آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۱۹۸

 • کانال‌های توانمندسازی بخش کشاورزی

  دنیای اقتصاد: زلزله ۳/ ۷ ریشتری استان کرمانشاه در کنار تمام خسارت‌هایی که در بخش‌های تاسیساتی، صنعتی، ساختمان، راه‌ها و... به همراه داشته اثرات قابل توجهی را در بخش کشاورزی این استان بر جای گذاشته است که بررسی‌های اولیه حکایت از زیان ۷۹۵ میلیارد تومانی در این بخش دارد. این در شرایطی است که استان کرمانشاه یکی از قطب‌های مهم کشاورزی در کشور محسوب می‌شود که از تمام مولفه‌های اصلی توسعه کشاورزی اعم از آب، خاک، شرایط اقلیمی و دسترسی به بازارهای کشور برخوردار است. البته کارشناسان امر معتقدند هنوز تا استفاده از تمام ظرفیت‌های این بخش در استان کرمانشاه راه درازی در پیش است.
 • موانع زیست‌محیطی در برابر فولاد جهان

  دنیای اقتصاد: روند مطلوب قیمت‌های واحدهای تولیدی فولاد و زغال‌سنگ، این خوش‌بینی را به بازار تزریق کرده است که این روند تداوم خواهد داشت، خوش‌بینی که اگر بخواهیم دلیل آن را در یک قدم عقب‌تر جست‌وجو کنیم به «محدودیت تولید واحدهای تولیدی زغال‌سنگ و سنگ‌آهن» گره خورده است.
 • آمادگی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برای بازسازی مناطق زلزله‌زده

  گروه بنگاه‌ها: انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با صدور اطلاعیه‌ای برای تامین فولاد موردنیاز بازسازی مناطق زلزله‌زده و همکاری با دولت در این خصوص اعلام آمادگی کرد.
 • تقویت قیمت مس با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۱۷

  ICSG در آخرین گزارش خود اعلام کرده است که بازار جهانی مس تصفیه‌شده در طول هفت‌ماه اول ۲۰۱۷ به میزان ۱۶۰هزار تن کسری داشت. این کاهش عرضه، بازار جهانی را با کسری مواجه کرده است و به نظر می‌رسد درنتیجه این تحولات قیمت‌های بورس LME تقویت خواهد شد. به گزارش مس پرس بر اساس گزارش گروه تحقیقاتی بین‌المللی مس (ICSG)تولید جهانی مس تصفیه‌شده تا ماه ژوئیه تغییرات زیادی را شاهد نبود و بنا‌بر اعلام این گروه تحقیقاتی، تولید اولیه ۵/ ۱ درصد کاهش داشت و توانست تا حدود زیادی ۱۰درصد افزایش تولید قراضه را جبران کند.
 • آغاز هفته با ثبات نسبی قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز دوشنبه ۲۹ آبان ماه جاری، اغلب فولادسازان بخش خصوصی تولیدات خود را بدون نوسان قیمت در بازار غیر‌رسمی عرضه کردند. در این روز، فقط شمش فولاد کیمیا (به‌جز شمش چدن خاکستری) رشد ۱۰ تومانی نرخ را در هر کیلو از سوی کارخانه تجربه کرد.
 • اما و اگرهای ارتباط بانک‌های چینی با ایران در صادرات محصولات پتروشیمی

  برخی مشکلات درخصوص نقل و انتقالات مالی بین ایران و سایر کشورها همچون چین درخصوص صادرات محصولات پتروشیمی غالبا به تحریم مربوط نیست بلکه شرایط احراز هویت مشتری و سخت‌گیری دستورالعمل‌های پولشویی نیز در این‌خصوص موثر بوده و هست که باعث شده این فرآیند دشوارتر شود. موضع‌گیری‌های اخیر ترامپ بر وضعیت تجاری و ارتباطات اقتصادی مخصوصا با اتحادیه اروپا تاثیر چندانی نخواهد داشت. با توجه به حجم روابط تجاری بین ایران و چین درخصوص صادرات محصولات پتروشیمی، هنوز بانک‌های چینی برای ایران ال‌سی (اعتبار اسنادی) باز نمی‌کنند که قوانین پولشویی و شناخت مشتری یکی از دلایل آن است.
 • مصوبه افزایش قیمت شکر هنوز اجرا نشده است

  دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر اعلام کرد که با وجود تصویب افزایش ۸ درصدی قیمت شکر هنوز این مصوبه ابلاغ نشده و اعتراض و نارضایتی صنایع در سال آینده قطعا یکی از عوامل کاهش تولید خواهد بود.
 • ساخت بزرگ‌ترین‌ مجتمع تولید آلکیل بنزن خطی جهان در امارات

  شرکت‌های سپسا اسپانیا و ادنوک امارات حدود ۶۰۰ میلیون دلار برای ساخت یک مجتمع تولید پارافین و آلکیل بنزن خطی در ابوظبی سرمایه‌گذاری می‌کنند.به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی‌ آی‌سی‌آی‌اس (ICIS)، خوزه مانوئل مارتینز، رئیس شاخه صنایع شیمیایی غول انرژی اسپانیا، سپسا (Cepsa)، به تازگی عنوان کرد: شرکت سپسا و ادنوک امارات در نظر دارند نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار برای ساخت یک مجتمع تولید پارافین و آلکیل بنزن خطی (LAB) در ابوظبی امارات سرمایه‌گذاری کنند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر