شماره روزنامه ۴۵۵۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۴۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۳۴۸۲

 • فعال شدن تمام پروژه‌های معدنی

  روز گذشته نشست خبری دکتر مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ( ایمیدرو ) در حالی برگزار شد که بررسی اقدامات انجام شده در سال ۹۳ از جمله ۱۰ پروژه آماده بهره‌برداری در سال جاری و شرایط خاص سرمایه‌گذاری بر معادن و صنایع معدنی مخصوصا ۷ طرح فولادی، وضعیت اکتشاف و همچنین جذابیت‌های سرمایه‌گذاری‌ها را می‌توان مهم‌ترین بخش‌ها در صحبت‌های این مدیر صنعتی برشمرد. به نظر می‌رسد در این دوره باید شاهد رخدادهای مهمی در بخش معادن باشیم زیرا فعالیت‌های این سازمان در دوره جدید توانسته پروژه‌های متوقف شده بسیاری را به حرکت درآورد؛ همان گونه که کرباسیان اشاره دارد: هیچ پروژه‌ای از ایمیدرو متوقف نیست؛ یا فعال شده یا به بهره‌برداری رسیده است.

 • راهکارهای لازم برای برون رفت از چالش بازار سنگ‌آهن

  گروه بنگاه‌ها- زهرا مسافر: در جلسه مشترک ‌هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن، مدیران شرکت‌های چادرملو، سنگ‌آهن مرکزی و سنگان و نیز رئیس هیات عامل ایمیدرو و جمعی از مدیران سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، اعضا به توافق رسیدند تا موضوعاتی همچون حذف یا کاهش حقوق دولتی معادن، استمهال مناسب حقوق دولتی برای سال ۹۳ و سال‌های قبل، جرایم اضافه برداشت‌ها و حذف عوارض صادرات سنگ‌آهن با جدیت هرچه تمام‌تر پیگیری شود. اعضای هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن در این نشست که در چارچوب دیدارهای ادواری رئیس هیات عامل ایمیدرو با ذی‌نفعان بخش معادن انجام شد ابتدا با برشمردن شرایط افت تقاضا و کاهش قیمت‌های جهانی در بازار سنگ‌آهن و همچنین نبود چشم‌اندازی روشن برای افزایش قابل توجه نرخ تولیدات معدنی،‌ خواستار توجه وزارت صنعت، معدن و تجارت به پیشنهادهای خود شدند.

 • قوانین تغییر یابد، بازار رونق می‌گیرد

  سحر نمایشی: حدود دو هفته است که عرضه‌های محصولات کشاورزی با حجم بالا روی تابلوی معاملاتی ظاهر می‌شود، اما همانند ابتدای سال جاری این معاملات با رونق صورت نمی‌گیرد، برخی از کارشناسان معتقدند پایین آمدن میزان حجم تقاضا علاوه بر افزایش اندک قیمت ها، نتیجه قوانینی است که سازمان تعاون روستایی برای اتحادیه‌های زیر مجموعه خود در نظر گرفته است. مدیر عامل کارگزاری اقتصاد بیدار در این رابطه به خبرنگار «دنیای اقتصاد» گفت: از آنجا که شرط عرضه کردن از سوی اتحادیه‌های زیر‌مجموعه سازمان تعاون روستایی سپردن ضمانت نامه به‌صورت اعتباری است، بر همین اساس به دلیل کمبود نقدینگی اتحادیه‌های زیر مجموعه این سازمان که خریداران اختصاصی عرضه‌های تضمینی محسوب می‌شوند با کاهش تقاضا در تالار محصولات کشاورزی به ویژه محصول ذرت روبه‌رو شده‌ایم.

 • بررسی «اختیار معامله سبد سهام» در جلسه کمیته فقهی

  جلسه کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با موضوع بررسی قرارداد اختیار معامله سبد سهام دیروز در محل سازمان بورس برگزار شد. به گزارش «سنا»، مجید پیره، کارشناس مالی اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، به تشریح جزئیات جلسه کمیته فقهی این سازمان پرداخت و اظهار کرد: در جلسه قبلی کمیته فقهی راجع به ساختار قرارداد آتی سبد سهام و در این جلسه در مورد قرارداد اختیار معامله سبد سهام بحث شد. پیره به بیان کاربردهای قرارداد اختیار معامله سبد سهام پرداخت و اظهار کرد: کاربرد این ابزار مالی در بحث‌های مربوط به پوشش ریسک است؛ یعنی سرمایه‌گذارانی که از محل قراردادهای اختیار معامله یا قرارداهای آتی به انجام معامله‌ای در آینده تعهد می‌دهند یا اختیار انجام معامله در آینده را دریافت می‌کنند، خودشان را در برابر برخی از ریسک‌های نوسان قیمت‌های سهام و برخی از ریسک‌های بازار سهام مصون می‌کنند.

 • کمک بورس کالا به صادرات و رشد رقابت در بازار سنگ‌آهن

  توسعه ابزارهای نوین مالی در بورس کالا علاوه بر اینکه موجب جذب مشتری می‌شود، شفاف‌سازی قیمت‌ها و توسعه فضای رقابتی در بازار سنگ‌آهن را به دنبال دارد. عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن به «پایگاه خبری بورس کالای ایران» گفت: بورس کالا تاکنون در صادرات سنگ‌آهن موفق عمل کرده است، همچنین این بورس می‌تواند برای ارتقای سطح کمی و کیفی بازار سنگ‌آهن، ابزارهایی را همچون اوراق سلف موازی در نظر بگیرد تا در توسعه این بازار نیز نقش مهمی ایفا کند. مهرداد اکبریان تصریح کرد: اگر بورس کالای ایران شرایطی را فراهم کند تا خریداران با حجم‌های کوچکتر نیز توان شرکت در این بازار رقابتی را داشته باشند یا از ابزارها و مکانیزم‌های مالی دیگری نیز به جز پرداخت نقدی استفاده کنند، در این صورت تعداد خریداران نیز افزایش خواهد یافت.

 • بورس کالا معیاری برای تعیین قیمت و کیفیت زعفران

  عطیه کاشفی کارشناس بازرگانی و فروش شرکت جهان تجارت بیتا می‌توان با فرهنگ‌سازی، زمینه آشنایی فعالان بازار زعفران با بورس کالای ایران را فراهم کرد تا علاوه بر وجود مرجعی قوی برای قیمت و کیفیت زعفران، شاهد حذف واسطه‌ها از این بازار باشیم. با آغاز سال ۹۴، زعفران دوباره افزایش قیمت را تجربه کرد. روند صعودی قیمت زعفران در هفته‌های ابتدایی سال موجب کاهش تقاضا برای این محصول شد، به‌طوری‌که حجم مبادلات با سایر کشورها و صادرات با روندی نزولی مواجه شد. اما پس از چند هفته، صادرات این کالای ارزشمند ایرانی جانی دوباره گرفت، اما همچنان به نظر می‌رسد برای پیگیری روند صعودی و نزولی قیمت این کالای کشاورزی مرجعی وجود ندارد.

 • بازار فولاد همچنان بدون تغییر - ۲۴ اردیبهشت ۹۴

  گروه بنگاه‌های اقتصادی: مبادلات دیروز بازار آهن نیز مانند روز‌های قبل با رکود دنبال شد. در این روز اغلب تولید‌کنندگان نرخ محصولات را نیز بدون تغییر نسبت به روز قبل اعلام کردند.

  .
 • سقوط قیمت برخی پلیمرها در هفته چهارم اردیبهشت

  همان‌طور که در آمارها دیده می‌شود در هفته گذشته در بورس کالای ایران تقاضا و حجم معاملات کاهش داشته که بیشتر به دلیل افزایش قیمت‌ها است ولی به نسبت با میزان افزایش نرخ حجم خوبی است. به گزارش روابط عمومی انجمن ملی پلاستیک ایران شرایط بازار به گونه‌ای بود که انتظار می‌رفت کاهش حجم بسیار بیشتر از اینها باشد. ولی در این هفته اکثریت گرید‌های سبک فیلم وارد معاملات مچینگ شدند و تنها ۰۲۰۰ بندر امام با رقابت قیمتی معامله شد، همین امر باعث شد قیمت‌ها در بازار آزاد به سرعت سیر نزولی پیدا کند.

  در هفته گذشته جذاب‌ترین گروه بازار پلی‌اتیلن سنگین اکستروژن(EX۳) و پلی‌پروپیلن نساجی بود که کل حجم عرضه شده و با رقابت قیمتی به فروش رسید.

بیشتر

بیشتر