آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۲۵

 • افت گردش مالی در صنعت و بازار

  دنیای اقتصاد: بازار فولاد روزهای پررونق‌تری را در مقایسه با سال‌های رکود پشت سر می‌گذارد اما همان‌طور که پیشتر نیز بارها مورد بررسی قرار گرفته این رونق از بعد قیمتی بیشتر محقق شده تا از بعد بازار. برای این منظور با ملاک قرار دادن معاملات در بورس کالا مشاهده می‌کنیم که میزان تقاضا در ۶ ماهه اول امسال حدود ۴ میلیون تن بوده و این در حالی است که ۳‌میلیون و ۴۰۰ هزار تن عرضه را در این مدت شاهد بوده‌ایم. این در حالی است که همین محصول در همین بازار در سال ۹۱ به میزان ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن تقاضا را تجربه کرده و حدود ۶ میلیون تن عرضه این محصول در آن سال صورت گرفته است.
 • «خرق عادت» استفاده از هماتیت

  سارا جنگروی
  دنیای اقتصاد: دستیابی به ظرفیت تولید بیش از ۵۵ میلیون تن فولاد تا افق ۱۴۰۴؛ تیتری که بارها از تریبون رسانه‌های مختلف شنیده و مکتوب شده است و همچنان این موضوع به‌عنوان مهم‌ترین هدف و غایت فولادسازان در نظر گرفته می‌شود و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی آنان را شکل می‌دهد.
 • صعود فلز سرخ در روزهای پایانی سال ۲۰۱۷

  اخبار فلزات: بررسی قیمت مس طی یک هفته گذشته حاکی از رشد ۲/ ۴ درصدی این فلز سرخ است به‌طوری که موجودی مس انبارهای بورس فلزات لندن افزایش ۶ هزار و ۴۰۰ تنی داشت.افت متوالی شاخص ارزش دلار، وقفه‌های تولیدی در برخی معادن، پیش‌بینی وقوع اعتصابات کارگری (وقفه‌های تولیدی) طی سال ۲۰۱۸، تمایل بیشتر سرمایه‌گذاران برای ورود به بازار این فلز سرخ و همچنین چشم‌انداز مثبت تقاضای این فلز صنعتی، از مهم‌ترین عوامل صعود قیمت مس در روزهای پایانی سال ۲۰۱۷ بود.
 • شرکت فولاد مبارکه به جایزه جهانی تعالی سازمانی راه یافت

  گروه بنگاه‌ها: در نخستین دوره ارزیابی بنیاد کیفیت اروپا (EFQM) در ایران، شرکت فولاد مبارکه با کسب بالاترین امتیاز و دریافت تقدیرنامه ۵ ستاره، به‌عنوان شرکت سرآمد ملی به ارزیابی جهانی تعالی سازمانی راه یافت. در این دوره ارزیابی بنیاد کیفیت اروپا در ایران که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، «توسنت» رئیس بنیاد مدیریت کیفیت اروپا و سعید سهراب پور، رئیس نمایندگی EFQM در ایران حضور داشتند.
 • ثبات نسبی قیمت آهن

  گروه بنگاه‌ها: انواع آهن‌آلات روز گذشته با‌ثبات قیمت همراه بود. به نظر می‌رسد نشست‌هایی که از سوی فولادسازان به منظور کنترل قیمت‌ها و ساماندهی بازار صورت گرفته، مثبت بوده و بازار به به ثبات نسبی رسیده است. دیروز اغلب تولید‌کنندگان در نرخ‌های پیشنهادی خود نسبت به روز قبل تغییری اعلام نکردند.
 • تعرفه ۱۵ درصدی صادرات سنگ‌آهن منصفانه نیست

  دبیر کل انجمن سنگ‌آهن ایران گفت: در صورتی‌که دولت تعرفه ۱۵ درصدی هم برای سنگ‌آهن تعیین نکند، کاهش صادرات این محصول تا چند سال آینده خود به‌ خود اتفاق می‌افتد.علیرضا سیاسی‌راد، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: در ۸ ماهه نخست امسال، از شدت نوسان قیمت سنگ‌آهن کاسته شد و شاهد یک ثبات نسبی بودیم و به‌جزء چند نوسان کوچک، تکانه شدیدی در این حوزه وجود نداشت.
 • ماهانه ۲۵۰ هزارتن شمش وارد بازار می‌شود

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها : تولیدکنندگان ذوب و نورد مقاطع طویل با هدف کنترل قیمت و ساماندهی بازار برای تامین نیاز کارخانه‌های عرضه‌کننده محصول به توافق رسیدند.

بیشتر

بیشتر