آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۴۶

 • ورود بازار به فاز احتیاطی جدید

  محمدحسین بابالو
  رشد آرام قیمت‌ها در کنار کاهش حجم معاملات در بازار آتی موجب شد تا چهره‌ای نسبتا مخدوش از این بازار مشاهده شود، اگرچه در هفته گذشته شاهد رشد قیمت دلار در بازار داخلی و افزایش بهای جهانی طلا بودیم. این شرایط نشان می‌دهد که رخدادهای زیرپوستی بسیاری در این بازار نهفته است؛ اگرچه بیم و امید معامله‌گران نیز در تحقق این رخدادهای معاملاتی نقش‌آفرین بوده است. شرایط بازار آتی در هفته گذشته با فرض داده‌های تاثیرگذار بر این بازار چندان هم متعادل نبود که یا می‌تواند به یک پوست‌اندازی در این بازار بدل شده و یا تغییراتی جدید را به ثبت برساند. با توجه به سابقه فعالیت‌های پیشین و آمارهای معاملاتی هفته گذشته می‌توان گفت که بازار در فاز احتیاطی جدیدی قرار گرفته و به‌شدت در تقابل داده‌های موثر بسیاری است؛ مخصوصا در شرایطی که بیم و امیدها از نوسان قیمت دلار هم جدی‌تر از قبل در بازار آتی نقش‌آفرینی می‌کند.
 • مختصات ایران در دوران گذار «فولاد جهانی»

  دنیای اقتصاد: صادرات محصولات فولادی به بازارهای جهانی در سال‌های اخیر به یکی از مهم‌ترین‌ استراتژی‌های فعالان این بازار تبدیل شده و این روش بیشتر در پی رکود در بازارهای داخلی بوده است. اینکه این رکود تا کی ممکن است ادامه پیدا کند موضوع این گزارش نیست؛ هرچند فعلا و لااقل در سال آینده چشم اندازی از عبور از رکود دیده نمی‌شود. در توضیح این موضوع باید به نظرات کارشناسان این حوزه استناد کنیم که معتقدند بودجه ۹۷ از پتانسیل‌های لازم برای عبور از رکود برخوردار نیست؛ چراکه علاوه بر عقبگردی که در بحث تخصیص بودجه‌های عمرانی دیده می‌شود مشوق‌های لازم برای تقویت بخش مسکن یا توسعه ظرفیت‌های رونق از منظر تولیدی یا مالی نیز در آن دیده نمی‌شود و این در حالی است که انتظار می‌رفت در سال آینده نرخ رشد اقتصادی برای کشور به بالاتر از ۵ درصد برسد اما در حقیقت به پیش‌بینی موسسات معتبر جهانی نرخ رشد اقتصادی برای ایران در سال ۲۰۱۸ در خوش بینانه‌ترین حالت به ۳ درصد خواهد رسید.
 • به فکر جایگزینان خود باشیم

  مسعود ابكاء کارشناس ارشد صنعت و صنایع معدنی
  امروزه تحول در بخش صنعت و صنایع معدنی کشور نیاز به تفکرات و برنامه‌های جدیدی دارد که اجرای آن از افراد جوان و با ایده‌های نو ساخته است. این جوانان هستند که می‌توانند بوروکراسی جاری را کنار گذاشته و خلاقانه و به‌دور از کاغذ‌بازی‌ها از فناوری‌های نوین استفاده کنند.
 • بازار پلیمرها همچنان تحت تاثیر عدم کشش مصرف نهایی

  کاهش مجدد حجم معاملات پلیمرها در کنار رشد قیمت دلار مهم‌ترین‌ رخدادهای بازار پتروشیمی در هفته گذشته بود اگرچه رشد ممتد قیمت‌ها تاکنون به کاهش جذابیت خرید منجر شده و نشان می‌دهد بازار کشش رشد قیمت‌ها را ندارد. به گزارش اینپیا؛ در هفته گذشته حجم معاملات نسبت به هفته قبل از آن کاهش یافته و ۵ هزار و ۳۷۳ تن افت را تجربه کرد، البته در هفته قبل‌تر حجم معاملات کاهش بیش از ۵ هزار تنی را تجربه کرده بود، در نتیجه در مجموع دو هفته اخیر حجم معاملات نزدیک به ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن کاهش را تجربه کرده است.
 • ثبت رکورد تولید تختال در فولاد هرمزگان

  گروه بنگاه‌ها: فولاد هرمزگان در ٢٧ دی‌ماه با ثبت رکورد تولید روزانه ٤٨ذوب، به رکورد تولید روزانه ٥٧٥٠ تن تختال دست یافت و موفق به شکستن رکوردهای تولید قبلی خود شد.
 • لزوم انتقال مشکلات صنایع تکمیلی به شورای رقابت

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در شورای رقابت به چالش‌های ایجاد‌شده برای صنایع تکمیلی در پی گرانی مواد اولیه رسیدگی خواهیم کرد. گرانی مواد اولیه طی روزهای گذشته، مشکلات زیادی را برای صنایع تکمیلی به‌وجود آورده است.
 • پارک استایرن فرصتی برای تکمیل زنجیره ارزش

  تولید محصولات مختلف در پارک استایرن می‌تواند گامی بزرگ در مسیر تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی در منطقه عسلویه باشد. به گزارش «نیپنا» مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی، درمورد پارک‌استایرن و هدف از ایجاد آن اظهار کرد: این پارک با هدف تکمیل زنجیره و تولید محصولات پتروشیمی با ارزش‌افزوده تشکیل شده است.

بیشتر

بیشتر