وضعیت معاملات به صورت کلی در نیمه نخست امسال تاکنون چگونه بوده و چه تغییری با سال گذشته داشته است؟

تا اواخر شهریورماه، کل معاملات در بازار فیزیکی بورس کالا از لحاظ حجم، رشد ۴۵ درصدی و از لحاظ ارزش، افزایش ۱۱۹درصدی را به خود اختصاص داده است و بیشترین رشد حجم معاملات به گروه محصولات صنعتی و معدنی بازمی‌‌گردد. همچنین بازار فرعی رشد ۱۰۱درصدی حجم را تجربه کرده است؛ اگرچه بازار محصولات پتروشیمیایی با افت ۵درصدی و بازار فرآورده‌‌‌ها با کاهش ۱۹درصدی حجم معاملات روبه‌‌‌رو بود. نوسان بهای ارز تاکنون مهم‌ترین فاکتور در کاهش حجم معاملات محصولات پتروشیمیایی بود که موجب شد حجم خرید این گروه کالایی کاهش یابد. این موارد در نهایت موجب شد تا ارزش معاملات در سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در بازار فیزیکی بورس کالا رشد ۹۴درصدی داشته باشد.

   در حال حاضر، بورس کالا چه ابزارهایی را برای حمایت از عرضه‌‌‌کنندگان و خریداران در اختیار اهالی بازار قرار می‌دهد؟

مهم‌ترین تلاش بورس کالا، همان‌‌‌گونه که از ماهیت آن مشخص است، تنوع قراردادها بوده و پیگیری‌‌‌های بسیاری صورت گرفته است تا بهترین شرایط خرید برای مصرف‌کننده مواد اولیه فراهم شود. قراردادهای کشف پریمیوم، گام به گام در حال توسعه و افزایش است، شاهد رونق معاملات سلف هستیم و در بسیاری از موارد تلاش کرده‌‌‌ایم معاملات به صورت اعتباری انجام شود؛ اگرچه این شیوه داد و ستد به نظر فروشنده بازمی‌گردد و بورس کالا برای توسعه معاملات اعتباری و نسیه آمادگی کامل دارد.

   با توجه به هدف‌‌‌گذاری حمایت از تولید در ادبیات دولت جدید، بورس کالا چه برنامه‌‌‌هایی برای حمایت از مصرف‌کننده مواد اولیه پتروشیمیایی در ماه‌‌‌های آینده دارد؟

یکی از مهم‌ترین حمایت‌‌‌ها از مصرف‌کنندگان مواد اولیه، تامین مالی قراردادهاست. تلاش داریم قراردادهای خرید دین راه‌‌‌اندازی شود تا حمایت‌‌‌های اعتباری در بستر رسمی صورت پذیرد. همان‌‌‌گونه که عنوان شد، معاملات اعتباری اغلب در قرارداد بین خریدار و فروشنده منعقد می‌شود، ولی در صورت راه‌‌‌اندازی معاملات خرید دین، نهادهای مالی دیگر نیز امکان حضور در فرآیند تامین مالی را خواهند داشت.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند