شماره روزنامه ۴۵۵۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۵۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۳۵۰۳

 • افت چشم‌گیر مبادله فولاد در بورس کالا

  حدیث موسوی: بازار فولاد مدت‌هاست حال و روز خوبی ندارد. در بازار آزاد خریداران تنها به مقدار نیاز خرید می‌کنند و در بورس کالا مدت‌هاست معامله پررونقی روی محصولات فولادی در تالار صنعتی صورت نگرفته است. این شرایط البته با نزدیک‌تر شدن به ماه رمضان؛ زمانی که تقاضای آهن‌آلات به خصوص در روزهای گرم سال با افت مواجه می‌شود، شدت بیشتری به خود خواهد گرفت که نشانه‌های آن از هم اکنون در بورس و بازار به خوبی قابل مشاهده است.

  در حال حاضر اغلب خریداران فولاد اعم از تجار و آهن فروشان و بعضا متقاضیانی که به منظور فعالیت‌های صنعتی و ساختمانی در بازار به داد ستد مشغولند، تنها نیازهای مصرفی خود را برآورده می‌کنند و انگیزه‌ای برای دپوی محصولات فولادی در انبارها و معامله تناژ سنگین فولاد از سوی آنها وجود ندارد.

 • هفته جاری با ثبات قیمت فولاد به پایان رسید

  گروه بنگاه‌ها: از ابتدای هفته جاری، نرخ فولاد روی ریل باثبات بود و این شرایط حتی به پایان هفته نیز کشیده شد؛ به‌گونه‌ای‌که در معاملات روز چهارشنبه ۲۰ خرداد جاری اغلب خصوصی‌ها تولیدات خود را بدون نوسان نرخ به بازار غیر‌رسمی عرضه کردند.

  .
 • چرا عطش خرید وکیوم باتوم بالاست؟

  این روزها با وجود معامله عمده محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی در قیمت پایه، اما همچنان برای خرید وکیوم باتوم در تالار رقابت می‌شود.

  فرزین اعلایی مدیر کالایی کارگزاری باهنر با بیان این مطلب به «پایگاه خبری بورس کالای ایران» گفت: به نظر می‌رسد افزایش عرضه وکیوم باتوم از سوی پالایشگاه‌ها در بورس کالای ایران بتواند بازار این کالا را با تقاضای متعادلی روبه رو کند.

  وی در ادامه با اشاره به رقابت ۸ تا ۹ درصدی معامله‌گران برای خرید وکیوم باتوم در روزهای اخیر خاطر نشان می‌کند: عطش معامله‌گران و عرضه‌های اندک سبب شده تا رقابت برای این کالا در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی افزایش یابد.

 • روی زرد فلز سرخ در بازار آزاد

  در حالی که حجم معاملات انواع مس در بورس کالای ایران به دلیل رکود اقتصادی و کاهش مصرف این محصول، کاهش یافته است، بررسی‌ها نشان می‌دهد دادوستد این فلز سرخ در بازار آزاد هم چنگی به دل نمی‌زند.

  یکی از تاجران بازار مس در این رابطه به «پایگاه خبری بورس کالای ایران» گفت: کاهش تقاضای مس در بورس کالای ایران طی هفته‌های اخیر در حالی است که تقریبا خرید و فروشی در بازار آزاد این محصولات انجام نمی‌شود.

  محمد مهدی زاده عامل اصلی این بی‌رونقی را پایین بودن نقدینگی در بازار دانست و افزود: رکود اقتصادی و به دنبال آن کاهش تولیدات و مصرف، موجب بی‌رونقی بازار فلزات پایه داخلی به ویژه مس شده است، به‌طوری که با اطمینان می‌توان گفت امروز تقاضای قابل توجهی در بازار این محصول وجود ندارد؛ اگر هم مشتری در بازار باشد، معامله‌گران به‌صورت چکی خریدهای خود را انجام می‌دهند.

 • همگرایی قیمت فلزات اساسی

  سحر نمایشی: هم‌سویی مثبت فلزات پایه در بازارهای جهانی نشان می‌دهد که علاوه بر پارامترهایی همچون ارزش دلار و بهای نفت، عوامل تاثیر‌گذار دیگری بر روند قیمت‌ها موثر بوده‌اند. افزایش تقاضای معامله‌گران برای فلزات رنگی در بازارهای جهانی طی روز گذشته موجب تغییر مسیر کلی قیمت این محصولات شده است، به‌طوری که عواملی همچون حذف بخش بزرگی از تولیدکنندگان کوچک‌تر با هزینه بالا و کیفیت پایین، بازگشت تقاضا به تبعیت از رشد اقتصاد جهانی و بهبود ساز‌و‌کارهای تولید و تقاضای فیزیکی موثر، کاهش نسبی موجودی انبارها که نشان‌دهنده برتری تقاضا نسبت به عرضه است، نزدیکی به روزهای گرم سال که تقاضا برای خودرو و مصالح ساختمانی و مصنوعات مشابه را افزایش می‌دهد، افزایش تقاضا برای کابل مسی و قوطی‌های آلومینیومی، افزایش تقاضا برای قلع به منظور استفاده در ورق‌های قلع‌اندود، رشد تقاضا برای آلومینیوم در جهت استفاده از آن در ساخت مسکن و خودرو، انتظار برای رشد تقاضای کالاهای لوکس یا با دوام و بهبود تقاضای نیکل، نزدیکی به زمان اوج تقاضای فصلی ورق‌های گالوانیزه و بهبود تقاضای روی و کاهش تولید سرب به دلیل مسائل زیست‌محیطی موجب تغییر مثبت بازار این محصولات شده است.
 • ۱۰ اشتباه معدنکاری و چالش‌های پیش روی معادن سنگ‌آهن در ایران

  دکتر مرتضی اصانلو
  استاد دانشکده معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

  انسان برای شکست برنامه‌ریزی نمی‌کند، اما به اندازه کافی در برنامه‌هایش شکست می‌خورد. در معدنکاری نیز شرایط مشابهی حکمفرما است. معدنکاری سنگ‌آهن ایران به دلیل عدم مطالعه و نداشتن برنامه مدون استخراج و رعایت نکردن اصول مهندسی معدن و نیز عدم توجه به شاخص‌های توسعه پایدار، در شرایط رکود بازار و کاهش قیمت به مشکلاتی دچار شده ‌است که در ادامه به بخش‌هایی از آن می‌پردازیم.


  اشتباه اول: نداشتن استراتژی مناسب که عدم تخمین شرایط بازار، برآورد حداکثر پتانسیل بازار برای دریافت سنگ‌آهن، تولید‌کننده و مصرف‌کننده‌های عمده، منبع، ذخیره و نرخ تبدیل منبع به ذخیره را در بر می‌گیرد.

 • مغولستان ابرقدرت مس می‌شود

  مغولستان یک ناحیه بسته و دارای طبیعت وحشی است و از زمان حکمرانی چنگیز خان مغول در قرن سیزدهم میلادی تغییر چندانی نداشته است. بخش مهمی از جمعیت ۸/ ۲ میلیون نفری مغولستان را بادیه‌نشینان تشکیل می‌دهند که هنوز در چادر و خیمه‌های مغولی زندگی می‌کنند.

  به گزارش« تلگراف» به ظاهر همه چیز در حال تغییر است، به‌ویژه بعد از توافقی که هفته گذشته بین دولت مغولستان و شرکت معدنی «ریوتینتو» با هدف توسعه معدن «ایوتولغوی» -یکی از بزرگ‌ترین معادن مس و طلای جهان- حاصل شد. این معدن در صحرای «گوبی» واقع شده است و انتظار می‌رود با بهره‌برداری از منابع این معدن که ارزش آن یک هزار میلیارد دلار برآورد می‌شود، مغولستان از یک جامعه کشاورزی و عشایری به سمت جامعه مدرن شهری نقل مکان کند.

بیشتر

بیشتر