آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۱۶۲

 • ورود «زر» به تالار نقره‌ای

  بنگاه‌های اقتصادی: روز گذشته پذیره‌نویسی دومین صندوق طلا در بورس کالا آغاز شد و به این ترتیب پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌‌گذاری قابل معامله زرافشان امید ایرانیان به مدت ۵ روز کاری در بورس کالای ایران کلید خورد.
 • پیکربندی «شاخص» برای بازار فولاد

  محمدحسین بابالو
  نوسان قیمت‌ها در بازار فولاد نیاز به یک چشم‌انداز قیمتی را باز هم خاطرنشان می‌سازد، زیرا تا زمانی که بازار چشم‌انداز قیمتی مشخصی را پیش‌رو نداشته باشد نوسان احساسی قیمت‌ها باز هم تداوم یافته و عقب‌نشینی تقاضا به امید کسب قیمت‌هایی بهتر نیز همراه همیشگی بازار خواهد بود. این در حالی است که در رشد قیمت‌ها نیز همین شرایط حکمفرما بوده و جهش هیجانی نرخ باز هم بخشی از سرنوشت آینده این بازار به شمار می‌رود. در صورتی که بتوان شاخص قیمتی مشخصی را از دورنمای نرخ در بازه‌های زمانی مختلف به بازار ارائه کرد آرامش و ثبات بیشتری حاکم بوده و همچنین شرایط بهتری برای جذب حداکثری تقاضا ترسیم خواهد شد.
 • عرضه گندم در بورس کالا، بار مالی دولت را به کمتر از نصف تقلیل می‌دهد

  مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه عرضه گندم در بورس کالا بار مالی دولت را به کمتر از نصف تقلیل می‌دهد، گفت: براین اساس بخش اول پول کشاورزان و مابه‌التفاوت دولت با سرعت بیشتری به گندمکاران پرداخت می‌شود.
 • معادن خام فروش نیستند

  دنیای اقتصاد: صاحبان معادن و فعالان این حوزه به‌خصوص آنان که در معادن سنگ‌آهن فعالند، معتقدند دورخیز دولت در سال‌های اخیر برای دریافت عوارض صادراتی پاشنه‌آشیل فعالیت‌های این گروه در آینده خواهد بود چراکه با توجه به شرایط اقتصادی در داخل که با رکود قابل توجهی در سال‌های اخیر روبه‌رو‌ بوده و از طرفی با توجه به موجودی مواد معدنی در کشور الزام به صادرات یک موضوع اساسی و مهم است و دولت در صورتی که با وضع عوارض، محدودیتی برای این موضوع ایجاد کند، به تعطیلی بیشتر معادن دامن خواهد زد.
 • نوسان نسبی قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: نخستین روز معاملاتی هفته با نوسان محدود قیمت فولاد آغاز شد. در این روز برخی از تولید‌کنندگان با احتیاط بیشتری رفتار کرده و نرخ‌ها را نسبت به مبادلات قبلی تغییر ندادند و برخی دیگر نیز با نوسان قیمت اعلام کردند. دیروز مجتمع فولاد بناب نرخ میلگرد را با کاهش پیشنهاد داده و مجتمع فولاد آلیاژی کیمیا قیمت شمش را با رشد اعلام کرد.
 • جزئیات صادرات بخش پایین‌دستی پتروشیمی

  ایرنا: دبیر اتحادیه سراسری صنایع پایین‌دستی پتروشیمی با بیان اینکه ۷۰ درصد بازار پلیمر و لاستیک پاکستان در اختیار ایران است، گفت: علاوه بر کشورهای همسایه، به آلمان، فرانسه، اسپانیا، انگلیس و اروپای شرقی صادرات داریم و حتی به انگلیس، سطل زباله صادر می‌کنیم. «حسین دُر» درباره وضعیت صادرات محصولات پایین‌دستی پتروشیمی، بیان کرد: بخش پایین‌دستی صنعت پتروشیمی می‌تواند سهم بزرگی را در اقتصاد کشور داشته باشد؛ در سال ۱۳۹۴ تنها در بخش لاستیک و پلیمر حدود ۱/ ۳ میلیارد دلار صادرات انجام شد که بخش قابل توجهی از صادرات غیرنفتی کشور را تشکیل می‌داد.
 • کانادایی‌ها پشت دروازه‌های صنعت پتروشیمی ایران

  شرکت‌های کانادایی در صورت فراهم شدن شرایط آماده سرمایه‌گذاری و انتقال دانش فنی در صنعت پتروشیمی ایران هستند. واسیف خان مدیرتوسعه بازار جهانی شرکت شیمیایی مریت کانادا در گفت‌وگو با «نیپنا» اظهار کرد: نخستین گام برای سرمایه‌گذاری در ایران شناخت شرایط و امکانات موجود و اقدام اقتصادی مرتبط با شرایط است. پیش از این درکشورهای مختلف سرمایه‌گذاری‌ کرده‌ایم اما درحال حاضر اولویت ما سرمایه‌گذاری در صنعت پلیمر ایران و حضور در جامعه پلاستیک ایران است.
 • خوش‌بینی به تقویت بازارپلیمرها

  نیپنا
  کاهش حجم معاملات در کنار افت قیمت‌ها در بازارمحصولات پتروشیمی شرایط سختی را ایجاد کرده که نگرانی از ایجاد یک دوره رکود فصلی را تقویت می‌کند و به نظر می‌رسد حمایت عرضه‌کنندگان در بورس کالا بتواند بخش مهمی از این دشواری‌ها را مرتفع سازد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر