آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۷۵

 • رشد لاک پشتی در بازار سنگ‌آهن

  دنیای اقتصاد: بررسی بازارهای هفتگی سنگ‌آهن در چین و استرالیا نشان از تحرکات قیمتی برای این کامودیتی و تلاش برای کاهش هزینه‌های حاصل از تولید این ماده معدنی دارد، هفته گذشته برای سنگ‌آهن جهانی با افزایش قیمت روبه‌رو‌ شدیم و این رشد قیمتی در بازه ماهانه نیز ادامه داشت، این در حالی است که در بازه سالانه شاهد کاهش قیمت بودیم. در گوشه‌ای دیگر و در استرالیا نیز افزایش قیمت‌ها برای غول سنگ‌آهنی این کشور «ریوتینتو» به ثبت رسید؛ این در حالی است که دیگر شرکت سنگ‌آهنی و مطرح جهانی استرالیایی «فورتسکیو» به دنبال کاهش هزینه‌های معدن کاری خود طی هفته گذشته بوده است.
 • معمای بهره در بازارهای پایه

  دنیای اقتصاد: نگاهی به روند تغییرات قیمتی در بازارهای پایه نشان می‌دهد که قیمت‌های این محصولات در هفته گذشته روندهای متفاوتی را پشت سر گذاشته‌اند. به‌عنوان مثال قیمت مس در بازار لندن در این مدت ۴۱/ ۱ درصد کاهش یافته و این در حالی است که بهای سرب ۵۵/ ۳ درصد افت را به نام خود ثبت کرده است. این در شرایطی است که قلع ۳۷/ ۰درصد رشد را در هفته گذشته تجربه کرده‌اند و تغییرات قیمتی برای آلومینیوم منفی ۱۵/ ۱ درصد بوده است. بررسی بازار و آمارها نشان می‌دهد نیکل در این مدت ۲۷/ ۲ درصد افت کرده و سنگ‌‌آهن نیز با رشد ۳/ ۱ درصدی روبه‌رو‌ شده است.
 • رشد ۹ برابری ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس انرژی در دولت تدبیر و امید

  ایرنا: مدیرعامل بورس انرژی با اشاره به رونق معاملات بورس انرژی در دولت تدبیر و امید گفت: ارزش معاملات بازار فیزیکی این بورس از ابتدای امسال تا ۲۵ بهمن ماه به حدود ۳۶ هزار میلیارد ریال رسیده، در حالی که ارزش معاملات این بازار در سال ۹۲ معادل ۴ هزار میلیارد ریال بوده است. سید‌علی حسینی روز شنبه در گفت وگو با «ایرنا» به سابقه راه‌اندازی بورس انرژی اشاره کرد و افزود: بورس انرژی ایران به‌عنوان یک تشکل خودانتظام و بازاری منسجم در راستای شفاف‌سازی و کشف قیمت انواع حامل‌های انرژی، فعالیت خود را از ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۹۱ آغاز کرد. وی افزود: ایران به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین‌ دارندگان منابع انرژی هیدروکربوری و ظرفیت‌ غنی تولید برق در جهان و منطقه شناخته شده و همچنین به واسطه موقعیت جغرافیایی و استراتژیک خود، از پتانسیل بالایی در حوزه تجارت و ترانزیت انواع حامل‌های انرژی برخوردار است. مدیرعامل بورس انرژی اظهار کرد: با توجه به سهم بالای استفاده از حامل‌های انرژی در اقتصاد کشور و سهم بسزای درآمدهای کشور از محل فروش حامل‌های انرژی از قبیل نفت‌ خام، گاز طبیعی و فرآورده‌های اصلی و ویژه نفتی، وجود یک بازار متشکل و کارآمد در کشور که بتواند در سطح داخلی و منطقه‌ای نقش‌آفرینی کند از اهمیت فراوانی برخوردار است.
 • سرمایه‌گذاری جدید توتال در صنعت پتروشیمی آمریکا

  توتال با شر‌کت‌های بوریالیس و نووا کمیکالز برای ایجاد یک طرح مشترک پتروشیمی در آمریکا توافقنامه امضا کردند.
 • رشد قیمت شمش در نخستین روز هفته

  گروه بنگاه‌ها: در مبادلات روز شنبه پنجم اسفند‌ماه جاری، شمش فولاد شاهد افزایش قیمت ۲۰ تومانی از سوی برخی از ذوبی‌ها بود؛ به‌گونه‌ای که شمش فولادسازان جم از مرز ۲۰۷۰ تومان گذشت. در این روز، مقاطع فولاد نیز با افزایش نرخ از سوی کارخانه اعلام شد.
 • پایان نگرانی کشاورزان با عرضه گندم در بورس کالا

  بازار محصولات کشاورزی به سبب توسعه‌نیافتگی اقتصاد کشاورزی و ساختار سنتی و ناکارآمدی در بازار با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو‌ است.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بازار محصولات کشاورزی با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو است که بخش عمده این مشکلات ناشی از توسعه نیافتگی اقتصاد کشاورزی، ساختار سنتی و ناکارآمدی بازار است.مسوولان طی چند سال اخیر با عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا درصدد رفع مشکلات کشاورزان هستند، این در حالی است که اکثر کشورهای پیشرفته دنیا از این طریق به داد‌و‌ستد محصولات خود مشغولند.
 • عرضه زعفران در بورس کالا برای اولین بار

  مهر: مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی از عرضه زعفران این سازمان در بورس کالای ایران برای اولین بار با هدف منافع تولیدکنندگان و افزایش توان صادراتی زعفران کشور خبر داد.
 • انتصاب مدیر عامل جدید ملی مس

  گروه بنگاه‌ها: هیات مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران محمدرضا بنی‎اسدی راد را به‌عنوان مدیر عامل جدید این شرکت منصوب کرد.اخبار رسیده حاکی است که با تصمیم هیات‌مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران، احمد مرادعلیزاده جای خود را به محمدرضا بنی اسدی راد به‌عنوان مدیرعامل جدید شرکت داده است.محمدرضا بنی اسدی راد در گذشته مدیریت شرکت کاوه جنوب کیش را به مدت ۸ سال عهده‌دار بود.‌ این شرکت از زیرمجموعه‌های هلدینگ کاوه پارس بوده است.مرادعلیزاده در دو مقطع یعنی ابتدای دهه ۸۰ و ابتدای دهه ۹۰ سکان هدایت صنعت مس ایران را برعهده داشت.

بیشتر

بیشتر