چهارراه سرنوشت‏‏‌ساز شرکت‌های معدنی

دکتر ساندرا اوچیپنتی مدیر تحقیقات گروه تحقیقاتی منابع جهانی معتقد است: «اینها گزارش‌‌‌های مستقلی بر اساس داده‌‌‌ها و مصاحبه‌‌‌ها هستند که به تغییر نگرش‌‌‌ها و شیوه‌‌‌های مرتبط با منابع معدنی، از جمله محیط‌زیست، اقتصاد و مسائل ژئوپلیتیکی می‌‌‌پردازند. برای ما مهم است که بفهمیم دیگران به چه فکر می‌کنند و از پلتفرمی حمایت کنیم که به طور مستقل آن تفکر را به چیزی ملموس برای ما تبدیل کند تا بهتر بفهمیم در آینده چه کاری باید انجام دهیم.»

مرکز رشد صنعت دولتی METS Ignited (استرالیا) از سال ۲۰۱۷ اقدام به انتشار گزارش‌‌‌های وضعیت دوسالانه سرمایه‌گذاری کرده است. آنها به بینش عمیق افراد در معدن و صنایع مجاور آن اهمیت می‌دهند. آدریان بیر مدیرعامل METS Ignited گفت: «اینها گزارش‌‌‌های منحصربه‌‌‌فردی هستند که در آن خود صنعت چالش‌‌‌های خود را ارائه می‌کند، بنابراین بر اساس واقعیت است و این چیزی است که آنها را در مقایسه با بسیاری از تحلیل‌‌‌های دیگر اقتصاد کلان بسیار قدرتمند می‌کند.» شکاف بزرگی در درک نوآوری استراتژیک در صنایع سنگین وجود دارد. بیشتر تحلیل‌‌‌ها به صنایعی اشاره می‌کنند که در آن تمرکز بر سرعت و سرمایه کمتر است و آنچنان با جامعه مرتبط نیستند. این پویایی کاملا متفاوت با منابع است. در این نظرسنجی پرسیده شد که کدام روندهای جهانی بیشترین تاثیر را بر نوآوری در ۱۵ سال آینده خواهند داشت.

بازی پیچیده قدرت انتقال انرژی

بین استراتژی ۲۰۲۱ و گزارش جدید، تغییر قابل‌‌‌توجهی در احساسات پیرامون انرژی رخ داده است. از نظر محرک‌‌‌های خارجی استراتژی، در سال‌های اخیر نتایج نظرسنجی تقریبا به طور مساوی بین فشارهای محیطی و فناوری تقسیم شده است. در حال حاضر، انرژی نیروی غالب است. نظرسنجی گزارش استراتژی این سوال را مطرح کرد که کدام روندهای جهانی بیشترین تاثیر را بر نوآوری در ۱۵ سال آینده خواهند داشت. انتخاب بیش از ۷۱‌درصد از پاسخ‌دهندگان، انتقال انرژی  بود که نسبت به ۵۴‌درصد در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته بود. فشارهای زیست محیطی ۵۳‌درصد و تغییرات تکنولوژیکی ۶۰‌درصد بود که هر دو نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش داشت.

ساندرا می‌‌‌گوید: «تغییر مداوم در تغییرات آب‌‌‌وهوایی و انتقال انرژی، به‌‌‌عنوان محرک‌‌‌های اصلی وجود دارد که صنعتی‌‌‌ها پیش‌بینی می‌کنند بر استخراج معادن در آینده تاثیر می‌‌‌گذارد.» انتقال انرژی حتی در نظرسنجی گزارش ۲۰۱۷ نیز وجود نداشت. سپس از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ مردم این‌گونه پاسخ دادند که بیشترین تاثیر را بر نوآوری خواهد داشت. آدریان می‌‌‌گوید: «آخرین گزارش‌‌‌ها پیچیدگی چالش در مورد انرژی و تاثیر آن بر استخراج معدن به‌‌‌عنوان تامین‌‌‌کننده کلیدی انتقال انرژی پاک را واضح‌‌‌تر نشان می‌دهند.»

انقلاب؛ نه تکامل

به اعتقاد آدریان این انتقال برای صنعت یک انقلاب است، نه تکامل. این صنعت به دلیل بهینه‌‌‌سازی کارآیی و بهره‌‌‌وری و کاهش آخرین قطره‌‌‌های منابع مشهور است. نوآوری دهه‌‌‌هاست که به شکل تکامل خود را نشان می‌دهد، اما شما نمی‌توانید راه خود را به سمت انتقال انرژی پاک بدون نیاز به تغییر اساسی، بهینه کنید. این‌ گذار به چیزی بیش از مواد معدنی حیاتی نیاز دارد.

آدریان می‌‌‌گوید: «فلزات و مواد معدنی زیادی وجود دارد که ما به حجم بیشتری از آنها نیاز خواهیم داشت. ما باید بیشتر از آن چیزی که در حال حاضر توانایی تولید آن را داریم، تولید کنیم. ما باید آنها را متفاوت با روشی که در حال حاضر تولید می‌شود، تولید کنیم. به علاوه باید از منابع مختلف انرژی ‌برای تامین انرژی فرآیندهای استخراج، بازیابی، پردازش و تامین مواد معدنی استفاده کنیم. همه این چیزها باید به طور همزمان تغییر کنند.»

آیا ما شاهد یک حق بیمه سبز خواهیم بود؟

معادن جدید برای انتقال حامل‌‌‌های انرژی موردنیاز است. در همین حال، پیشرفت‌‌‌های موجود با افزایش انتظارات جامعه و محدودیت‌های بالاتر برای مجوز اجتماعی برای فعالیت مواجه است. گزارش‌‌‌ها شکاف در درک اهمیت کاری که صنعت معدن فعلی انجام می‌دهد را برجسته می‌کند. بررسی دقیق اغلب بر علائم تمرکز دارد، نه مشکل. آدریان از کارشناسان معدن‌کاری می‌‌‌گوید: «‌به دلیل انتشار گازهای گلخانه‌‌‌ای این بخش، حذف استخراج معدن بسیار آسان است.» همزمان با نیاز صنعت به اجرای فرآیندهای جدید کم‌‌‌آلاینده و منابع انرژی، محرک‌‌‌های قدیمی همچنان پرهزینه باقی مانده‌‌‌اند.

ساندرا از کارشناسان معدن‌کاری می‌‌‌گوید: «ما در یک دوراهی قرار داریم، زیرا اگر تولید چیزی هزینه بیشتری داشته باشد، در پایان کار اکثر مردم نمی‌توانند آن ماشین یا باتری یا هر چیز دیگری را که از معدن تولید شده است بخرند. این دیگر فقط در مورد عرضه و تقاضا نیست؛ هزینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌‌‌ای و کوتاه کردن بازه‌‌‌های زمانی کشف است، این تعادل بسیار ظریفی است و ما روبه‌روی یک دو‌راهی ایستاده‌‌‌ایم که آیا گروه مهمی از مشتریان مایل یا قادر به پرداخت حق بیمه برای محصولات «سبز» هستند؟ من این‌طور فکر نمی‌‌‌کنم!»

گرام یکی دیگر از کارشناسان معدن‌کاری موافق اوست و می‌‌‌گوید: «در مورد حق بیمه سبز تردیدهای زیادی وجود دارد. وقتی مصرف‌کننده یک محصول، پنج یا شش مرحله با فرآیند یا منشأ فاصله دارد، کار سخت‌‌‌تر نیز می‌شود.» با این حال، هر سه بر این باورند که شرکت‌های معدنی از ارتباطات و تعامل شفاف‌‌‌تر سود خواهند برد. به‌خصوص جوامع محلی که مستقیما تحت‌تاثیر عملیات آنها و جمعیت گسترده‌‌‌تر مصرف‌کنندگان نهایی قرار می‌‌‌گیرند. ساندرا می‌‌‌گوید: «مشکلاتی در مورد مکان‌‌‌هایی که باید کشف کنیم و معادن و همچنین افرادی که می‌‌‌خواهیم به این صنعت جذب کنیم وجود دارد؛ همه ما بخشی از جامعه هستیم. اگر نگرش اجتماعی مثبتی نداشته باشید، افرادی را که می‌‌‌خواهید بیایند و در صنعت کار کنند جذب نخواهید کرد. شما از طریق اعتراضات با اختلال مواجه خواهید شد و مجوز اجتماعی خود را برای فعالیت از دست خواهید داد. »

واضح است که حتی با اذعان به فشار هزینه‌‌‌ها، مجوز اجتماعی بسیار مهم‌تر از همیشه است. در گزارش استراتژی به طور ناشناس از مدیرعامل یک سازمان تحقیقاتی نقل شده است: «‌هر کسی که بتواند راهی بیابد که از طریق آن بتوانیم بازدهی استثنایی به سرمایه‌گذاران ارائه دهیم، به گونه‌‌‌ای که برای جامعه وسیع‌‌‌تری قابل قبول باشد، برنده خواهد شد.»

آینده کشف

ما به روش‌های کارآمدتری برای یافتن اجسام سنگ معدن و استخراج ارزش آنها نیاز داریم. ما باید از ذخایر کوچک‌تر ارزش استخراج کنیم و در نهایت ممکن است نیاز به استخراج بدون زباله یا باطله داشته باشیم، زیرا در غیر ‌این صورت ممکن است، ارزش استخراج چیزی را نداشته باشد. این به این معنی است که هیچ باطله‌ای وجود نداشته باشد، هر چیزی که مزاحم شما می‌شود به هر طریقی برای چیز دیگری استفاده شود. این برای صنعت معدن مهم است.

مدلی جدید برای تجاری‌‌‌سازی تحقیقات

ما باید بر تبدیل نتایج تحقیق به راه‌‌‌حل‌‌‌ها تمرکز کنیم. تقاضای صنعت به اندازه کافی بزرگ است که نوآوران را به عرضه تشویق کند، اما هیچ سازمانی نمی‌تواند به تنهایی این کار را انجام دهد. بدون تجمیع، راه‌‌‌حل‌‌‌های فردی برای هر شرکت معدنی مختلف سفارشی می‌شود. صنعت به طور کلی نمی‌تواند منتفع شود؛ هیچ‌‌‌کس نمی‌تواند هزینه تحقیق و توسعه را بپردازد. کنسرسیوم معدن الکتریک نمونه‌‌‌ای از تجمیع است، آنها شرکت‌های معدنی پیشرو را در یک گروه قرار دادند و از آنها پرسیدند که اگر می‌توانید یک مشکل را حل کنید، آن چیست؟ از آن زمان، مناطق تمرکز توسعه یافتند – حمل‌‌‌و‌‌‌نقل سطحی، استخراج معادن زیرزمینی، ذخیره انرژی و... - بنابراین فروشندگان و محققان می‌توانند روی آن تمرکز کنند و اکنون ۴۰ آزمایش در حال انجام در ۱۵ سایت دارند.

هشدار نقاط کور

این نظرسنجی در مورد نیروهای محرک نوآوری و توسعه اقتصادی آسیایی به عنوان یک انتظار، کاهش را نشان می‌دهد. در سال ۲۰۱۷، ۳۰‌درصد از پاسخ‌‌‌دهندگان به نظرسنجی، توسعه اقتصادی آسیا را نامزد کردند. برای گزارش سال ۲۰۲۳ این تنها ۷‌درصد بود. نقطه کوری در آنجا وجود دارد که محل تولید باتری‌‌‌ها، تولید، رشد طبقه متوسط و مالکیت زنجیره ارزش مواد معدنی مهم است؛ اندونزی، کره، تایوان و چین را در نظر بگیرید. ناهماهنگی دیگر جایی است که کسب و کارهای معدنی آماده پذیرش ریسک برای ایجاد ارزش هستند. طراحی دارایی آخرین گزینه در لیست است. اما بیشتر نوآوری‌‌‌ها در استخراج انرژی به تغییرات دارایی نیاز دارند، بنابراین یک ناهماهنگی در آن وجود دارد.