سال ۹۶ به نسبت مدت مشابه سال قبل از آن به معنای آن است که این بازار نوپا یک سال دیگر هم توانست رکورد بیشترین رشد ارزش معاملات در بازارهای مالی چهارگانه کشور را به خود اختصاص دهد که همین ویژگی به معنی آن است که می‌توان بیش از گذشته به موفقیت‌های این بازار نوظهور خوش‌بین بود.
 • سیگنال‌های رشد قیمتی از کانال نفت

  عارفه مشایخی
  روز گذشته محصولات پلیمری در بورس کالای ایران در شرایطی عرضه شد که یکشنبه این هفته قیمت پایه این محصولات با نزول قابل توجهی همراه شد و محصولات پلیمری و شیمیایی حداقل به اندازه کاهش بهای دلار یعنی ۱/ ۱۴ درصد افت را نسبت به هفته قبل تجربه کردند. این در شرایطی است که با توجه به افزایش قیمت‌های جهانی به‌خصوص در بازار چین،‌ قیمت برخی محصولات با افزایش همراه بود، ‌اما این در شرایطی است که این افزایش نتوانست در مقابل روند کاهشی دلار بایستد و قیمت‌ها سمت و سویی کاهشی پیدا کرد.
 • افت معاملات سنگ‌آهن در جهان

  با وجود افزایش واردات سنگ‌آهن چین طی سال‌های اخیر، اما ذائقه بازار آن در حال تغییر است و همین امر نیز بر میزان صادرات ایران به این کشور تا حدی اثر گذاشت؛ چرا‌که بازار چین در حال جذب سنگ‌آهن پرعیار است. ضمن اینکه قیمت سنگ‌آهن نیز با کاهش مواجه شد. بنابراین در بورس کالای ایران به‌دلیل عدم اطمینان معامله‌گران کاهش معاملات رخ داده است.
 • بازارهای فولادی در شرایط عدم اطمینان

  بازارهای فولاد آسیا همچنان تحت الشعاع مسائل تجاری بین واشنگتن و پکن در نوسان است و به نظر می‌رسد کاهش قیمت در برخی انواع محصولات از جمله سنگ‌آهن در بازار چین به‌عنوان نکته مهم در این بازارها قابل طرح است. جنگ تجاری بین آمریکا و چین اگرچه چند روزی به دلیل حملات آمریکا به سوریه مسکوت ماند اما مجددا به تیتر مهم‌ترین‌ عوامل موثر بر بازارهای جهانی تبدیل شد.
 • افزایش قیمت آلومینیوم به بیشترین میزان ۷ سال گذشته

  قیمت آلومینیوم در پی تحریم شرکت روسی از سوی آمریکا به بیشترین میزان ۷ سال گذشته رسید، تحلیلگران معتقدند تحریم‌ دومین شرکت بزرگ تولید‌کننده آلومینیوم جهان صنایع خودروسازی و ماشین‌سازی دنیا را تحت تاثیر جدی قرار می‌دهد.
 • حمایت از کالای ایران با ابزارهای شفاف

  مقام معظم رهبری مساله اصلی کشور در سال ۱۳۹۷ را مجددا حوزه اقتصاد و معیشت مردم مطرح کردند و محور امسال را تولید ملی و شعار امسال را «حمایت از کالای ایرانی» دانستند که برای تحقق این مهم همه آحاد ملت و مسوولان باید سخت تلاش کنند.
 • بورس کالا سکوی توسعه کسب‌و‌کار در سال ۹۷

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با «پایگاه اطلاع‌رسانی بورس کالای ایران» عنوان کرد: بورس کالا در سال حمایت از کالای ایرانی و با توجه به ارتباط مستقیم با تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان کالاها می‌تواند به‌عنوان یک سکو برای توسعه کسب و کار و رونق تولید ایرانی باشد.
 • رشد قابل توجه تولید آنتیموان در سیستان و بلوچستان

  گروه بنگاه‌ها: مجتمع طرح‌های اکتشافی و معدنی سیستان و بلوچستان، ۴۰۶ کیلوگرم شمش آنتیموان در اسفند ۹۶ تولید کرد. به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، نوید نیکو مدیر مجتمع طرح‌های اکتشافی و معدنی سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب افزود: با راه‌اندازی مجدد کارخانه توانستیم به رشد ۴۰۰ درصدی در تولید آنتیموان دست پیدا کنیم. وی افزود: البته این مجتمع در سال گذشته در مجموع توانست با تولید ۳۰۵۰ کیلوگرم شمش آنتیموان، رشد ۳۴۱ درصدی نسبت به سال ۹۵ را تجربه کند.
 • کاهش ۱۰۰ تومانی نرخ شمش فولاد کیمیا

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز گذشته به‌جز شمش فولاد کیمیا که کاهش قیمت ۱۰۰ تومانی را در بازار غیررسمی تجربه کرد، مابقی ذوبی‌ها شمش تولیدی خود را بدون نوسان نرخ به بازار غیر‌رسمی عرضه کردند. در این مدت، مقاطع فولاد همچنان بدون نوسان قیمت بود.

بیشتر

بیشتر