وعده عدم‌قطع برق در رونق بازار موثر بود

در حالی که از خردادماه سال گذشته، امکان عرضه برق تجدیدپذیر در تابلوی برق سبز بورس انرژی فراهم شد، وزارت نیرو برای ترغیب مصرف‌کنندگان به خرید برق از این بازار شفاف و رقابتی، مشوق‌‌‌هایی را برای خریداران وضع کرد. ازجمله این مشوق‌‌‌ها، عدم‌قطع برق صنایع خریدار برق از تابلوی برق سبز بورس انرژی در میانه رشد مصرف در فصل گرم سال بود. مطابق ابلاغ وزیر نیرو در سال گذشته، صنایعی که برق تجدیدپذیر را خریداری می‌‌‌کردند، به میزان خرید برق از این بازار در تابستان مشمول برنامه مدیریت مصرف نبودند. این ابلاغیه سازوکار تشویقی مناسبی برای خرید برق سبز فراهم کرد.

وضع این مشوق از سوی وزارت نیرو باعث شد تا بسیاری از صنایع، به‌خصوص صنایع بزرگ کشور، استقبال خوبی از عرضه برق سبز داشته باشند. خوشبختانه وزارت نیرو در میانه روزهای گرم تابستان نیز بر سر وعده قطع برق صنایع خریدار برق از تابلوی برق سبز باقی ماند. این رویه و خوش‌‌‌عهدی وزارت نیرو بر تمایل صنایع برای خرید برق از این بازار افزود.

جذب سرمایه‌‌‌های جدید با کشف نرخ واقعی

راه‌‌‌اندازی تابلوی برق سبز بورس انرژی در وهله ابتدایی فرصت فروش شفاف و رقابتی برق نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر را فراهم کرد. در ادامه رونق این معاملات و کشف نرخ در بازاری شفاف باعث شد تا تمایل برای حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در صنعت نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر در کشور افزایش یابد.

درواقع عرضه برق سبز نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر در بورس انرژی با سودآورد کردن تولید برق در این حوزه، زمینه‌‌‌ساز توسعه این صنعت می‌شود. این در حالی است که در احکام بالادستی توسعه‌‌‌ای کشور نیز بر توسعه جایگاه انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر در تامین انرژی تاکید شده است. ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش‌‌‌بنیان، صنایع را مکلف کرده است تا یک‌درصد از برق موردنیاز خود را از طریق نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر تامین کنند. این سهمیه سالانه یک‌درصد تا سقف ۵‌درصد اضافه می‌شود. این قانون از موثرترین سازوکارهای حمایتی سیاستگذار در جهت رونق خرید برق از نیروگاه‌‌‌های تجدید‌پذیر است.

ورودی نقدینگی به تجدیدپذیرها نظام‌مند شد

پیش از آغاز به کار تابلوی برق سبز بورس انرژی، وزارت نیرو برق نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر را به شکل تضمینی خریداری می‌‌‌کرد. در این روش، فروش برق این نیروگاه‌‌‌ها تضمینی بود، اما محدودیت‌های بودجه‌‌‌ای باعث می‌‌‌شد تا منابع حاصل از فروش این برق در زمانی طولانی وصول شود. به این ترتیب زمان طولانی پرداخت هزینه فروش تضمینی برق تجدیدپذیر از سوی وزارت نیرو و نرخ‌های حاکم بر بازار برق نیروگاه‌‌‌های حرارتی باعث شده بود تا این خرید تضمینی با نرخ‌های تعیین‌شده انگیزه مناسبی در میان سرمایه‌گذاران برای حضور در این بخش ایجاد نکند. در چنین شرایطی فروش برق این نیروگاه‌‌‌ها از بستر بورس انرژی دریافت وجوه نقد این معاملات را نظام‌مند کرد. در عین حال نیروگاه‌‌‌ها این فرصت را پیدا کردند تا نسبت به عرضه سلف یک‌ماهه برق در این بازار اقدام کنند و به این ترتیب یک‌ماه پیش از تولید و تحویل برق وجه فروش را دریافت کنند. این رویه با ورود جریان نقدینگی مستمر به این صنعت، زمینه‌‌‌ساز توسعه آن خواهد شد.