تغییر انتظارها در بازار سنگ‌آهن

 همچنین سرمایه‌گذاران منتظر ارقام PMI تولیدی چین هستند. در همین حال، پکن به‌تازگی اقدام به کاهش محدودیت‌های خرید مسکن کرده است که می‌‌‌تواند به حمایت از بازار املاک و افزایش تقاضای فولاد برای ساخت‌وساز مسکن کمک کند.

پیش‌بینی جدید از بهای سنگ‌‌‌آهن

تیم استراتژی اقتصاد و کالاهایMacquarie پیش‌بینی قیمت سنگ‌آهن در سه‌سال پیش‌‌‌رو را تغییر داد. براساس تازه‌‌‌ترین برآوردهای انجام‌شده از سوی این تیم، با نگاه به پیش‌بینی‌‌‌های مربوط به تخمین حجم عرضه و میزان تقاضای سنگ‌‌‌آهن تا سال ۲۰۲۶، بهای قبلی برآوردشده در سال‌های ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶، بین یک تا ۱۱‌درصد کاهش یافته است. در پیش‌بینی جدید تیم استراتژی اقتصاد و کالاهای Macquarie، ارزش سنگ‌‌‌آهن در سال ۲۰۲۴ معادل یک‌درصد، در ۲۰۲۵ برابر با ۱۰‌درصد و در ۲۰۲۶ حدود ۱۱‌درصد کاهش یافته است. افزایش عرضه سنگ‌آهن و رشد محدود در بخش تقاضا، به تغییر و کاهش ارقام پیش‌بینی‌شده قبلی در ارتباط با بهای سنگ‌‌‌آهن منجر شده است. مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد، در سمت عرضه نیز در این باره زمانی -۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶- عوامل کوتاه‌مدت و بلندمدت متناقضی می‌‌‌تواند دخالت داشته باشد که هرکدام از آنها می‌‌‌تواند وضعیت عرضه در این بخش را تحت‌تاثیر قرار دهد. بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد، در کوتاه‌‌‌مدت، قیمت‌های فعلی احتمالا منعکس‌‌‌کننده میزان مازاد عرضه در سال ۲۰۲۴ است.

مک‌‌‌کواری می‌‌‌گوید که در نتیجه این پیش‌بینی‌‌‌ها و برآوردهای موجود از عوامل احتمالی مداخله‌‌‌گر، تیم استراتژی کالای آنها به‌تازگی به سمت صعود تاکتیکی سنگ‌آهن در کوتاه‌‌‌مدت حرکت کرده است. Macquarie پیشنهاد می‌کند، در بلندمدت با اجرای پروژه‌‌‌های جدید، ظرفیت تولید سنگ‌آهن افزایش یافته و بازار به سمت مازاد عرضه سوق داده شود. پیش‌بینی می‌شود اجرای دو پروژه اصلی در این زمینه بیشترین تاثیر را داشته باشد که یکی از آنها پروژه سیماندو ریوتینتو و دیگری پروژه Onslow Mineral Resources در غرب آفریقاست.

این در حالی است که برخی تحلیلگران از جمله مورگان‌استنلی، پتانسیل بازگشت کوتاه‌مدت قیمت سنگ‌آهن را مطرح می‌کنند. براساس این دیدگاه، سنگ‌آهن به‌زودی از اوج رشد عرضه عبور می‌کند و چرخه فولاد معمولا پس از تابستان تغییر می‌کند، در حالی که چین به افزایش حمایت از تولید و دارایی ادامه می‌دهد. همه اینها می‌‌‌تواند موجب شود که بازار سنگ‌آهن، شاهد بازگشت قیمت‌ها به سطح سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۳ باشد. از نظر قیمتی نیز عقب‌نشینی اخیر، قیمت لحظه‌ای را «نزدیک به حمایت هزینه» قرار می‌دهد. مورگان استنلی معتقد است که این امر به حفظ قیمت‌ها در حالت «حمایت‌‌‌شده» کمک می‌کند و «محدوده افزایش» را به هدف پایان سال ۱۲۵دلار آمریکا در هر تن فراهم می‌کند. مورگان استنلی پیش‌بینی خود در خصوص ارزش سنگ‌آهن در سال مالی ۲۰۲۵ را با یک‌درصد کاهش به ۱۱۴دلار در هر تن رسانده و هدف سال مالی ۲۰۲۶ خود را بدون تغییر در ۱۰۳دلار در هر تن باقی گذاشته است.