وی ادامه داد: در تامین انرژی و سبد انرژی کشور گاز طبیعی نقش مهم و حیاتی دارد و بیش از ۷۰‌درصد انرژی کشور با گاز تامین می‌شود. معاون وزیر نفت با بیان اینکه با تلاش صنعت نفت در حوزه بالادست و پایین‌‌‌دست، مقدار تحویل گاز به نیروگاه ۱۴درصد، صنایع عمده ۷.۲درصد، پتروشیمی ۷.۹درصد، سیمان ۹.۶درصد و فولاد ۹.۱‌درصد افزایش داشته است، گفت: افزایش گازرسانی به صنایع آلودگی کمتری به دنبال داشته و به تولید و اشتغال کشور کمک کرده است.

چگنی تاکید کرد: خانه گاز در حوزه بازاریابی، تحلیل بازار، الگوسازی بازار، بهینه‌‌‌سازی حکمرانی توسعه و نوآوری کسب‌وکار کمک کرده است. این نهاد به صورت ساختارمند با شبکه‌‌‌سازی و بهره‌‌‌گیری از تجربیات کشور با موسسه‌‌‌هایی که در بخش پژوهش فعال هستند ارتباط گرفته و با ساختارهای انرژی کشور مانند کمیسیون انرژی و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی همکاری داشته است.  وی با اشاره به اینکه خانه گاز ایران در این مدت گزارش‌‌‌های خوبی تولید کرده‌‌‌ که به تصمیم‌گیری و تصمیم‌‌‌سازی در کشور کمک کرده است، گفت: با استفاده از توان نخبگان، آینده روشنی برای خانه گاز دیده می‌شود. همچنین سرعت رسیدن به اهداف طی دوسال گذشته بالا بوده و گزارش‌‌‌ها و تحلیل‌‌‌های قوی تولید کرده‌‌‌اند که مورد استفاده بخش‌‌‌های مختلف کشور قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: یکی از مزیت‌‌‌های قطعی کشور گاز است و این انرژی در تولید ناخالص داخلی موثر بوده و جایگزینی وجود ندارد که چرخ اقتصاد کشور را بچرخاند. چگنی ادامه داد: همه صنایع بزرگ و کوچک کشور و بخش‌‌‌های مولد با گاز فعال و طبیعی است که باید در این زمینه سرمایه‌گذاری کنیم و به‌‌‌صورت یکپارچه و منسجم جلو برویم تا این مزیت قطعی کشور را حفظ و پایدار کنیم. وی با بیان اینکه پذیرش گواهی صرفه‌‌‌جویی گاز در بورس اتفاق افتاده که کار مهم و زیرساختی به شمار می‌‌‌آید، تاکید کرد: یکی از محورهای مهم کشور موضوع بهینه‌‌‌سازی است؛ زیرا با وجود تولید بالای گاز در کشور، شدت مصرف انرژی در کشور بالاست و این روزها ۸۵۰میلیون مترمکعب گاز شیرین به شبکه گاز تزریق شده، اما آنقدر مصرف بالاست که در زمستان گازرسانی بخشی از صنایع را محدود می‌‌‌کنیم.  معاون وزیر نفت افزود: در تولید گاز در جهان جایگاه بالایی داریم، اما مصرف نیز بالاست و باید بهینه‌‌‌سازی را در دستور کار قرار دهیم. چگنی با تاکید بر اینکه برای اجرای طرح‌‌‌های بهینه‌‌‌سازی نیازمند منابع مالی در این زمینه هستیم و الگوی برگشت سرمایه و تشویق سرمایه‌گذار باید تعریف شود، ادامه داد: یکی از زیرساخت‌‌‌ها استفاده از بورس انرژی بر بستر بازار سرمایه است تا منابع مالی برای بهینه‌‌‌سازی تامین شود.

وی تصریح کرد: استفاده از گواهی‌‌‌های صرفه‌‌‌جویی گاز یکی از این مسیرهاست که در گذشته نیز قانون بر آن تاکید داشته است. در روزهای گذشته این گواهی‌‌‌ها در بورس پذیرفته و زیرساخت‌‌‌ها آماده شده است. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: شرکت ملی گاز تضمین می‌کند که این گواهی را صادر کرده و در بورس انرژی به فروش برسد.  این قدم مهمی است که سرمایه‌گذاران در این زمینه می‌‌‌توانند ورود کنند. چگنی افزود: تکالیف قانونی مانند تعویض ۴میلیون بخاری کم‌بازده با بخاری‌‌‌های کم‌‌‌بازده وجود داشته و از سرمایه‌گذاران دعوت می‌‌‌کنیم در این زمینه وارد شوند.  وی با تاکید بر اینکه گواهی‌‌‌های صرفه‌‌‌جویی گاز در بورس انرژی را صادر کرده و تضمین می‌‌‌کنیم، ادامه داد: حتی در شرایط اوج مصرف نیز اگر گواهی صرفه‌‌‌جویی انرژی در دست باشد، گاز تحویل سرمایه‌گذار می‌شود. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: تامین مالی از طریق این گواهی‌‌‌ها بسیار مطمئن است. چگنی گفت: موضوع دیگر، احیای ماده ۲۶ الگوی مصرف است که به‌‌‌دنبال آن هستیم تا مشترکانی که بالاتر از الگوی تعیین‌شده گاز مصرف می‌کنند، باید مازاد مصرف را از طریق گواهی‌‌‌های صرفه‌‌‌جویی مصرف از بورس انرژی تامین کنند.