رونق رینگ فولاد در آستانه تعیین رئیس

 بخــــش فولاد در شـــرایطی به سر می‌‌‌برد که با توجه به چالش‌‌‌های موجود در این صنعت، رکود بر معاملات حاکم است و از طرفی قیمت محصولات فولادی در حال افزایش است. کمبود نقدینگی، تشدید خاموشی‌‌‌ها و سهمیه‌‌‌بندی برق در واحدهای تولیدی و کمبود تقاضا در بازار داخل و قوانین سختگیرانه صادرات و بی‌‌‌انگیزه شدن تجار موجب شده است تا شرایط تولید برای فعالان این حوزه به‌سختی پیش برود. در شرایطی که تقاضا برای محصولات پایانی زنجیره فولاد با محدودیت مواجه است، قیمت انواع محصولات فولادی، از حلقه ابتدایی گرفته تا زنجیره نهایی، با رشد مواجه است. با توجه به شرایط سیاسی کشور و در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری، نرخ ارز از ابتدای هفته گذشته به یک‌باره با افزایش ۲‌هزار تومانی از کانال ۵۹‌هزار تومان وارد کانال جدید ۶۱‌هزار تومان شد و از این‌رو قیمت پایه محصولات زنجیره فولاد نیز تحت‌تاثیر این موضوع رشد را تجربه کرد، این در حالی است که رکود در معاملات موج می‌‌‌زند.

طبق روال سال‌های گذشته، قطعی برق که بیشتر در واحدهای احیای مستقیم اتفاق می‌‌‌افتد، به طور طبیعی موجب کاهش تولید آهن اسفنجی می‌شود و ادامه این مسیر کاهش مواد اولیه برای صنایع پایین‌دستی را در پی خواهد داشت و با توجه به این موضوع و برای جلوگیری از ضررهای احتمالی در دوماه ابتدایی تابستان، باید میزان تقاضا برای آهن اسفنجی طی هفته گذشته افزایشی می‌‌‌شد و رشد قیمت رقابتی به ثبت می‌‌‌رسید، اما میزان تقاضا از ابتدای اردیبهشت‌ماه برای محصول نخست زنجیره فولاد با افت تدریجی همراه شد، به طوری کمترین معاملات در سال‌جاری رقم خورد. شرایط در رینگ فیزیکی شمش به گونه‌‌‌ای دیگر است، به طوری که این محصول میانی نیز تحت‌تاثیر افزایش انتظارات تورمی با رشد قیمت همراه شده؛ اما همچنان تقاضاهای بالای ۸۰‌درصد در تالار صنعتی و معدنی بورس‌کالای ایران طی هفته‌‌‌های گذشته به ثبت رسیده است و از آنجا قیمت تمام‌شده شمش در کارخانه و با احتساب ارکان بورس و هزینه حمل و تولید به ۲۶‌هزار تومان به ازای هر کیلوگرم می‌رسد و با این نرخ شمش حداقل قیمت میلگرد به ۲۸‌هزار تومان به ازای هر کیلوگرم خواهد رسید که در شرایط فعلی تولید و با وجود چالش‌‌‌های متعدد، عملا خرید شمش برای واحدهای نورد صرفه اقتصادی ندارد. بنابراین می‌‌‌توان گفت بخش اعظم مشتریان شمش در رینگ فیزیکی حقیقی نیستند. از طرفی با وجود قطعی برق در واحدهای فولادی برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌‌‌ها میزان تقاضا برای شمش افزایش یافته است تا چرخ تولید تا پایان فصل تابستان همچون گذشته اما با سرعت کمتری در حرکت باشد.

7 copy

روز گذشته حدود 130‌هزار تن شمش فولاد با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه 21‌هزار و 500تومان تا 22‌هزار و 389تومان به ازای هر کیلوگرم در رینگ صنعتی بورس‌کالا عرضه شد که برای این محصول تقاضایی بالغ بر 258‌هزار تن به ثبت رسید و در نهایت به فروش 116‌هزار تن شمش فولاد با میانگین قیمت 22‌هزار و 666تومان از این بازار انجامید. به نظر می‌رسد واهمه از قطعی گاز و کاهش تولید باعث شده است تا به‌رغم رشد قیمت‌های پایه بر حجم فروش شمس فولاد از رینگ فیزیکی افزوده شود. این در حالی است که افزایش مجدد نرخ ارز در بازار آزاد نیز از رشد حجم معاملات حمایت کرده است.

با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، قیمت تمام‌شده شمش فولاد به 24‌هزار و 850تومان می‌‌‌رسد. با در نظر گرفتن هزینه تبدیل و حمل نرخ تمام‌شده، میلگرد تولیدی با این شمش در کف کانال قیمتی 27‌هزار تومان جا خوش خواهد کرد که البته در شرایط کنونی خبری از تقاضا برای این شمش در بازار آزاد داخلی نیست.  با توجه به تصمیم وزارت صمت مبنی بر اینکه کل ارز صادرات باید با نرخ ارز نیمایی انجام شود، انگیزه‌‌‌ای برای صادرات وجود ندارد و همه محصولات مجددا به بازار داخلی بازمی‌گردند و از این‌رو با بازار منفی روبه‌‌‌رو هستیم.

سایه رکود بر معاملات آهن اسفنجی

تالار صنعتی و معدنی بورس‌کالای ایران روز شنبه 9تیر میزبان عرضه 245‌هزار تن آهن اسفنجی بود که با توجه به ثبت تقاضای 0.4برابری نسبت به عرضه، 39‌درصد عرضه‌‌‌ها مورد معامله قرار گرفت. قیمت پایه هر کیلوگرم آهن اسفنجی در معاملات اخیر نسبت به هفته گذشته 0.1‌درصد رشد داشت و به 12‌هزار و 117تومان رسید. به عبارت بهتر در معاملات روز شنبه 96‌هزار و 50تن آهن اسفنجی معادل 39‌درصد به فروش رسید که با توجه به تشدید خاموشی‌‌‌ها در واحدهای احیای مستقیم این میزان معامله منطقی به نظر می‌رسد؛ هرچند طی هفته‌‌‌های گذشته میزان تقاضا برای آهن اسفنجی کمتر بود. پیش‌بینی می‌شود با توجه به شرایط تولید و قطعی برق، میزان تولید و تقاضا تا پایان مردادماه سال‌جاری با روند تدریجی کاهشی همراه باشد و قیمت این محصول ابتدایی زنجیره نیز در کانال نزولی قرار بگیرد.