• چرایی استراتژیک بودن صنعت پتروشیمی

  دکتر محمد رحمانی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
  صنعت پتروشیمی یک صنعت استراتژیک در دنیای امروز است و انسان قرن بیست و یکم بیش از همیشه به محصولات این صنعت وابسته‌شده به‌گونه‌ای که بدون صنایع پتروشیمی زندگی با مشکلات غیرقابل تصوری روبه‌رو خواهد شد. زندگی بدون‌پلاستیک در دوره کرونا غیرقابل تصور بوده و البته حیات در این قرن بدون پتروشیمی نیز متصور نیست. به‌صورت دقیق‌تر امروزه محصولات بسیار متنوعی با کمک صنایع پتروشیمی تولید می‌شود. صنعت پتروشیمی به بشر کمک کرده است که با تولید کودهای شیمیایی بتواند غذای جمعیت رو به رشد کره زمین را تامین کند و با تولید الیاف مصنوعی، پوشاک مورد نیاز ساکنان کره‌خاکی را تولید کند. از مهم‌ترین محصولات این صنعت می‌توان پلاستیک‌‌ها،‌ لاستیک‌ها، مواد شوینده، رنگ‌ها‌،‌ چسب‌ها، حلال‌ها، آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها،‌ اسیدها، چوب‌های مصنوعی،‌ روغن‌های سنتزی، رزین‌ها و صدها ماده دیگر را نام برد. محصولاتی که در نبود آنها زندگی امروز بشر با مشکلات غیرقابل تصوری روبه‌رو خواهد شد.
 • بازار آزاد شمش و مقاطع فولادی مجدد از قیمت‌های پایه جا ماندند

  دنیای اقتصاد- راضیه احقاقی: قیمت‌های پایه عرضه شمش و محصولات فولادی در رینگ معاملاتی این هفته رکورد جدیدی به ثبت رساندند، به گونه‌ای که بهای پایه تعیین شده برای شمش فولاد با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد به ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسید که این نرخ از قیمت میلگرد در بازار آزاد نیز بیشتر بود. همین موضوع باعث شد تا معاملات این محصول با افت محسوسی روبه رو شود و نوردکاران حتی با هدف صادرات نیز رغبتی برای خرید شمش از رینگ معاملاتی بورس کالا نداشته باشند.
 • نرخ شمش فولاد کاهشی، مقاطع افزایشی

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه جاری، شمش فولاد از سوی برخی از ذوبی‌ها از جمله فولاد کیمیا کاهش قیمت ۱۰۰ تومانی را در هر کیلو تجربه کرد. در این روز، اما مقاطع فولاد از سوی مجتمع فولاد خراسان افزایش قیمت داشت.
 • روایتی از تولد فولاد

  مجید مرادیان روزنامه‌نگار و کارشناس روابط عمومی
  فولاد در ادوار مختلف حیات بشری به شکل‌های متنوع در زندگی انسان‌ها تاثیر شگرفی گذاشته و در حقیقت می‌توان گفت پایه‌های زندگی بشر بر صنعت آهن استوار است و اگر این فلز نبود، زندگی بشر مختل می‌شد.
 • روزنه بورسی به بازار املاک

  دنیای‌اقتصاد: دادوستد املاک و اموال غیرمنقول در بورس کالا به معنی ایجاد روزنه‌ای از امید برای حضور بازار سنتی مسکن در بازار سرمایه است که مهم‌ترین پتانسیل آن تامین مالی و سهولت سرمایه‌گذاری به کمک اوراق بهادار و نهایتا پوشش ریسک نوسان نرخ املاک، مصالح ساختمانی و حتی زمین خواهد بود. در صورت تکمیل این زنجیره شاید بتوان مسیر خانه‌دار شدن افراد را از تکانه‌های تورمی جدا کرد.
 • قیمت شمش فولاد در بلاتکلیفی

  گروه شرکت‌ها: با عرضه‌های شمش فولاد در بورس کالا با پایه قیمتی حدود ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان، خصوصی‌ها برای اعلام نرخ‌های خود در تردید بودند.در این روز به‌جز فولاد کیمیا که شمش فولاد خود را با کاهش ۵۰ تومانی در هر کیلو عرضه کرد، مابقی ذوبی‌ها نرخ‌های خود را به‌صورت توافقی اعلام کردند.
 • اولین تامین مالی تولید‌کنندگان برق دولتی از بورس انرژی

  شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی، به استناد تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ موفق به انتشار اوراق مالی اسلامی از نوع سلف موازی استاندارد برق در بورس انرژی شد.
 • شرکت ورق خودروی چهارمحال و بختیاری صادرکننده برترکشوری

  گروه شرکت‌ها: درمراسم بیست و چهارمین سال‌ روز ملی صادرات که به منظور تجلیل از صادرکنندگان برتر کشوری برگزار شد از شرکت ورق خودرو به‌عنوان یکی از واحدهای برتر حوزه صادرات محصولات فولادی تجلیل به عمل آمد.
 • اثر مسوولیت‌ اجتماعی بر رشد بنگاه‌های فلزی

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: رونق بنگاه‌های بزرگ صنعتی مخصوصا شرکت‌های معدنی در مناطق محروم به‌عنوان یکی از مسیرهای توسعه بخشی به‌شمار رفته و این رونق به مرور‌ زمان به لایه‌های مختلف جامعه تسری می‌یابد. این رویکرد خود یکی از دلایل توجه جدی به معادن در کشور بوده و هرچه می‌گذرد، تولیدکنندگان بزرگ داخلی و خارجی، توجه بیشتری به مسوولیت‌های اجتماعی نشان می‌دهند که این نکته به‌صورت رفت و برگشتی بر توسعه هر بنگاه و کاهش ریسک‌های احتمالی اثرگذار است و اثر پروانه‌ای آن مسیرتوسعه این بنگاه‌های اقتصادی در صنایع فلزی و معدنی را هموارتر می‌سازد. در سومین همایش چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران به این موارد اشاره دقیق‌تری شده که خود معیاری برای استفاده سایر شرکت‌های معظم معدنی و فلزی در کشور است.
 • قیمت فولاد در انتظار عرضه‌های بورس

  گروه شرکت‌ها: در مبادلات روز دوشنبه ۲۲ دی‌ماه جاری، شمش فولاد بدون نوسان قیمت از سوی ذوبی‌ها اعلام شد. معامله‌گران منتظر عرضه‌های سه‌شنبه شمش در بورس کالا هستند. از این رو از اعلام نرخ‌های پیشنهادی ممانعت کردند.
 • قیر در مسیر ورود به بازار مالی بورس کالا

  دنیای‌اقتصاد: قیر در چارچوب معاملات گواهی سپرده کالایی در آینده نزدیک راهی بازار مالی بورس کالا خواهد شد تا پس از این حوزه کالاهای ساختمانی نیز از مزایای ابزارهای مالی بازار سرمایه بهره‌مند شوند.
 • مدال افتخار ملی صادرات نصیب ذوب آهن اصفهان شد

  گروه شرکت‌ها: در آیین تجلیل از صادرکنندگان کشوری، ذوب آهن اصفهان به عنوان تنها مدال‌آور ملی صادرکنندگان سال ۱۳۹۹ (بالاترین نشان صادرات کشور) انتخاب و منصور یزدی‌زاده مدیرعامل این شرکت، لوح و تندیس ویژه این مراسم را از اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت ۲۲دی‌ماه در اتاق بازرگانی صنایع و معادن کشاورزی ایران دریافت کرد.
 • انعکاس قیمت در آینه بازار پتروشیمیایی‌ها

  دنیای‌اقتصاد- طیبه‌مرادی: قیمت‌های پایه برای دادوستد محصولات پتروشیمیایی در بورس‌کالا به گونه‌ای اعلام شد که این بار میانگین ماهانه بهای نیمایی دلار بدون تغییر ماند. نرخ پایه معاملات در بورس‌کالا بر مبنای فرمولی است که دو متغیر اصلی آن که قیمت‌های جهانی و میانگین ماهانه بهای نیمایی دلار است، در نظر گرفته می‌شود. با عدم تغییر قیمت مبنای دلار، متغیر دیگر یعنی بهای جهانی محصولات پتروشیمی به‌عنوان بازیگر اصلی تعیین قیمت‌های پایه معاملات هفته جاری به‌شمار می‌رود.
 • مس ۸ هزار دلاری سیگنال‌ساز بازار داخلی

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: درحالی‌که رونق در بازارهای جهانی مس همچنان ادامه دارد و بهای این محصول در بورس فلزات لندن از مرز ۸ هزار دلار به ازای هر تن عبور کرده، اما همچنان صنایع پایین‌دستی کشور استقبال چندانی از عرضه‌های این محصول در بورس‌کالای کشور ندارند.
 • بازار فولاد به اغما رفته

  گروه شرکت‌ها: در پی تنش‌های وزارت صمت با بورس‌کالا بر سر قیمت پایه محصولات فولادی، بازار فولاد به اغما رفته است و اغلب فعالان این بازار در انتظار تثبیت شرایط هستند و تولیدکنندگان نیز از اعلام نرخ خودداری می‌کنند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر