۱۰برابر شدن درآمد تولیدکننده بزرگ زغال‌‌‌سنگ

به گزارش «اکوایران»، غول معدنی گلنکور از افزایش ۹۰۰درصدی درآمد تولید زغال‌‌‌سنگ در این شرکت خبر داد؛ به نحوی که ظرف ۶ماه ابتدایی امسال درآمد فروش زغال‌‌‌سنگ تولیدی این شرکت به ۹/ ۸میلیارد دلار رسید که این رقم تقریبا برابر درآمد سالانه شرکت‌هایی همچون استارباکس یا نایک است. همچنین شرکت زغال هند نیز از سه‌برابر شدن درآمد خود خبر داد و شرکت‌های چینی نیز که حدود ۵۰‌درصد زغال‌‌‌سنگ مصرفی در دنیا را تولید می‌کنند، از رشد دوبرابری درآمد خود در نیمه ابتدایی سال‌جاری میلادی و تحقق ۸۰میلیارد درآمد خبر دادند.

افزایش درآمد شرکت‌های تولیدکننده زغال‌‌‌سنگ، سود زیادی را برای این تولیدکنندگان به ارمغان آورده است، اما این سود باعث می‌شود تا حذف زغال‌‌‌سنگ از منابع انرژی در دنیا دشوار شود. از زغال‌‌‌سنگ به عنوان آلاینده‌‌‌ترین سوخت فسیلی جهان یاد می‌شود. تلاش جهانی برای مقابله با گرمایش زمین باعث شده بود تا ظرف سال‌های اخیر تلاش‌‌‌های جدی برای کاهش زغال‌‌‌سنگ در تامین انرژی در دنیا انجام شود؛ اما جنگ در اروپای شرقی و تحریم گاز روسیه، این هدف را تحت‌الشعاع قرار داد.

تحریم واردات گاز طبیعی از روسیه، کشورهای اروپایی را به سمت استفاده از زغال‌‌‌سنگ سوق داده است. افزایش تقاضا برای زغال‌‌‌سنگ حرارتی زمینه رشد بهای این محصول را فراهم کرده و مجددا سرمایه‌گذاران را به معادن جدید این بخش جذب کرده است. این در حالی است که افزایش سهم زغال‌‌‌سنگ در تامین انرژی مصرفی در دنیا احتمال بروز گرمایش ۵/ ۱درجه سانتیگرادی زمین را بیشتر می‌کند.

بازگشت به عصر زغال‌‌‌سنگ

صنعت زغال‌‌‌سنگ ظرف سال‌های اخیر به سمت افول پیش رفته بود؛ چرا که عزم جهانی بر کاهش استفاده از این سوخت و جایگزین کردن آن با سوخت‌‌‌های پاک‌‌‌تر تمرکز یافته بود. بانک‌ها متعهد شده‌‌‌ بودند که در جهت تامین مالی صنعت زغال‌‌‌سنگ حرارتی اقدامی انجام ندهند و نیروگاه‌‌‌های زغال‌‌‌سنگ حرارتی رو به تعطیلی گذاشته بودند. در چنین شرایطی که تولید زغال‌‌‌سنگ حرارتی به دلیل افت تقاضا محدود شده بود، با تحریم گاز روسیه از سوی کشورهای غربی مجددا زغال‌‌‌سنگ به‌‌‌عنوان منبع تامین انرژی مورد توجه قرار گرفت. از قضا کاهش اجباری تولید این محصول مزید بر علت شد تا بر سود فعالان این صنعت افزوده شود. افزایش تقاضا برای زغال‌‌‌سنگ حرارتی از سوی اروپایی‌‌‌ها برای کنار گذاشتن انرژی وارداتی روسیه باعث شده است تا بهای این محصول در ماه ژوئیه در بندر نیوکاسل استرالیا به رکورد تاریخی برسد. مجموع این موارد باعث شده است تا ظرف ماه‌‌‌های اخیر، معدن‌کاران زغال به سود خیره‌‌‌کننده‌‌‌ای دست یابند و این موضوع سرمایه‌گذاران جدیدی را علاقه‌مند تولید این سوخت فسیلی آلاینده کرده است.

رشد درآمد تولیدکنندگان زغال، بر جذابیت این صنعت می‌‌‌افزاید

غول‌‌‌های زغال‌‌‌سنگ به‌رغم بحران آب‌‌‌وهوایی که جهان را فراگرفته است، امسال به سودهای کلانی دست یافتند. بازگشت سودآوری به این صنعت می‌‌‌تواند کاهش تولید آن را از آنچه پیش‌بینی می‌‌‌شد، دشوارتر کند.

استفاده از زغال‌‌‌سنگ به‌‌‌عنوان منبع تامین انرژی مخالفانی نیز دارد؛ طرفداران آن می‌‌‌گویند زغال‌‌‌سنگ همچنان بهترین راه برای تامین برق ارزان و قابل اعتماد، به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه است. به‌رغم گسترش عظیم انرژی‌های تجدیدپذیر، سوزاندن زغال‌سنگ همچنان ۳۵‌درصد تولید کل برق دنیا را به خود اختصاص می‌دهد.

مالیات از سود بادآورده

صعود بهای انرژی در دنیا با محوریت رشد نرخ زغال‌‌‌سنگ باعث شده است تا سود شرکت‌های تولیدکننده برق صعودی کم‌سابقه داشته باشد. در این شرایط، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، شرکت‌های انرژی را مورد انتقاد قرار داد و گفت که سود آنها غیراخلاقی است و خواستار مالیات گرفتن از این سود بادآورده شد.

در حالی که شرکت‌های معدنی به سودهای کلانی می‌‌‌رسند، مردم متحمل هزینه‌‌‌های طاقت‌‌‌فرسا می‌‌‌شوند. هزینه‌‌‌‍‌های برق در اروپا به بالاترین حد خود رسیده و مردم کشورهای در حال توسعه از خاموشی روزانه رنج می‌‌‌برند؛ زیرا شرکت‌های برق در کشورهای توسعه‌‌‌یافته قادر به خرید سوخت موردنیاز برای تولید انرژی در نیروه‌گاه‌‌‌ها نیستند.