آلومینیوم

اکثر کارشناسان روند قیمتی آلومینیوم LME را در سه فصل ابتدایی سال میلادی نزولی و در آخرین فصل اندکی صعودی برآورد کرده‌اند. میانگین وزنی قیمت پیش‌بینی شده برای هر تن آلومینیوم در سه ماه نخست ۲۰۲۰ برابر با ۱۸۴۱ دلار است. این درحالی است که تا اواخر ژانویه هر تن آلومینیوم حول سطح ۱۸۰۰ دلار معامله می‌شد؛ اما پس از آن آلومینیوم با تب ویروس کرونا به موج نزولی بازار جهانی پیوست و درحال‌حاضر حدود ۱۷۱۵ دلار بر تن قیمت خورده است. از این‌رو در صورت بهبود فضای عمومی معاملات بازار جهانی و فروکش نگرانی‌های مرتبط با «کرونا» شمش آلومینیوم خواهد توانست بخشی از افت خود را جبران کند؛ اما افت بیشتر آن تا پایان سال‌جاری دور از انتظار نخواهد بود. البته کارشناسان به‌طور کلی رشد قیمت این فلز را تا سال ۲۰۲۵ پیش‌بینی کرده‌اند.

   مس

کارشناسان ضعف بازار مس در دو فصل ابتدایی ۲۰۲۰ را مورد انتظار می‌دانند و پیش‌بینی کرده‌اند که مسیر مس در دو فصل آخر سال تغییر خواهد کرد. اما همچنان سطوح برآورد شده در دو فصل پایانی سال پایین‌تر از سطح قیمتی ژانویه است. از این‌رو به‌نظر می‌رسد این کارشناسان بدون در نظر داشتن اثر ویروس جدید بر بازار مس، چشم‌انداز آن را چندان مثبت ارزیابی نکردند. انتظار می‌رود با توجه به مشکلات تولید در چین و کمبود خدمات لجستیک ناشی از شیوع ویروس کرونا سطح تولید حداقل تا ماه مارس (مصادف با فروردین) به سطح معمول بازنگردد.

  روی

قیمت هر تن روی پیش از تغییر معادلات بازار جهانی توسط ویروس کرونا، بر مدار صعودی قرار داشت و تا نزدیکی ۲ هزار و ۴۵۰ دلار نیز پیش رفته بود؛ اما هم‌اکنون در کف قیمتی ۳ و نیم سال اخیر معامله می‌شود. در نسخه ژانویه APEX کارشناسان فصل اول را برای فلز «روی» ضعیف ارزیابی کردند؛ اما در سه ماه‌بعدی قیمت «روی» تقویت خواهد شد.

  سرب

سرب اواسط ژانویه در نزدیکی کانال ۲۰۰۰ دلار معامله می‌شد، اما اکنون در کانال ۱۸۰۰ دلار قیمت می‌خورد. پیش‌بینی کارشناسان برای سرب، افت قیمت در دو فصل میانی سال و سپس رشد اندک در آخرین فصل است. بر این اساس بهترین فصل امسال برای سرب فصل نخست خواهد بود. کمترین و بیشترین قیمتی که توسط کارشناسان برای این فلز در سال‌جاری پیش‌بینی شده ۱۸۲۵ و ۲۵۰۰ دلار بر تن است.

  سنگ‌آهن

تحلیلگران قیمت سنگ‌آهن را در سال ۲۰۲۰ نزولی دیده‌اند؛ به‌طوری‌که پیش‌بینی کرده‌اند قیمت آن از ۸۷ دلار بر تن در نخستین فصل تا ۷۶ دلار بر تن در سه ماهه چهارم کاهش یابد. قیمت جهانی سنگ‌آهن می‌تواند به‌صورت مستقیم فولادسازان و تولیدکنندگان سنگ‌آهن داخلی را متاثر سازد.

با وجود این، BHP به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت معادن و فلزات جهان در گزارش اخیر خود پیش‌بینی کرده است که اگر اثرات کووید-۱۹ به فصل نخست ۲۰۲۰ محدود شود می‌توان انتظار داشت با احیای دوباره بخش‌های ساخت‌وساز و تولید در باقی سال بخش زیادی از افت فعلی قیمت سنگ‌آهن جبران شود. از این‌رو آنها عقیده دارند تجمع تقاضای چین در ۹ ماه پایانی سال به‌جای ۱۲ ماه، روند فصلی سنتی تقاضا برای سنگ‌آهن را تشدید خواهد کرد.

  طلا

فلز زرد در اواسط ژانویه حدود ۱۵۵۰ دلار بر اونس معامله می‌شد. اما این کامودیتی یکی از برندگان بازار جهانی پس از شیوع ویروس کرونا بوده است به‌طوری که هم‌اکنون قیمت هر اونس طلا در سقف ۷ ساله قرار گرفته است. پیش‌بینی شرکت‌های بزرگ جهان اما در نسخه ژانویه APEX ضعف قیمت طلا در فصل دوم ۲۰۲۰ و سپس تقویت آن در دو فصل سوم و چهارم است.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
20 نفر این پست را پسندیده اند