• عقب‌نشینی در بازار فولاد ادامه دارد

  دنیای‌اقتصاد-راضیه احقاقی: بلاتکلیفی بر بازار آزاد مقاطع طویل فولادی کشور سایه افکنده و به نظر می‌رسد این روند حداقل ظرف یک ماه آینده ادامه داشته باشد؛ در همین زمان رکود سنگینی بر معاملات شمش و محصولات فولادی رینگ معاملاتی بورس کالا حکمفرما است.
 • دلهره قیمتی در پیش‌نگر بورس کالا

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: پیش‌نگر انتظارات تورمی بورس کالا، همواره دورنمای کاهشی آرامی را می‌پیماید که با توجه به ارزیابی بهای گواهی سپرده سکه طلا و واحدهای صندوق‌های طلایی بورس کالا نسبت به واقعیت‌های قیمتی بازار آزاد، به متوسط حباب منفی یک درصدی قیمت‌ها طی معاملات روز گذشته اشاره دارد.
 • ادامه روند کاهشی قیمت شمش فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز چهارشنبه دوم تیرماه جاری، شمش فولاد از سوی برخی از ذوبی‌ها از جمله کیمیا با افت ۳۰تومانی قیمت در هر کیلو مواجه شد. در این روز مقاطع بدون قیمت از سوی مجتمع فولاد خراسان اعلام شد.
 • لوب‌کات در مسیر رشد قیمت

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: بررسی رینگ فرآورده‌های نفتی بورس کالای ایران از وجود رونق در بازار روانکارها حکایت دارد. در حالی که نفت کوره در بازارهای جهانی در مدار مستمر رشد قیمتی قرار گرفته، تعدیل نرخ ارز در بازار داخل ظرف هفته‌های اخیر باعث شده تا بهای پایه لوب‌کات در بورس کالای کشور با رکورد تاریخی این محصول در این بازار فاصله داشته باشد. اما استمرار روند رو به رشد قیمت جهانی و سیگنال‌های مثبت ارزی باعث شده‌اند تا قیمت پایه این محصول برای عرضه‌های هفته بعد افزایش پیدا کند.
 • کاهش اندک قیمت شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز سه‌شنبه اول تیرماه جاری، شمش فولاد از سوی برخی از ذوبی‌ها از جمله کیمیا با افت ۲۰تومانی قیمت در هر کیلو مواجه شد. سایز ذوبی‌ها شمش تولیدی خود را بدون نوسان نرخ عرضه کردند.
 • ورق در بازار جهانی فلزات برمی گردد؟

  دنیای‌اقتصاد : احتمال افت قیمت‌ فلزات در بازارهای جهانی مطرح شده و بعضا به صورت یک پیش‌بینی مورد توجه قرار می‌گیرد؛ رخدادی که می‌تواند آینده کوتاه‌مدت تا میان‌مدت این بازارها را دستخوش تغییر کند. نیمه نخست سال‌جاری میلادی، قیمت انواع فلزات اساسی در بازار جهانی افزایش یافت و این سیر صعودی تا روزهای گذشته دوام داشت، اما برگزاری جلسه فدرال رزرو آمریکا در ۱۷ ژوئن با موضوع کاهش حمایت‌ها از اقتصاد و همچنین انتشار گزارش‌هایی پیرامون فروش ذخایر فلزی استراتژیک در چین که یکی از اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین کشورهای فعال در اقتصاد دنیاست، سبب شد تا ورق رونق در بازار فلزات جهان برگردد. متال بولتن در گزارش اخیر خود یادآور شد: «ماه مه سال‌جاری میلادی، میزان فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی در دنیا کمتر از حد انتظار بود و همین واقعیت، سبب شد تا بسیاری از فعالان اقتصادی و کارشناسان بازارهای مالی، نگران وضعیت بازارهای فلزی شوند و انتظار افت ارزش کالاهای اساسی به‌خصوص فلزات صنعتی را به همراه داشته باشد.»
 • سایه ابهام ارزی بر معاملات آتی

  دنیای‌اقتصاد- طیبه مرادی: جریان معاملات در بازار آتی بورس‌کالا به دور از هرگونه نوسان جدی نرخ روز گذشته را سپری کرد. این در حالی بود که علاوه بر تغییر محدود بهای تسویه عموم قراردادهای فعال آتی، وورد و خروج قابل‌توجه نقدینگی نیز به این بازار دیده نشد. اینکه بازار آتی روزهای آرامی را پشت‌سر می‌گذارد، از پیامدهای تکانه‌های مکرر بهای ارز در بازار آزاد است که پس از انتخابات اخیر و به تعویق افتادن نتیجه مذاکرات برجام، هنوز دورنمای روشنی برای آن دیده نمی‌شود و معامله‌گران این بازار با برگزیدن استراتژی محافظه‌کارانه سعی دارند تا مخابره سیگنال‌های قطعی‌تر دادوستد خود را به آرامی در پیش بگیرند تا ریسک ناشی از مارجین‌کال شدن (نیاز به پرداخت وجه برای حفظ موقعیت تعهدی) و گرفتن موقعیت‌های تعهدی مخالف جریان بازار را کاهش دهند.
 • افزایش نرخ پایه شمش در تالار شیشه‌ای

  گروه شرکت‌ها: در پی افزایش قیمت پایه شمش فولاد در بورس کالا، خصوصی‌ها نیز نرخ شمش تولیدی خود را با رشد اعلام کردند. بر این اساس، در مبادلات روز دوشنبه ۳۱ تیرماه جاری، شمش فولاد کیمیا با افزایش قیمت ۲۰تومانی در هر کیلو عرضه شد.
 • پایان سقوط نرخ در بازار پتروشیمیایی‌ها؟

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: قیمت پایه برای عموم محصولات پلیمری و شیمیایی بورس کالا سبزپوش شد. به طوری که در اکثر گریدهای این گروه از محصولات افزایش قیمت پایه خودنمایی می‌کند. میانگین هفتگی بهای نیمایی ارز اگرچه افزایشی بود و رشد ۳۱/ ۱ درصدی خود را بر قیمت‌های پایه ۳۰ خرداد سال‌جاری منعکس کرد، اما بهای جهانی پتروشیمیایی‌ها، هنوز هم ترکیبی از افزایش و کاهش را نشان می‌دهد. به طوری که نرخ جهانی برای بخش عمده محصولات پلیمری یا ثابت بوده یا با کاهش همراه بود. در حالی که نرخ جهانی برای اکثریت محصولات شیمیایی افزایشی بود. از این رو بازیگر اصلی تعیین نرخ پایه پلیمرها را می‌توان قیمت مبنای دلار و صعودی شدن آن در نظر گرفت که با قیمت ۲۰ هزار و ۵۹۳ تومانی، عموم محصولات پلیمری بورس کالا را با رشد قیمت پایه همراه کرد. در بازار شیمیایی‌ها تغییرات قیمت پایه بیشتر از رشد ۳۱/ ۱ درصدی قیمت مبنای دلار ارزیابی می‌شود که مربوط به صعود قیمت جهانی این گروه از محصولات است.
 • کاهش ۱۰ تومانی نرخ شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: ذوبی‌ها روز گذشته شمش تولیدی خود را با کاهش اندک قیمت عرضه کردند.در این روز، فولاد کیمیا شمش تولیدی خود را با افت قیمت ۱۰تومانی به نرخ ۱۳هزار و ۱۵۰تومان و ذوب بریس نیز به قیمت هر کیلو۱۳‌هزار و ۸۰تومان پیشنهاد داد.
 • سقوط بهای مس در بازار جهانی

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: مس در بورس فلزات لندن در هفته اخیر (منتهی به ۱۸ ژوئن) بیشترین سقوط قیمتی ظرف یک هفته‌ را پس از همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ در دنیا تجربه کرد؛ به گونه‌ای که این فلز در این بازه زمانی روز جمعه ۱۱ ژوئن تا روز جمعه هفته‌گذشته۱۸ ژوئن ۹ درصد از ارزش خود را از دست داد و با قیمت ۹ هزار و ۲۰۶ دلار به ازای هر تن به فروش رفت.مس در سال جاری میلادی با رکوردشکنی‌های قیمتی متعددی روبه‌رو شد و در ماه مه نیز نرخ فروش این فلز سرخ به ۱۰ هزار و ۷۲۴ دلار به ازای هر تن رسید که این رقم رکورد تاریخی فروش آن بود. اوج‌گیری بهای مس از فاکتورهای متعددی از جمله افزایش تورم جهانی، برآورد افزایش تقاضا برای آن در میان و بلندمدت و محدودیت‌های عرضه مس معدنی از سوی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فلز سرخ سیگنال می‌گرفت. البته در این میان برخی تحلیلگران نیز اوج‌گیری مس را فراتر از پتانسیل سیگنال‌های اثرگذار ارزیابی کرده و نسبت به سقوط یکباره بهای این فلز هشدار ‌دادند. با این وجود حرکت بخش قابل‌توجهی از کشورهای دنیا به سمت گسترش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و جایگاه مس در جایگزینی این انرژی‌ها با سوخت‌های فسیلی از این رشد قیمتی حمایت ‌کرد.
 • گواهی سکه از سکه افتاد

  دنیای‌اقتصاد-راضیه‌احقاقی: بازار گواهی‌های سپرده سکه طلا هفته پر فراز و نشیبی را پشت‌سر گذاشت و البته به‌نظر می‌رسد که این روند نوسانی در هفته جاری نیز بر این بازار حاکم باشد. افت‌وخیز نرخ ارز در بازار داخل و نوسانات بهای طلا در بازارهای جهانی دو سیگنال اصلی افت‌وخیز در بازار گواهی سکه طلا بورس‌کالای ایران ظرف این مدت بود.
 • رشد اندک قیمت شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: در نخستین روز از هفته جاری، شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها شاهد افزایش اندک نرخ بود.در این روز، مقاطع بدون نوسان قیمت عرضه شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر