آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۵۰

 • افت شدید معامله قیر در بورس کالا

  محمدحسین بابالو: فراز و فرود معاملات قیر در بازار داخلی بورس کالا و همچنین معاملات صادراتی آن نشان‌دهنده عقب‌نشینی حجم معاملات است؛ اگرچه نوسان این حجم در بازار داخلی بسیار شدیدتر از بازارهای صادراتی بوده است. آزادشدن بهای وکیوم‌باتوم به‌عنوان مهم‌ترین ماده اولیه تولید قیر در کنار واقعیت‌های تقاضا را می‌توان مهم‌ترین دلایل این نوسان حجم معاملات محسوب کرد.
 • ۳ شکاف عمیق در زنجیره صنعت پتروشیمی

  عارفه مشایخی: نگاهی به روند تولید در زنجیره صنعت پتروشیمی کشور نشانگر ۳ شکاف مشهود میان بخش بالادست و بخش پایین‌دست صنعت پتروشیمی کشور است. رصد روند و روال حرکتی صنعت پتروشیمی کشور حاکی از آن است که حاشیه سود بخش بالادست در کنار تناژ بالاتر تولیدی بیش از بخش میانی و بخش میانی بالاتر از بخش پایین‌دستی است. دغدغه و چالش دیگر زمزمه‌هایی است که از حرکت بخش بالادست به سمت پایین‌دست خبر می‌دهد. به این معنا که بخش بالا دست با استفاده از سوبسیدهای دولتی و با تکیه بر نقدینگی زیادی که دارند، در بخش میانی و پایین‌دست صنعت پتروشیمی قدم گذاشته و باعث بر هم زدن بازارها شوند. مورد دیگر عدم انسجام و هماهنگی بخش تقاضا یعنی بنگاه‌های پایین‌دست پتروشیمی است که این عدم هماهنگی زمینه ساز ایجاد تضاد منافع برای آنها شده و بستری را فراهم آورده که نتوانند همصدا با هم نیازهای زنجیره صنعت را تامین کنند و با نقش‌آفرینی بجا و به موقع تعادل بازارها را رقم بزنند.
 • امکان تولید ۱۰۷ میلیون خودرو با سنگ‌آهن دپو شده در چین

  سنگ‌آهن دپو شده در بنادر چین می‌تواند برای تولید فولاد موردنیاز ساخت ۱۰۷ میلیون دستگاه خودرو استفاده شود که بیش از سه برابر فروش سالانه خودرو در این کشور است. به گزارش «ایسنا» معامله‌گران می‌گویند با توجه به اینکه بازار فولاد چین پس از رشد سال گذشته نشانه‌های ضعف را بروز داده است، بیش از ۱۵۰ میلیون تن سنگ‌آهن دپو شده، تهدیدی برای قیمت‌های این ماده خام فولادسازی به شمار می‌رود.طبق آمار شرکت استیل هوم، حجم واردات سنگ‌آهن در بنادر بزرگ چین تحت تاثیر تقاضای مطلوب برای فولاد و مقابله پکن با آلودگی در ۱۹ ژانویه به رکورد ۱۵۴.۴۳ میلیون تن رسید که حدود ۳۰ درصد نسبت به مدت ۱۲ ماهه افزایش داشت و بیشترین میزان از سال ۲۰۰۴ بود.این میزان سنگ‌آهن برای تولید ۹۷ میلیون تن فولاد کافی است که می‌تواند برای تولید ۱۰۷ میلیون خودرو مورد استفاده قرار گیرد.
 • ثبات نسبی قیمت آهن

  گروه بنگاه‌ها: در مبادلات روز گذشته قیمت آهن با ثبات نسبی همراه بود. با کنترل بازار ارز، رشد قیمت آهن تقریبا نیز متوقف شد و فعالان بازار به انتظار تثبیت شرایط برای انجام خرید‌های پایان سال هستند.
 • تامین نیاز داخلی صادرات فولاد را کاهشی کرد

  دنیای معدن: عملکرد ۹ ماه نخست امسال صنایع معدنی‌فلزی نشان از تحقق برنامه‌های این صنایع در زمینه تولید و صادرات دارد. البته میزان صادرات برخی کالاهای صنایع‌فلزی نسبت به سال گذشته با کاهش روبه‌رو شده که این اتفاق در راستای تامین نیاز داخلی رخ داده است.گزارش ۹ ماه نخست امسال صنایع معدنی‌فلزی شامل فروآلیاژها، شمش فولادی، محصولات تخت نوردشده، محصولات طویل، کنسانتره مس، مس کاتد، شمش آلومینیوم و شمش سرب است. درباره میزان صادرات صنایع معدنی‌فلزی، با میکائیل عظیمی، مدیرکل دفتر صنایع فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
 • تولید مستربچ با فناوری سوئیس در عربستان

  سایت جدید تولید مستربچ شرکت کلاریانت سوئیس در عربستان سعودی افتتاح شد.به گزارش نیپنا به نقل از پایگاه اینترنتی هیدروکربن پراسسینگ، شرکت تولیدکننده محصولات شیمیایی ویژه کلاریانت سوئیس به‌طور رسمی سایت جدید تولید مستربچ خود را که از تازه‌ترین فناوری‌ها در این حوزه بهره می‌برد؛ در شهر ساحلی ینبع عربستان سعودی افتتاح کرد.شرکت کلاریانت از شناخته‌شده‌ترین شرکت‌های بین‌المللی در زمینه تولید محصولات شیمیایی ویژه به شمار می‌رود و دفتر مرکزی آن در شهر موتانز سوئیس واقع شده است. پاتریک جانی، مدیرعامل شرکت کلاریانت عنوان کرد: شرکت ما به‌عنوان بخشی از تعهد خود برای تقویت رشد و افزایش سودآوری، در نظر دارد تا با سرمایه‌گذاری برای افزایش ظرفیت، راه حل‌هایی نوآورانه و رقابتی را به مشتریانش پیشنهاد کند.
 • رکورد تولید ماهانه «آهن اسفنجی» در فولاد خراسان

  گروه بنگاه‌ها: رکورد ماهانه تولید آهن اسفنجی در واحد احیای مستقیم فولاد خراسان شکسته شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» با تولید ۱۲۸ هزار و۲۹ تن آهن اسفنجی در دی ماه سال ۱۳۹۶، میزان تولید این محصول در فولاد خراسان، نسبت به رکورد قبلی ۹۰۱ تن افزایش یافت.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر