آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۳۹۴۷

 • ابزارهای موازنه برای تالار پتروشیمی

  عارفه مشایخی: تامین مواد اولیه از چالش‌هایی است که همواره بر سر راه تولید‌کنندگان پایین‌دست صنعت پتروشیمی قرار دارد و پس از گذشت مدت‌ها و با بهره‌گیری از اهرم‌های مختلف، هنوز هم آن‌طور که باید و شاید رفع نشده است. فعالان این بخش از صنعت در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» اظهار می‌کنند ماده اولیه‌ای که از طریق بورس کالای ایران عرضه می‌شود، نمی‌تواند نیاز بنگاه‌های آنها را برای تولید محصولات نهایی تامین کند و در طرف دیگر قیمت در بازارهای داخلی به قدری بالاست که توان خرید برای برخی از آنها وجود ندارد یا قیمت تمام شده آنها را افزایش می‌دهد.

 • دورنمای ۲۰۱۷ برای بازار سنگ‌آهن

  محمدحسین بابالو: رفت و برگشت قیمت سنگ‌آهن در هفته‌های پایانی سال ۲۰۱۶ هرچند که در نهایت در سطوحی نزدیک به ۸۰ دلار در هر تن آرام گرفت، ولی بیم و امید بسیاری از کاهش یا افزایش قیمت‌ها در سال ۲۰۱۷ متصور است. بهای سنگ‌آهن در پایان سال ۲۰۱۶ در سطوحی نزدیک به ۸۰ دلار در هر تن ثبت شد که با توجه به نوسان قیمت‌ها در سایر بازارهای کالایی همچنین موجودی بالای انبارها و نگرانی از افت قیمت‌ها، سطوح مطلوبی برای بازار این کالا به شمار می‌رود. این در حالی است که در روزهای اخیر شاهدرفت‌و برگشت قیمت‌ها در سطوحی نزدیک به ۸۰ دلار در هر تن بودیم که نگرانی از کاهش قیمت‌ها را افزایش داده بود ولی در هر حال حجم خرید واحدهای تولیدی در کنار حضور سفته بازها در این بازار و وجود سرمایه در گردش در بازار سنگ‌آهن همچنین خوش‌بینی نسبت به افزایش بهای نفت خام در نهایت توانست از این بازار مهم حمایت کند.

 • تولید ماهانه ۷۰ هزار تن فولاد در کاوه جنوب

  گروه بنگاه‌ها: بعد از گذشت دو ماه از بهره‌برداری از فاز یک ۲/ ۱ میلیون تنی کارخانه فولاد کاوه جنوب کیش، این مجموعه در ماه آذر به تولید ماهانه ۷۰ هزار تن فولاد دست یافته است. محمد سعیدی‌کیا، رئیس بنیاد مستضعفان در گفت‌وگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت: این نهاد عمومی کشور فعالیت خود را در بخش‌های صنایع معدنی کشور گسترش داده و از جمله در بندرعباس و خرمشهر نیز واحدهای ذوب ایجاد کرده است. وی افزود: در حال حاضر دو واحد آهن اسفنجی که حدود ۹۰۰ هزار تن در سال توان تولید دارد، احداث شده و ۲ بخش ذوب نیز در حال تکمیل است.

 • آغاز عملیات اجرایی ۱۰ طرح معدن و صنایع معدنی تا نیمه نخست ۹۶

  ایمیدرو عملیات اجرایی۱۰ طرح در بخش معدن و صنایع معدنی را تا پایان نیمه نخست سال آینده (۹۶) آغاز می‌کند. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، این سازمان در راستای ایجاد ارزش افزوده، اشتغال و جلوگیری از خام‌فروشی، طرح‌های توسعه‌ای جدیدی را شامل واحد تولید عناصر ‌نادر خاکی (صنعتی- موبایل)، واحد تولید اسید فسفریک (فسفات اسفوردی)، واحد تولید کنسانتره سرب و روی مهدی آباد (۸۰۰ هزار تن کنسانتره روی و ۸۰ هزار تن کنسانتره سرب - نقره)، کارخانه استحصال کلرید کلسیم و هیدروکسید منیزیم (ظرفیت تولید سالانه به ترتیب ۳۰ هزار تن و ۲۰ هزار تن) و احداث اسکله منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان تا پایان نیمه نخست سال ۹۶ کلنگ‌زنی و عملیات اجرایی آنها را آغاز می‌کند.

 • استفاده از ابزارهای بورس کالا به منظور کاهش التهابات بازار کشاورزی

  براساس تشخیص وزارت جهاد کشاورزی می‌توان با گرفتن موقعیت مناسب خرید و فروش اقلام کشاورزی در قالب قراردادهای سلف، آتی، پیمان آتی و اختیار معامله نسبت به تنظیم بازار کالاهای اساسی کشاورزی اقدام کرد که این راهکار در برنامه ششم توسعه پیشنهاد شده است.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی ابراهیمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درخصوص ماده ۴۲ لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور و راهکار مجلس برای کاهش التهابات بازار کشاورزی با استفاده از ابزارهای مالی گفت: یکی از مشکلاتی که در کنترل بازار محصولات کشاورزی وجود داشت، توان مالی دولت برای اثرگذاری در بازار و مهار التهابات بود، زیرا اگر کسی بخواهد بازار محصولی را تحت کنترل بگیرد باید توانایی سرمایه‌گذاری حداقل ۱۰ درصدی در آن را داشته باشد.

 • ابتدای هفته با ثبات قیمت شمش و میلگرد

  گروه بنگاه‌ها: مبادلات ابتدای هفته با ثبات قیمت شمش و میلگرد دنبال شد. اغلب فعالان بازار دیروز قیمت محصولات را بدون تغییر نسبت به آخرین مبادلات هفته گذشته اعلام کردند. دلیل ثبات قیمت‌ها کمبود تقاضا عنوان شده است. چندی پیش شایعه‌ای در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه در جدول این صفحه قیمت محصولات کارخانه‌ای که تعطیل شده اعلام می‌شود. این در حالی است که تمام واحدهای فولادی که قیمت آنها در این جدول اعلام می‌شود فعال بوده و محصولات آنها در بازار به فروش می‌رسد.

  .

بیشتر

بیشتر