Untitled-6 copy

بررسی تالار فیزیکی بورس‌کالای ایران ظرف هفته گذشته (20 تا 26 آبان‌ماه) حکایت از آن دارد که این بازار میزبان 103‌هزار و 304تن کالای پلیمری بود که این میزان با تقاضای 127‌هزار و 217تنی مواجه شد و در نهایت حدود 84‌هزار و 106تن مورد معامله قرار گرفت. به عبارت بهتر 81‌درصد از میزان عرضه محصولات پلیمری در رینگ فیزیکی بورس‌کالا به فروش رسید. در عین حال میزان عرضه، تقاضا و حجم معاملات طی هفته‌های سوم و چهارم آبان‌ماه سال‌جاری تغییر چندانی با هم نداشته است.

بررسی آمار اعلام‌شده در رینگ پتروشیمی نشان می‌دهد که میزان عرضه و تقاضا همچنان به روند کاهشی خود ادامه می‌دهد. فروش 81درصدی در عرضه تالار پتروشیمی هفته گذشته آمار قابل‌توجهی است، اما نسبت به هفته‌‌‌های پیشین همچنان روند نزولی را طی می‌کنند که می‌‌‌توان گفت این اتفاق تحت‌تاثیر کاهش عرضه، محصولات جذاب نظیر پلی‌‌‌پروپیلن‌‌‌های شیمیایی و همچنین پیش‌بینی کاهش قیمت‌های پایه از سوی متقاضیان رقم خورده است. به این ترتیب می‌‌‌توان گفت که رینگ محصولات پلیمری به‌استثنای چند گروه کالایی خاص نظیر پلی‌‌‌پروپیلن‌‌‌ها و پلی‌‌‌اتیلن ترفتالات‌‌‌ها با فروکش تب خرید مواجه شده است.

معامله 73‌درصد عرضه‌‌‌ها در رینگ شیمیایی

همچنین تالار فیزیکی محصولات پتروشیمی در هفته چهارم آبان میزبان 41‌هزار و 557تن محصولات شیمیایی بود که تقاضای 34‌هزار و 499تنی به ثبت رسید و از این میزان حدود 30‌هزار و 64تن مورد معامله قرار گرفت و به عبارت بهتر 72‌درصد از میزان عرضه محصولات شیمیایی به فروش رسید. این میزان از معامله نیز با وجود اینکه آمار قابل‌توجهی به حساب می‌‌‌آید، نسبت به چند هفته گذشته رینگ فیزیکی شاهد کاهش میزان عرضه و تقاضا برای محصولات شیمیایی است. از طرفی بررسی قیمت پایه محصولات شیمیایی ظرف چند هفته اخیر نشان می‌دهد که افت عرضه و تقاضا تحت‌تاثیر سیگنال‌‌‌های جهانی قرار گرفته و از این‌رو معاملات تالار فیزیکی از رونق افتاده است.

افزایش قیمت پایه محصولات پتروشیمی

روز یکشنبه 28آبان قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی که شامل 45 گروه است در شرایطی اعلام شد که مبنای قیمت‌گذاری برای اغلب گروه‌های کالایی این بازار، دلار 37هزار و 743تومانی بود که نسبت به دلار 37هزار و 618تومانی 21 آبان افزایش ناچیزی داشته است، در حالی که نرخ دلار مبنای قیمت‌گذاری طی دوهفته متوالی تغییر چندانی نداشته، اما قیمت پایه برخی از محصولات پلیمری و شیمیایی افزایشی بوده و برخی دیگر نیز روند کاهش نسبی را در پیش گرفته‌‌‌اند. این در حالی است که روز یکشنبه 28 آبان‌ماه قیمت پایه محصول پلیمری PVC گرید S65 حدود 29هزار و 286تومان تعیین شد که نسبت به هفته گذشته حدود 973ریال معادل 0.33درصد افزایش داشته‌‌‌ است. همچنین بررسی بازار جهانی نشان می‌دهد که قیمت جهانی این کالا نیز با افزایش همراه بوده ‌‌‌است.

قیمت پایه پلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پروپیلن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نساجی از دیگر محصولات پلیمری نیز حدود 34‌‌‌هزار و 863تومان اعلام شد که با توجه به عدم‌تغییر محسوس بهای ارز ظرف دو هفته متوالی قیمت پایه این محصول پلیمری نسبت به هفته گذشته با کاهش 0.23درصدی همراه بوده است. همچنین قیمت پایه پلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پروپیلن شیمیایی از دیگر گروه‌های کالایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌محصولات پلیمری که حدود 35هزار و 132‌‌‌تومان تعیین شد، نسبت به قیمت روز 21آبان‌ماه حدود 80‌‌‌تومان معادل 0.23درصد کاهش داشته است. روز یکشنبه 28 آبان‌ماه قیمت پایه استایرن بوتادین رابر روشن 1502 حدود 0.33‌‌‌درصد معادل 202 تومان نسبت به هفته گذشته افزایش داشته ‌‌‌است که بعد از اکریلونیتریل بوتادین استایرن 0150 با افزایش 1.5‌‌‌درصدی معادل 893تومان در رتبه دوم افزایشی‌‌‌ها قرارگرفت.

اغلب محصولات شیمیایی نیز همچون محصولات پلیمری نسبت به هفته گذشته با افزایش قیمت پایه همراه بودند. در بین محصولات پتروشیمی، استایرن‌منومر با قیمت دلار مبنای 37‌هزار و 743تومان قیمت‌گذاری‌شده، افزایش قیمت را تجربه کرد و مقایسه قیمت پایه این محصول در دو هفته اخیر رشد یک‌هزار و 346‌‌‌تومانی و معادل 0.38‌درصد را نشان می‌دهد. بررسی قیمت‌های پایه محصولات شیمیایی و پلیمری نشان می‌دهد که بخش ‌‌‌اعظم محصولات در روز 28 آبان‌ماه افزایش قیمت داشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند و رشد قیمت پایه اغلب محصولات شیمیایی و پلیمری با وجود کاهش قیمت‌های جهانی و افت بهای نفت و کاهش تقاضا و رکود مجدد اقتصاد چین را می‌‌‌توان تحت‌تاثیر افزایش نرخ ارز دانست. از این‌رو می‌‌‌توان انتظار داشت که افزایش قیمت پایه محصولات پتروشیمی به عنوان محرکی برای معاملات در بورس‌کالای هفته جاری عمل کند و پیش‌بینی می‌شود که بازار فیزیکی محصولات پلیمری و شیمیایی ظرف روزهای آینده از رکود فعلی خارج شود.

بازگشت کف عرضه گرید فیلم پلی‌پروپیلن به قبل

در جلسه صدوپانزدهم کمیته تخصصی پتروشیمی موضوع‌‌‌های مختلفی مورد بررسی قرار گرفتند. طی این جلسه پیرو بند 5 صورت‌جلسه 112 کمیته مقرر شد کف عرضه گرید فیلم پلی‌پروپیلن به همان رقم یک‌هزار و 500تن هفتگی باز گردد و پیرو بند 3 صورت‌جلسه 113 کمیته، محل تامین افزایش کف عرضه گرید منسوج نبافته (700 تن هفتگی) در جلسه بعدی با حضور ذی‌نفعان و دفتر تخصصی مربوطه بررسی و مشخص شود. همچنین پیرو بند 4 صورت‌جلسه 106 کمیته مقرر شد مجددا عرضه تلفیقی گرید فیلم پلی‌پروپیلن در دستور کار قرار گیرد. براساس مصوبات این جلسه پیرو بند 3 صورت‌جلسه 114 کمیته در خصوص واردات و عرضه تلفیقی 2EH مقرر شد مقدار هفتگی یک‌هزار و 700تن (1100 تن داخلی و 600تن وارداتی) به عنوان کف عرضه تلفیقی برای جبران کسری عرضه در داخل از ابتدای آذرماه تا پایان فروردین 1403 انجام شود.