• پایان سقوط نرخ در بازار پتروشیمیایی‌ها؟

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: قیمت پایه برای عموم محصولات پلیمری و شیمیایی بورس کالا سبزپوش شد. به طوری که در اکثر گریدهای این گروه از محصولات افزایش قیمت پایه خودنمایی می‌کند. میانگین هفتگی بهای نیمایی ارز اگرچه افزایشی بود و رشد ۳۱/ ۱ درصدی خود را بر قیمت‌های پایه ۳۰ خرداد سال‌جاری منعکس کرد، اما بهای جهانی پتروشیمیایی‌ها، هنوز هم ترکیبی از افزایش و کاهش را نشان می‌دهد. به طوری که نرخ جهانی برای بخش عمده محصولات پلیمری یا ثابت بوده یا با کاهش همراه بود. در حالی که نرخ جهانی برای اکثریت محصولات شیمیایی افزایشی بود. از این رو بازیگر اصلی تعیین نرخ پایه پلیمرها را می‌توان قیمت مبنای دلار و صعودی شدن آن در نظر گرفت که با قیمت ۲۰ هزار و ۵۹۳ تومانی، عموم محصولات پلیمری بورس کالا را با رشد قیمت پایه همراه کرد. در بازار شیمیایی‌ها تغییرات قیمت پایه بیشتر از رشد ۳۱/ ۱ درصدی قیمت مبنای دلار ارزیابی می‌شود که مربوط به صعود قیمت جهانی این گروه از محصولات است.
 • کاهش ۱۰ تومانی نرخ شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: ذوبی‌ها روز گذشته شمش تولیدی خود را با کاهش اندک قیمت عرضه کردند.در این روز، فولاد کیمیا شمش تولیدی خود را با افت قیمت ۱۰تومانی به نرخ ۱۳هزار و ۱۵۰تومان و ذوب بریس نیز به قیمت هر کیلو۱۳‌هزار و ۸۰تومان پیشنهاد داد.
 • سقوط بهای مس در بازار جهانی

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: مس در بورس فلزات لندن در هفته اخیر (منتهی به ۱۸ ژوئن) بیشترین سقوط قیمتی ظرف یک هفته‌ را پس از همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ در دنیا تجربه کرد؛ به گونه‌ای که این فلز در این بازه زمانی روز جمعه ۱۱ ژوئن تا روز جمعه هفته‌گذشته۱۸ ژوئن ۹ درصد از ارزش خود را از دست داد و با قیمت ۹ هزار و ۲۰۶ دلار به ازای هر تن به فروش رفت.مس در سال جاری میلادی با رکوردشکنی‌های قیمتی متعددی روبه‌رو شد و در ماه مه نیز نرخ فروش این فلز سرخ به ۱۰ هزار و ۷۲۴ دلار به ازای هر تن رسید که این رقم رکورد تاریخی فروش آن بود. اوج‌گیری بهای مس از فاکتورهای متعددی از جمله افزایش تورم جهانی، برآورد افزایش تقاضا برای آن در میان و بلندمدت و محدودیت‌های عرضه مس معدنی از سوی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فلز سرخ سیگنال می‌گرفت. البته در این میان برخی تحلیلگران نیز اوج‌گیری مس را فراتر از پتانسیل سیگنال‌های اثرگذار ارزیابی کرده و نسبت به سقوط یکباره بهای این فلز هشدار ‌دادند. با این وجود حرکت بخش قابل‌توجهی از کشورهای دنیا به سمت گسترش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و جایگاه مس در جایگزینی این انرژی‌ها با سوخت‌های فسیلی از این رشد قیمتی حمایت ‌کرد.
 • گواهی سکه از سکه افتاد

  دنیای‌اقتصاد-راضیه‌احقاقی: بازار گواهی‌های سپرده سکه طلا هفته پر فراز و نشیبی را پشت‌سر گذاشت و البته به‌نظر می‌رسد که این روند نوسانی در هفته جاری نیز بر این بازار حاکم باشد. افت‌وخیز نرخ ارز در بازار داخل و نوسانات بهای طلا در بازارهای جهانی دو سیگنال اصلی افت‌وخیز در بازار گواهی سکه طلا بورس‌کالای ایران ظرف این مدت بود.
 • رشد اندک قیمت شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: در نخستین روز از هفته جاری، شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها شاهد افزایش اندک نرخ بود.در این روز، مقاطع بدون نوسان قیمت عرضه شد.
 • سیمان، صدرنشین معاملات بورس کالا شد

  هفته گذشته در بورس کالای ایران رشد حجم و ارزش معاملات به ثبت رسید. در هفته منتهی به ۲۸خرداد ۸۲۴هزار و ۲۸۸تن انواع کالا به ارزش بیش از ۹۲هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران دادوستد شد که نسبت به هفته ماقبل به ترتیب رشد ۳۱درصدی حجم و ۱۸درصدی ارزش معاملات را تجربه کرد.
 • رهگیری انتظارات در تقاضای فصلی فولاد

  دنیای‌اقتصاد: پیچیدگی‌های بازار فولاد افزایش یافته و می‌توان رکود را به وضوح در بازار مشاهده کرد اگرچه این رفتار در اوج قیمت‌های تاریخی این بازار منطقی به نظر می‌رسد. از سوی دیگر تعیین رئیس‌جمهور جدید و انتظار برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وین و سیگنال‌های پیچیده موجود در بازار ارز همگی به معنی آن است که در آینده احتمال رشد قیمت‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد.
 • تعمیق رکود بازار فولاد در انتظار تعدیل قیمت

  دنیای‌اقتصاد-راضیه احقاقی: بازار مقاطع طویل فولادی کشور ظرف هفته‌های اخیر با رکود سنگینی روبه‌رو شده است. البته فرورفتن معاملات مقاطع طویل فولادی در رکود از ماه‌های پایانی سال گذشته آغاز شد و تا به امروز نیز ادامه یافت. با این وجود تعمیق رکود در دادوستدهای این بخش ظرف هفته‌های اخیر با امید کاهش قیمت‌ها پس از مشخص‌شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری شدت گرفته است.
 • عقب‌نشینی فولاد در انتظار ۲ نتیجه

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: بازار فولاد کشور در انتظار مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و مذاکرات وین بی‌توجه به سیگنال‌های مثبت ارزی و افزایشی شدن قیمت‌های صادراتی شمش و محصولات فولادی داخلی در رکود سنگینی فرو رفته است. فعالان این بخش که در گذشته بارها تاثیر قیمت‌گذاری دستوری را در نرخ‌گذاری محصولات خود تجربه کرده‌اند، در انتظار مشخص شدن نتایج انتخاب هستند؛ چرا که بر این باورند که سیاست اقتصادی رئیس‌جمهور بعدی می‌تواند روند نوسان قیمتی در این بازار را برای میان‌مدت کنترل کرده و از وضعیت طبیعی خود که براساس قیمت‌های جهانی نوسان داشت دور کند. همچنین اثر مذاکرات وین بر بهای ارز هم با بی‌توجهی روبه‌رو شده است.
 • هفته‌ای برای عقبگرد تقاضای پلیمرها

  دنیای‌اقتصاد- طیبه مرادی: معاملات پلیمرهای بورس‌کالا در هفته جاری با سکانداری قیمت‌های جهانی انجام گرفت. اینکه جریان غالب قیمت‌های جهانی به‌عنوان یکی از متغیرهای اصلی تعیین نرخ پایه مواد اولیه پلیمری کاهشی بود، سبب افت محسوس بهای پایه این گروه از محصولات در عرضه هفته جاری شده که در غیاب تغییر جدی قیمت مبنای دلار در نرخ پایه‌ای که روز یکشنبه هفته‌جاری اعلام شد، توانست به عنوان لیدر رسمی معاملات محصولات پتروشیمیایی بورس‌کالا، ایفای‌نقش کند. اینکه در معاملات هفته قبل اهالی بازار این روند کاهشی قیمت‌های جهانی را ارزیابی کرده و به انتظار تاثیر آن بر نرخ پایه پلیمرها، تقاضای خود را به‌تعویق انداختند، حکایت از محقق‌شدن انتظارات آنها داشته که با رصد دقیق سیگنال‌های رسمی مخابره‌شده به این بازار به آن دست یافتند.
 • رشد نرخ شمش و مقاطع فولادی

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز چهارشنبه ۲۶ خرداد ماه جاری، شمش و مقاطع فولادی از سوی تولیدکنندگان با افزایش قیمت روبه رو شد. در این روز، شمش فولاد کیمیا و مقاطع فولاد خراسان به ترتیب با رشد نرخ ۰۷/ ۰ و ۷/ ۱ درصدی عرضه شد.
 • گذار کالایی‌ها از ابهامات معاملاتی هفته‌های اخیر

  دنیای‌اقتصاد: احتمال آغاز یک روند صعودی جدید در بازارهای جهانی با محوریت رشد بهای نفت خام در کنار عدم‌افت بهای نیمایی ارز، دو سیگنال مهم برای دورنمای بازارها در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت است که هم‌زمانی با انتخابات ریاست‌جمهوری و مراحل پایانی مذاکرات وین، سیگنال‌های اثرگذار پیش‌روی بازارهای کالایی خواهد بود که به احتمال قوی رشد تقاضا را به همراه خواهد داشت.
 • بازگشت سنگ‌‌آهن به رالی صعود

  دنیای‌اقتصاد-راضیه احقاقی: سنگ‌‌آهن در بازارهای جهانی همچنان در مدار افزایش قیمت نوسان می‌کند، در این زمان قراضه فولادی نیز در مسیر رشد قیمتی قرار گرفته است. مجموع این عوامل سیگنالی مثبت برای رشد بهای شمش و محصولات فولادی در دنیا به شمار می‌روند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر