آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۱۹۶

 • عبور بازار آتی از رکورد رشدهای هفتگی

  محمدحسین بابالو
  رشد فراگیر قیمت‌ها در هفته گذشته بین ابتدا و انتهای هفته بیش از ۷/ ۲ درصد برای تمامی سررسیدها و رشد ۱۰۸ درصدی حجم معاملات نشان‌دهنده جذابیت بازار آتی در هفته گذشته بود که نشان می‌دهد وزن خوش‌بینی‌ها به دورنمای بازار بسیار بالاست؛ اگرچه این شرایط فراز و فرودهای مهمی را در بر داشته است. به نظر می‌رسد بازار در حال تاثیرپذیری از سیگنال‌های جدیدی است که می‌تواند چارچوب کلی در این بازار را مورد بازبینی قرار دهد آن هم در شرایطی که مدت‌هاست با رشد قیمت‌ها رو به رو هستیم.
 • تمرکز پتروشیمیایی ایران بر عمان

  عارفه مشایخی
  عمان کشوری با کمترین حاشیه سیاسی در منطقه است که روابط دیپلماتیک خوبی با اروپا و آمریکا دارد. این کشور سلطان‌نشین به دور از سیاست‌های تفرقه‌انگیز کشورهای عربی در حال جذب سرمایه‌های جدید با هدف خروج از اقتصاد تک محصولی است. احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان نیز می‌تواند بسترساز توسعه صنعت پتروشیمی و پلاستیک در این کشور شود.
 • صادرات؛ پل عبور فولاد از بحران

  دنیای اقتصاد: وضعیت بازار محصولات فولادی با دو مشخصه اصلی در سال‌های اخیر روبه‌رو‌ بوده و این دو مشخصه هنوز در این بازار مشهود است؛ نخست آنکه تقاضا در بازار محصولات فولادی هنوز به میزان استاندارد عرضه نزدیک نشده که این مساله به دلیل پایین بودن تقاضا در بخش دولتی و نبود رشد ساخت و ساز در بخش مسکن بوده و تا این دو موضوع برطرف نشود؛ جز تقاضای خرد در بازار شاهد تقاضای عمده‌ای نخواهیم بود. به عقیده فعالان بازار فولاد در سال‌های اخیر حجم بودجه‌های عمرانی یا جذب نشده یا به سمت پروژه‌هایی حرکت کرده که اصولا از پیشرفت بالاتری برخوردار بوده‌ و عملا نیازی به فولاد و مقاطع و محصولات فولادی نداشته‌اند، بنابراین عملا کمکی به بازار این محصولات نکرده‌اند.
 • سنگ‌آهن تا ۲۰۲۱ نزولی خواهد بود

  پایگاه خبری فولاد ایران: اخیرا تحلیلگران موسسه تحقیقاتی بی‌ام‌آی ریسرچ برآورد قیمت سنگ‌آهن را برای سال جاری ۷۰ دلار و سال آینده ۵۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر چین اعلام کرده‌اند. انتظار می‌رود با توجه به سیاست‌های دولت چین برای انتقال تمرکز رشد اقتصادی از صنایع سنگین به خدمات، تقاضای سنگ‌آهن در این کشور کاهش یابد. در کنار مازاد عرضه جهانی سنگ‌آهن، این مساله برای سال‌های آتی فشار زیادی بر قیمت سنگ‌آهن وارد خواهد ساخت. از این رو بی ام‌ای ریسرچ انتظار دارد قیمت سنگ‌آهن در درازمدت به روند نزولی خود حداقل تا سال ۲۰۲۱ ادامه دهد.از طرفی طبق گزارش‌ها رشد سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ثابت چین طی دوره ژانویه تا اکتبر به ۳/ ۷ درصد کاهش پیدا کرده و تقریبا به زیر سطح انتظارات بازار رسید. کارشناسان رشد کلی سرمایه‌گذاری در این بخش را ۴/ ۷ درصد پیش‌بینی کرده‌اند. سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ثابت بخش خصوصی طی ژانویه تا اکتبر ۸/ ۵ درصد رشد داشت که نسبت به ۹ ماه اول امسال پایین‌تر بود.
 • درآمد صادرات پتروشیمی ایران ۱/ ۲ میلیارد دلار افزایش یافت

  توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک بر سر تمدید توافق کاهش تولید نفت درحالی منجر به جهش قیمت نفت به بشکه‌ای بیش از ۶۰ دلار شده که درآمد و ارزش صادرات پتروشیمی ایران را هم در هفت ماه نخست امسال بیش از ۱/ ۲ میلیارد دلار افزایش داده است.به گزارش «نیپنا» همزمان با جهش قیمت نفت خام به بشکه‌ای بیش از ۶۰ دلار پس از توافق کشورهای عضو و غیر‌عضو اوپک به منظور تمدید توافق کاهش تولید نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی، قیمت اکثر محصولات پتروشیمی و پلیمری هم در بازار به تبع جهش قیمت نفت افزایش یافته است.
 • افتتاح دو واحد جدید تولید پلی اتیلن از سوی شورون فیلیپس آمریکا

  شرکت شورون فیلیپس کمیکال آمریکا به تازگی دو واحد تولید پلی اتیلن با ظرفیتی معادل ۵۰۰ هزار تن در سال را افتتاح کرد. به گزارش نیپنا به نقل از پایگاه اینترنتی آی‌سی‌آی‌اس (ICIS)، شرکت شورون فیلیپس کمیکال (CP Chem) آمریکا به تازگی دو واحد تولید پلی‌اتیلن (PE) را در تاسیسات خود واقع در اولد اوشن (Old Ocean) ایالت تگزاس افتتاح کرد.
 • آخرین وضعیت کالاها و فلزات اساسی در بازارهای جهانی

  کارشناس بازار فلزات انتظار برای رشد نرخ‌های جهانی را حتمی دانست و گفت: اغلب بودجه‌های گروه آلومینیوم با اختلاف حدود ۱۰درصدی نسبت به قیمت‌های جهانی مواجه هستند. وی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با بررسی اثر تراز تجاری منفی در چین و کاهش نرخ مالیات در آمریکا روی تقویت دلار در بازار‌های جهانی گفت: بررسی متغیرهای اثر‌گذار مختلف بر قیمت‌های جهانی نشان می‌دهد بازارهای سرب و روی به دلیل کاهش ذخایر بورس LME لندن با رشد قیمت‌های جهانی ماه‌های اخیر روبه‌رو‌ بوده است.

بیشتر

بیشتر