آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۴۲

 • تامین مالی ۱۳۰۰ میلیارد تومانی در ۳ فاز

  محمدحسین بابالو
  رشد بهای فرآورده‌های نفتی در بازارهای جهانی به همراه افزایش قیمت دلار موحب شد تا جذابیت‌های معاملاتی بورس انرژی به شدت افزایش یابد و البته دورنمای بهتری را پیش روی این بازار ترسیم کند. تداوم رشد قیمت نفت خام در بازارهای جهانی و همچنین در دستور کار قرار گرفتن تامین مالی هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی با عرضه اوراق سلف استاندارد موازی را می‌توان از ویژگی‌های مهم این بازار به شمار آورد که مدیرعامل بورس انرژی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» به آن اشاره کرد.
 • پیش‌بینی‌های افزایشی برای محصولات پلیمری

  عارفه مشایخی
  روز گذشته قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در شرایطی از سوی دفتر صنایع تکمیلی پتروشیمی اعلام شد که دو متغیر تاثیرگذار در فرمول قیمتی با جهت‌گیری مثبت همراه بودند و روندی افزایشی را در دستور کار خود قرار دادند. همان طور که پیش‌بینی می‌شد قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی با افزایش همراه بوده است. البته این در حالی است که در بازار آزاد محصولات پلیمری شاهدیم که روند افزایشی یکسان برای گریدها وجود ندارد و در برخی محصولات با کاهش قیمت در این بازار مواجه بودیم.با توجه به جدول اعلام قیمتی، پلی‌اتیلن ترفتالات نساجی با افزایشی ۹/ ۷ درصدی قیمت نسبت به هفته قبل سردمدار افزایش قیمت‌ها است و بیشترین رشد قیمت را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که SBR‌ها و پلی‌اتیلن ترفتالات بطری به ترتیب جایگاه دوم و سوم افزایش قیمت را به خود اختصاص داده‌اند.
 • تولید شمش آلومینیوم کشور از مرز ۲۲۶ هزار تن گذشت

  سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) در قالب جدول آماری از تولید ۲۲۶ هزار و ۷۰۷ تن شمش آلومینیوم در مدت ۹ ماه امسال خبر داد که بیش از ۴۵ درصد این رقم سهم ایرالکو ( آلومینیوم ایران) است.به گزارش «ایرنا» میزان تولید آلومینیوم خالص (شمش) در دوره مورد بررسی در کارخانه ایرالکو ۱۰۲ هزار و ۱۶۱ تن ثبت شد. همچنین واحد‌های المهدی و هرمزال (هرمزگان) به ترتیب ۴۵ هزار و ۵۲۸ تن و ۷۹ هزار و ۱۸ تن تولید آلومینیوم خالص داشتند که به ترتیب ۲۰ و بیش از ۳۴ درصد از عملکرد این مدت زمان را به خود اختصاص دادند.براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در افق ۱۳۹۹ ظرفیت صنعت آلومینیوم کشور به ۷۸۰ هزار تن می‌رسد و در عین حال قرار است در افق ۱۴۰۴ ظرفیت تولید آلومینیوم کشور به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد.
 • ثبات نسبی قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز گذشته اغلب فولادی‌ها شمش تولیدی خود را بدون نوسان قیمت در بازار غیر‌رسمی عرضه کردند. در این روز، فقط شمش فولاد کیمیا رشد ۱۰ تومانی نرخ در هر کیلو را تجربه کرد، مقاطع فولاد نیز از ثبات قیمت برخوردار بود.
 • چین در قزاقستان مجتمع تولید پلی الفین می‌سازد

  چین سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو برای ساخت یک مجموعه پتروشیمی در قزاقستان سرمایه‌گذاری می‌کند. به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی پلاستیک نیوز یوروپ، چین توافق کرد تا ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو برای ساخت یک مجموعه پتروشیمی و پلی الفین در منطقه آق تپه قزاقستان در آسیای مرکزی سرمایه‌گذاری کند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر