Untitled-7 copy

روز سه‌شنبه برابر با 9ژانویه، شاخص‌‌‌های سهام در آسیا پس از افزایش شدید سهام فناوری در وال‌استریت و در حالی که سرمایه‌گذاران منتظر ارقام تورم ایالات‌متحده هستند که این هفته منتشر می‌شود، رشد داشتند که می‌‌‌تواند نشان‌‌‌دهنده زمانی باشد که ممکن است فدرال‌رزرو شروع به کاهش نرخ‌های بهره کند. شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا (CPI) برای ماه دسامبر روز پنج‌شنبه منتشر خواهد شد و انتظار می‌رود تورم کل 0.2‌درصد در ماه و 3.2‌درصد به صورت سالانه افزایش یابد. بررسی شاخص برنت نیز نشان می‌دهد که قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه 8ژانویه تحت‌تاثیر کاهش قیمت فروش نفت عربستان‌سعودی به مشتریان آسیایی برای تحویل در ماه فوریه و افزایش تولید اوپک، بیش از 3.5‌درصد افت کرد.

روز سه‌‌‌شنبه 9ماه ژانویه شاخص نفت خام سبک آمریکا با 0.16‌درصد افزایش به 70دلار و 88سنت و شاخص برنت به 76دلار و 27سنت در هر بشکه رسید. طلا نیز اندکی ریزش داشت، به طوری که هر اونس طلا به قیمت 2027.7دلار معامله شد. فولاد و سنگ‌‌‌آهن که به دلیل رشد میزان تقاضای پایان سال، 2023 را با افزایش قیمت به پایان رساندند، طبق پیش‌بینی‌‌‌های تحلیلگران اقتصادی سال نو میلادی را با عقبگرد قیمتی آغاز کردند، به طوری که قیمت فولاد و سنگ‌‌‌آهن در بازارهای جهانی از 4ژانویه در مسیر نزولی قرار گرفت. بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که بازار فولاد روز دوشنبه 8ژانویه 2024 در چین با ادامه افت قیمت‌ها همراه بود و یک‌درصد نزول فیوچرز و کاهش 20 تا 30یوآنی در بازار فیزیکی را گزارش می‌کند. شمش داخلی چین نیز کاهش 20یوآنی را به ثبت رساند.

افزایش حاشیه سود فولادسازان در پایان سال2023، کاهش تولید و اعلام برنامه چند شرکت چینی برای شروع تعمیرات قبل از سال نو چینی ازجمله عوامل مهم کاهش قیمت فولاد در بازار جهانی به حساب می‌‌‌آیند. از طرفی به نظر می‌رسد شرایط فعلی نرخ فولاد و اصلاح قیمت موقتی باشد، اما با توجه به شرایط موجود، امکان افزایش قیمت‌ها در دامنه بالاتر بعید به نظر می‌‌‌رسد.

سنگ‌آهن به کمترین قیمت در یک هفته اخیر رسید

بررسی معاملات آتی سنگ‌آهن در روز دوشنبه 8 ژانویه نشان می‌دهد که قیمت سنگ‌‌‌‌آهن برای سومین بار به صورت متوالی کاهش یافت و به پایین‌‌‌ترین سطح خود طی یک‌هفته گذشته رسید، چراکه برخی از سرمایه‌گذاران در بحبوحه کاهش تقاضا و حاشیه سود فولاد، موقعیت‌‌‌های خرید خود را برای ثبت سود باز کردند. قیمت محموله‌‌‌های سنگ‌آهن عیار 63.5‌درصد برای تحویل در بندر تیانجین پس از رسیدن به بالاترین سطح خود در 20ماه گذشته که معادل 145دلار به‌ازای هر تن بود، در روز 4ژانویه به 141دلار در هر تن کاهش یافت، چراکه کاهش حاشیه سود برای کارخانه‌‌‌های فولاد چین انتظارات خرید کمتر نهاده را افزایش داد. بادهای معکوس اقتصاد کلان برای کشور و عدم‌اطمینان در مورد تقاضا برای مصالح ساختمانی در سال پیش‌رو، تقاضای سنگ‌آهن از کارخانه‌‌‌های فولادی را کاهش داد و با افزایش فعالیت خرید در فصل ذخیره‌‌‌سازی معمول آنها مقابله کرد.

 با این حال، انتظارات افزایش محرک اقتصادی از سوی پکن باعث شد که قیمت‌ها پس از افزایش از نوامبر کاهش نیابد. طبق آخرین اقدامات، PBOC  350میلیارد یوآن به سایر بانک‌های سیاستگذاری، از جمله بانک ساختمانی چین وام داد. این توسعه، انتظارات بازار قبلی را که سطوح بالای سرمایه‌گذاری زیرساختی از سوی دولت از مناقصه فلزات آهنی حمایت می‌کند، افزایش داد. قیمت سنگ‌آهن از ابتدای سال 2024 حدود 1.4‌درصد کاهش یافته است. براساس مدل‌‌‌های کلان جهانی و انتظارات تحلیلگران، انتظار می‌رود که سنگ‌آهن تا پایان سه‌ماه ابتدایی سال‌جاری با قیمت 145.72دلار به ازای هر تن معامله شود.  همچنین تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که در مدت 12ماه قیمت سنگ‌آهن به 155.82دلار به ازای هر تن برسد.

ادامه تقاضای ضعیف در بازار فولاد

تحلیلگران اقتصادی پیش‌بینی کرده‌‌‌اند که تولید شمش فولادی در سطح نسبتا پایینی باشد و بسیاری از کارخانه‌‌‌ها همچنان متحمل ضرر می‌‌‌شوند که بر میزان تقاضا برای سنگ‌آهن تاثیر می‌‌‌گذارد. به گفته تحلیلگران، با این حال انتظار می‌رود که کارخانه‌‌‌ها برای تامین نیازهای تولید در تعطیلات یک‌هفته‌‌‌ای سال نو، به بازار نقدی بازگردند تا مواد خام مجددا ذخیره شود و خسارات کاهش یابد. تحلیلگران بانک ING در یادداشتی نوشتند که با توجه به واکنش بازار به هرگونه تغییر سیاست از سوی پکن و هرگونه بهبود بیشتر قیمت به دلیل محرک‌‌‌های اقتصادی چین، قیمت سنگ‌آهن بی‌ثبات باقی بماند.

به گفته این بانک پیش‌بینی می‌شود ریسک نزولی برای سال 2024 در صورتی ایجاد شود که اثر محرک ضعیف‌‌‌تر از حد انتظار باشد. قیمت زغال‌سنگ و کک نیز به ترتیب کاهش 4.54 و 2.62درصدی داشت که این موضوع بر روند نزولی قیمت فولاد از ابتدای سال میلادی جدید موثر بوده است. به عبارت بهتر، افت قیمت مواد خام باعث کاهش شاخص‌‌‌های فولاد در بورس آتی شانگهای شده است. کاهش قیمت در سایر محصولات پایین‌‌‌دستی نیز اتفاق افتاده است، به طوری که میلگرد 1.43درصد، کویل نورد گرم 1.34درصد، سیم 0.77‌درصد و فولاد ضدزنگ 0.58‌درصد کاهش قیمت داشته‌‌‌اند. کوین بای، تحلیلگر مستقر در پکن در گروه مشاوره CRU عنوان کرد: اصول اساسی فولاد ضعیف هستند، چراکه کاهش خفیفی از طرف عرضه مشاهده می‌شود، اما تقاضای ضعیف فصلی و هزینه‌‌‌های تولید بالاتر، حاشیه فولاد را کاهش داده است. انتظار می‌رود که عرضه و تقاضای ضعیف در بازار فولاد تا تعطیلات سال نو میلادی ادامه داشته باشد.