عباس اکبری‌محمدی افزود: فولاد مبارکه به‌عنوان بزرگ‌ترین فولادساز کشور، برای حفظ مزیت رقابتی خود و در راستای عمل به مسوولیت‌های اجتماعی، مدیریت انرژی را به‌عنوان یک اصل، همیشه در اولویت قرار داده است. به‌گونه‌ای که علاوه بر کاهش ۵۰درصدی مصرف برق در خطوط تولید در ساعات اوج بار، تولید نیروگاه بخار ۲۰۰ مگاواتی شرکت را در زمان اوج مصرف، در اختیار شبکه سراسری و شهروندان محترم قرار داده است و به این ترتیب موجبات کاهش قطعی برق را در سطح شهر فراهم کرده است. وی تصریح کرد: پروژه‌های بازیافت انرژی ازجمله راه‌های کنتــرل مصــرف انرژی در کارخـانه‌های فولادی است که تاکنون نمونه‌های موفقی از آن در فولاد مبارکه اجرا شده است.

مدیر بخش انرژی و سیالات فولاد مبارکه به وجود دو نیروگاه گازی و بخار در فولاد‌مبارکه اشاره کرد و گفت: طرح پیوسته کردن این دو نیروگاه برای افزایش بازدهی و توان خروجی آنها در مراحل پایانی است و تا پاییز سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید. اکبری خاطرنشان کرد: در این طرح، حرارت خروجی نیروگاه گازی در نیروگاه بخاری به کار گرفته می‌شود که در صورت اجرا شدن این طرح و با اعمال برنامه‌های اقتصادی تولید برق، بازدهی این دو نیروگاه از ۲۹ و ۳۱ درصد به متوسط ۴۰ درصد می‌رسد که با این اقدام یک بویلر از مدار خارج می‌شود و نیازی به روشن کردن آن نیست.

وی توان نیروگاه گازی را ۱۰۰ مگاوات و توان نیروگاه بخاری را ۲۵۰ مگاوات عنوان و خاطرنشان کرد: صرفه جویی در مصرف گاز، پایداری تولید انرژی و کاهش مصرف آب ازجمله نتایج این طرح است.

مدیر انرژی و سیالات فولاد مبارکه در مورد سایر طرح‌های مربوط به بهینه‌سازی و کاهش مصرف برق در این شرکت افزود: انجام تعمیرات در خطوط تولید، در زمان‌های اوج مصرف برق، بهینه‌سازی فرآیندهای تولید، به روزرسانی موتورها و تجهیزات و حذف قسمت‌های پرمصرف ازجمله طرح‌هایی است که مصرف ویژه برق به منظور تولید هر تن فولاد را کاهش داده است. اکبری تصریح کرد: انجام اصلاحات در درایوهای خط نورد گرم، بهبود فرآیندها در واحد فولادسازی و پروژه هات شارژ در واحد نورد گرم از جمله این طرح‌ها بود که مصرف ویژه انرژی را کاهش داده است.  وی در تشریح مصرف ویژه اعلام کرد: مصرف ویژه به معنای میزان انرژی موردنیاز برای تولید هر تن محصول نهایی است که میزان آن در واحد فولادسازی شرکت برابر با ۸۴/ ۸ گیگاژول به ازای هر تن تولید است. مدیر انرژی و سیالات فولاد مبارکه درخصوص میزان تقاضای برق این مجتمع خاطرنشان کرد: میزان تقاضای برق فولاد مبارکه در اوج مصرف برابر با هزار و ۲۰۰ مگاوات است که با توجه به شرایط کمبود برق در کشور، تلاش ویژه‌ای برای کاهش تقاضا در ساعات اوج بار شده و عدد آن به ۶۰۰ مگاوات در ساعات اوج بار کاهش یافته است. اکبری در مورد راهکارهای اجراشده برای کاهش ۵۰ درصدی مصرف برق در ساعات اوج بار مصرف اظهار کرد: توقف‌های بلندمدت خطوط تولید در فاصله بین ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور برنامه ریزی شده تا از وارد آمدن فشار به شبکه برق سراسری پیشگیری شود.

وی ادامه داد: برنامه تعمیرات روزانه نیز در ساعات اوج بار مصرف تنظیم شده و با وجود مشکلاتی که برای تولید ایجاد می‌شود، تلاش شده حتی‌المقدور، مصرف انرژی در این ساعات کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه در راستای اجرای مسوولیت‌های اجتماعی خود نه تنها مصرف برق خطوط تولید در ساعات اوج بار را ۵۰ درصد کاهش داده، بلکه نیروگاه بخاری خود را در این ساعات در اختیار شبکه سراسری قرار داده است. اکبری گفت: تزریق برق به شبکه سراسری از سوی فولاد مبارکه از ابتدای تیرماه عملیاتی شده است و این کار تا زمانی که شبکه نیاز به کمک داشته باشد، ادامه خواهد یافت. مدیر انرژی و سیالات فولاد مبارکه در مورد برنامه‌های آتی فولاد مبارکه در حوزه انرژی تاکیدکرد: تولید برق در این شرکت در دو بخش انرژی‌های تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر توسعه خواهد یافت و شرکت در نظر دارد یک نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در محل کارخانه احداث کند. احداث نیروگاه بزرگ مقیاس سیکل ترکیبی نیز در مراحل اولیه مطالعاتی قرار دارد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس